Jump to content

Αποτελέσματα-Σχόλια DYNODAY COLT//CLUB.GR (1 Απριλίου 2012)


Recommended Posts

  • Ολα τελεια παιδια....ο καιρος,η οργανωση,οι εγκαταστασεις του δυναμομετρου ....
  • Το δυναμομετρο δεν ηταν τοσο αυστηρο οσο ακουγεται....μαλλον το αντιθετο θα ελεγα....
  • Ελπιζω κ εγω η επομενη κατασταση να ειναι Μεγαρα....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Πρώτη φορά που ήρθα σε κάποια συνάντηση του club και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την οργάνωση και για το κλίμα που εχουν δημιουργήσει στο club. Χάρηκα που γνώρισα από κοντά τα μελή και τον πρόεδρο. Αναμένω την επομένη συνάντηση κι ελπίζω μέχρι τότε να εχω επισκευάσει κι εγώ το coltακι μου! Παντα τέτοια και ακόμα καλύτερα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Βαγγελης ειμαι σιγουρος οτι τα εξυνε και εχει αναλαβει το PR με οποιον εβρισκε!

o προεδρος αραχτος στο τραπεζακι ολη μερα!!!

 

πωωω πω σαν δεν ντρεπεστε αμεσως να σχολιασετε αρνητικα το προεδρο απλα ο βαγγος ηταν εκει αραχτος γιατι ηταν και ενα ξανθο παιδι και εκανε δημοσιες σχεσεις μαζι του χαχαχαχαχαχαχαχαααααα

Link to comment
Share on other sites

πωωω πω σαν δεν ντρεπεστε αμεσως να σχολιασετε αρνητικα το προεδρο απλα ο βαγγος ηταν εκει αραχτος γιατι ηταν και ενα ξανθο παιδι και εκανε δημοσιες σχεσεις μαζι του χαχαχαχαχαχαχαχαααααα

ξανθο παιδι δημοσιες σχεσεις μαζι του? ωχ ωχ ωχ .

Link to comment
Share on other sites

Παιδές όλα πολύ όμορφα!Πολύ ωραίο το κλίμα και ευχάριστο!Μπράβο σε όλους και θα πω κι'εγώ για Μέγαρα ότι πρέπει

συνεχιστούν οι συναντήσεις! :)

Και επίσης το MAHA μια χαρά ήταν στην μέτρηση στο κινητήρα,στον τροχό ήταν λίγο "σφιχτό" έχω την εντύπωση..!

Και ότι ο Κoftaris δεν μέτρησε με την μπουκάλα! :p

Link to comment
Share on other sites

πωωω πω σαν δεν ντρεπεστε αμεσως να σχολιασετε αρνητικα το προεδρο απλα ο βαγγος ηταν εκει αραχτος γιατι ηταν και ενα ξανθο παιδι και εκανε δημοσιες σχεσεις μαζι του χαχαχαχαχαχαχαχαααααα

 

Εννοείς το 'παιδί' με τα σκουλαρίκια που ήταν σαν 17άρες ζάντες; χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης το MAHA μια χαρά ήταν στην μέτρηση στο κινητήρα,στον τροχό ήταν λίγο "σφιχτό" έχω την εντύπωση..!

Και ότι ο Κoftaris δεν μέτρησε με την μπουκάλα! :p

 

Bασικα...τωρα που το σκεφτομαι απο τοτε που εβαλα 45αρα και τον καταλυτη δεν εχω ανοιξει με τον κοφταρι....το εκανα για να αντιγραψω το setup του περισσοτερο χαχαχα

 

Λες τωρα να ειναι οντως πιο γρηγορο...και απλα να θελω ενα πολυ καλο ελαφρωμα....ΑΤΙΜΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΕΣ ΦΑΝΤΑΡΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Oσο για το dyno δεν μετραει τροχο..το νουμερο βγαινει απο αλλες παραμετρους...μην κοιτας καν αυτον τον αριθμο

Link to comment
Share on other sites

afoy emena to dyno με εβγαλε 44 αλογα.τι 44 αλογα ουτε 100 χιλιομετρα δεν θα μπορουσα να παω.!!!

Link to comment
Share on other sites

kezar...ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ.....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....ΩΡΑΙΟΣ KAI ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :thumbsu:

 

Οσο και για το ξανθο...δεν ηταν ασχημη κοπελλα..ωραιο γαλανοματικο...μιαααα χαρα χαχαχαχα :p

Link to comment
Share on other sites

Bασικα...τωρα που το σκεφτομαι απο τοτε που εβαλα 45αρα και τον καταλυτη δεν εχω ανοιξει με τον κοφταρι....το εκανα για να αντιγραψω το setup του περισσοτερο χαχαχα

 

Λες τωρα να ειναι οντως πιο γρηγορο...και απλα να θελω ενα πολυ καλο ελαφρωμα....ΑΤΙΜΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΕΣ ΦΑΝΤΑΡΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Oσο για το dyno δεν μετραει τροχο..το νουμερο βγαινει απο αλλες παραμετρους...μην κοιτας καν αυτον τον αριθμο

σημερα και ωρα 10 ο κοφταρης σε περιμενει ετοιμος για δοκιμη....χαχαχαχαχαχα σοβαρα θα παμε για καφεδακι αγια μαλλον αν θες του λεω ;)

Link to comment
Share on other sites

Για καφε δεν ξερω...για δοκιμη μεσα.... :D οχι σταση ομως....δεν βγαινουν ετσι τα 109.8 ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...ΨΗΣE TON.....και οχι ποντικιες μεταξυ μας :p

Link to comment
Share on other sites

ΨΗΣE TON.....και οχι ποντικιες μεταξυ μας :p

 

χαχαχαχα εισαι σοβαρος ? ναι μπορει να κανει και πολλα ο αρης και να θελε...οπως για παραδειγμα να παιξει με το boost control η' να βαλει blitz xD ΧΑΧΑΧΑΧΑ θα του πω προεδρε και θα πεσει σχετικο τηλεφωνο!!!

Link to comment
Share on other sites

michail- 1,7 bar 336,6BHP? :shok: :shok: :shok: ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Λιγα εβγαλε...κανονικα το αμαξι επρεπε να δουλεψει 1.9 !! Εκει το χε ρυθμισει...αλλα θελει ξανα προφανως...!!

 

Εγινε και μαχη ΤΕΡΑΤΩΝ.....2-3 πατηματα SCREW με ΜΙCHAIL :D

 

YΓ. Τo πατημα με koftari δεν θα γινει τελικα....θα τον περιμενω στην 1η αδεια..χαχα :p

Link to comment
Share on other sites

Κανενα βιντεακι απο τα πατηματακια υπαρχει ? Αντε ρε παιδια τι κανει ο σκηνοθετης :p

Link to comment
Share on other sites

Εγιναν σε ανυποπτο χρονο εξω απο το dyno στην Βαρης-Κορωπιου......Νομιζω 1 αμαξι μπροστα ο screw...αλλα ηταν λογω αλλαγων..δεν ξερω περισσοτερα..οτι πηρε το αυτι μου λεω, γενικα νομιζω ειπωθηκε οτι μαζι πηγαιναν (αυτο εμαθα). Εγω ισα που προλαβε το ματι μου να δει το 1 περασμα με ενα τσικ μπροστα τον screw.

 

Aν θελουν να μας πουν και τα παιδια....να ανοιξουν ενα νεο θεμα στα φιλικα ανοιγματα :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια για την ωραια συναντηση-dynoday,ημουν Αθηνα αλλα δεν θημηθηκα οτι ειχε το κλαμπ μετρησεις και ετσι δεν περασα να σας γνωρισω,μια αλλη φορα!Τωρα για το maha...αλλοι το λενε συντηριτικο αλλοι αξιοπιστο αλλα απο κανενα δεν ακουσα οτι ειναι αισιοδοξο,για μπροστοκινιτα δεν εχω αποψη για τετρακινητα εχω παραδειγμα που επειδη το αμαξι τουρμπιζε πολυ χαμηλα σπινιαρε στο δυναμομετρο και δεν μπορουσε να βγαλει οτι εβγαζε το αμαξι στο δρομο.Δηλαδη ενα αμαξι ειχε full boost στο δρομο στις 3500 και πανω στο δυναμομετρο στις 6000.Το δυναμομετρο ειναι ενα εργαλειο που αντισταθμιζει τον δρομο με το dyno και παμε σε dyno για να μην πατησουμε κανενα ανθρωπο στο δρομο,γιατι προγραμματα μπορουν να γινουν και στο δρομο σε real time.Αν ενα δυναμομετρο δεν μπορει να κανει τα αυτονοητα και να εχει ισοσταθμισει τις αντιστασεις του δρομου με το virtual τοτε κατι δεν παει καλα.Μπορουμε να συγκρινουμε βεβαια και να πουμε οτι αφου σπινιαρει π.χ στο δρομο,σωστα σπινιαρει και στο dyno,αλλα η μετρηση πως θα βγει,θα βγαλει κυκλακια.Οταν μια τουρμπινα παραγει εργο στις 3000-7000 και εσυ τις λες οχι θα σπουλαρεις στις 5000 επειδη δεν μπορω να βγαλω νουμερο,ε τοτε σηκωνεις τα χερια ψηλα Ολα αυτα τα λεω μονο για τετρακινιτα αμαξια,για να μην παρεξηγηθω και ειναι καθαρα η γνωμη μου και ο προβλιματισμος μου.

Link to comment
Share on other sites

Mπορω να κατανοησω αυτα που λες....

 

Αλλα δεν νομιζω να υπηρξε τετοιο προβλημα με καποιο απο τα 4wd που μετρησαν...ουτε το colt ουτε το evo x , και τα νουμερα που εβγαλαν ηταν αναμενομα !!! Ουτε με καποιο fwd.

 

Παντως ορθος ο συλλογισμος-προβληματισμος σου....αλλα δεν μπορω να πω κατι παραπανω...δεν ειμαι και τοσο γνωστης επι αυτου. Αυτο το προβλημα δεν ξερω πως το αντιμετωπιζει ενας εμπειρος...ή αν υπαρχουν καλυτερα dyno.

Link to comment
Share on other sites

Εγιναν σε ανυποπτο χρονο εξω απο το dyno στην Βαρης-Κορωπιου......Νομιζω 1 αμαξι μπροστα ο screw...αλλα ηταν λογω αλλαγων..δεν ξερω περισσοτερα..οτι πηρε το αυτι μου λεω, γενικα νομιζω ειπωθηκε οτι μαζι πηγαιναν (αυτο εμαθα). Εγω ισα που προλαβε το ματι μου να δει το 1 περασμα με ενα τσικ μπροστα τον screw.

 

Aν θελουν να μας πουν και τα παιδια....να ανοιξουν ενα νεο θεμα στα φιλικα ανοιγματα :)

 

Εμμμ!!!! πρόεδρε μέχρι να σηκωθείς απο τον καναπέ πατήσαμε τρείς τέσσερης φορές χαχαχαχα

 

Πάνω κάτω το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. πατήσαμε απο δευτέρες ρολλαριστά μέχρι τετάρτες έγω ξεκόλλαγα

στην αρχή λόγο ντιζάτης πεταλούδα και τις ρουλεμανάτης τουρμπίνας σε αντίθεση με την θροσάτη του screw αλλα μετα

ο screw μάζευε πάνω κάτω πηγαίναμε κόπιες.

 

Στις αλλαγές ο Νίκος δεν παίζεται το παλικάρι κάνει αλλαγες λες και έχει dogbox χααχαχαχαχαχχα.

 

Κάνονικά το αμάξι μου στον δρόμο δουλευει 1.9bar αλλά μου είπαν πως στο δυναμόμετρο σήκωσε 1.7bar επειδή δεν ζορίζεται τόσο.

Το νούμερο που έγραψε ο screw ήταν πάρα πολύ καλό στο 1.6 και αρύθμιστος φανταστείται να ρυθμίσει κίολας τι έχει να γίνει :startle:

Link to comment
Share on other sites

Mπορω να κατανοησω αυτα που λες....

 

Αλλα δεν νομιζω να υπηρξε τετοιο προβλημα με καποιο απο τα 4wd που μετρησαν...ουτε το colt ουτε το evo x , και τα νουμερα που εβγαλαν ηταν αναμενομα !!! Ουτε με καποιο fwd.

 

Παντως ορθος ο συλλογισμος-προβληματισμος σου....αλλα δεν μπορω να πω κατι παραπανω...δεν ειμαι και τοσο γνωστης επι αυτου. Αυτο το προβλημα δεν ξερω πως το αντιμετωπιζει ενας εμπειρος...ή αν υπαρχουν καλυτερα dyno.

 

Λεω τον προβληματισμο μου γιατι το συγκεκριμενο δυναμομετρο το εμπιστευομαι και μετραει καθαρα στροφαλο και τιποτε αλλο,η αναλογια που βγαζει για ροδα ειναι προσεγγιτικη με πολλες απωλειες.Το παραδειγμα που εδωσα ειναι απο evo 500+hp με hks gtii turbo+μεθανολες.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω απο ενα σημειο και μετα....μαλλον το ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ειναι ο μοναδικος μετρητης !! χεχε :) ..Thanks για την επισημανση στο γενικοτερο πλαισιο... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

για αυτο καλο θα ηταν τωρα που ανοιξε ο καιρος να κανονιζαμε μια γυροβολια στα μεγαρα ή εστω ενα 400αρι... θα καναμε τρελο γουστο... γιατι οπως προαναφερθηκε...καλα τα δυνατα εργαλεια αλλα το γκαζι θελει και κακαλα(που λεμε και οι ποντιοι) και αυτο δεν στο μετραει κανενα dyno. μονο δρομος και χρονος!!!

φιλικα παντα!!! :p

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανει την σκεψη για Μεγαρα και πριν λιγο καιρο!το θεμα ειναι οτι το κοστος ειναι μεγαλο και αν δεν μαζεψουμε σιγουρες συμμετοχες δεν μπορουμε να κανουμε trackday!

Link to comment
Share on other sites

χωρις να υπολογιζεις τα εξοδα που θα κανεις κατ επιλογην σου(εξτρα καυσιμα,λαστιχα κλπ) για τη συμμετοχη σε trackday δεν ισχυει το 60αρι για ημερησιο? ή μηπως αλλαζει η τιμη αν την κλεισει την πιστα μια λεσχη? παντως οπως και το dyno ετσι και η πιστα ειναι φασεις που αξιζει να τις ζησεις εστω και σαν απλα γρηγορη οδηγηση... να κανεις το γυρολογιο σου και να φυγεις κυριος και κυριως ξεκ@υκλωμενος... προσωπικα μπορει να μην εχω τα εφοδια για ανταγωνιστικο αυτοκινητο στην πιστα αλλα αν κανουμε τετοια κινηση ειμαι 100%μεσα και θα δωσω τον καλυτερο εαυτο μου!!! εγω και η ΡΟΠΗ μου ειμαστε για μεγαλα πραγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου Παναγιωτη....!! :)

 

Οσο για το χρηματικο κοστος δεν ειναι standar παει αναλογα με το υψος των συμμετοχων σε καποιο trackday λεσχης....και νομιζω ειναι 50 για opentrackday...!! Εχει γινει αναφορα χθες στην ενοτητα αγωνιστικες ανησυχιες στο θεμα του μελους filips.

 

κατα τα αλλα...ας μεινουμε λιγο περισσοτερο στο θεμα του topic :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...