Jump to content

Γεια σας και απο μενα


Recommended Posts

Με λενε ΒΑΣΙΛΗ

Ειμαι κατοχος ενος Ρενο μεγκαν 1.6 16ν σταισον

Ασχολουμε με τους καταλυτες (που ειναι και η δουλεια μου)

και θα χαρω να συζηταμε διαφορα θεματα περι καταλυτων

Δραση- αντιδραση

 

Να μαθω - και να με μαθετε

Αυτα απο μενα.

Καλος σας βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Βασίλη!

 

Δώσε μας μας πληροφορίες σχετικά με το πως ασχολέισαι με τους καταλύτες...

 

πχ... είσαι εξατμισάς, εισαγωγέας,...κατασκευαστής???

 

πολλοί από εμάς έχουμε μεταλλικούς καταλύτες, Amerikat, Rossi,...άλλοι έχουν 100 κελιών, αλλοι 200 κελιών...

 

σε βελτιωτικες εξατμίσεις... άλλοι με κατάργηση καταλύτη/προκαταλύτη και τοποθέτηση του μεταλλικού στην θέση προκαταλύτη, και άλλοι με τοποθέτηση στην θέση του καταλύτη...

 

ακούμε... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα και πιστεύω να μας βοηθήσεις αρκετά αλλά πρέπει πρώτα να μας εξηγήσεις τι ακριβώς κάνεις όπως λέει και ο Chris πιο πάνω.Έχεις σκεφτεί την αγορά ενός colt?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Βασίλη!

 

Δώσε μας μας πληροφορίες σχετικά με το πως ασχολέισαι με τους καταλύτες...

 

πχ... είσαι εξατμισάς, εισαγωγέας,...κατασκευαστής???

 

πολλοί από εμάς έχουμε μεταλλικούς καταλύτες, Amerikat, Rossi,...άλλοι έχουν 100 κελιών, αλλοι 200 κελιών...

 

σε βελτιωτικες εξατμίσεις... άλλοι με κατάργηση καταλύτη/προκαταλύτη και τοποθέτηση του μεταλλικού στην θέση προκαταλύτη, και άλλοι με τοποθέτηση στην θέση του καταλύτη...

 

ακούμε... :D

 

Καταρχας ευχαριστω για το καλος ορισμα.

μετα ... ειμαι καρχας εισαγωγεας ( εξατμισεων καταλυτων σπιραλ κτλ.)και κατα δευτερον συλεκτης.

Τωρα τι σου λεω ε...? :D

Ασχολουμε με το να συλλεγω παλιους καταλυτες (αγοραζω δηλαδη)

να τους συλλεγω να τους εξαγω προς ανακυκλωση.

τωρα για τα υπολυπα θα στα πω 1 1 να μην μπερδευτω και κατα δευτερων να μην παρεξηγηθω ολα οσα θα γραψω ειναι η αποψη μου στα σχετικα ερωτηματα.

Μεταλλικος καταλυτης = πεταμενα λεφτα. απλα ειναι η καινουρια μοδα τρελα επικερδης για τις εταιριες και τους πολητες.γιατι?....

Γιατι ενο κοστιζουν σε κατασκευη περι το 1/7 απο εναν κεραμικο ολος περιεργος στην Ελλαδα πολουνται ακριβοτερα απο κεραμικους...

Γιατι ΔΕΝ υπαρχουν """"βελτιοτικοι"""" καταλυτες με με την ενοια της βελτηωσης..απλα εχουν μεγαλυτερα η μικροτερα περασματα οπου αυτο εχει συνεπεια στα νουμερα που θα σου βγαλει ο μετρητης οταν θα πας για την καρτα.

Αν εσενα σου βγαλει καρτα καυσαεριων ισα ισα λες """"ωραια σουπερ καταλυτης"""" ναι... αλλα οταν θα αλαξουν τα ορια εκπωμπης στην Ελλαδα σε συναρτηση με τα Ευροπαικα τοτε θα θελει αλαγη..

Για να μην γινομε κουραστικος ειναι μεγαλο το θεμα και θα σου απαντησω ενα ενα οτι μου ζητας... γιατι ρωτησες τα παντα σε δυο γραμμες :lol:

Σας επρηξα ακομα δεν μπηκα..

Στην διαθεση σας

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μας τα πεις 1-1 και δεν κοιτάς κάποιο θέμα που ίσως κάποιοι να θέλουν info?Αν κοιτάξεις θα δεις οτι όλα μας τα προβλήματα,απόψεις κτλ τα λέμε να τα διαβάζουν όλοι!

Υ.Γ. Πολύ καλή η ενημέρωσή σου και καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα για να μπω στο κλαμπ πρεπει να εχω οπος διποτε κολντ. να συμετεχω σε συναντησεις με το κολντ φτιαγμενο κτλ.

με απλα λογια μου λες πως δεν ειμαι για εδω? :D

ολες οι αποψεις σεβαστες παντος :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες καλά.

ΔΕΝ χρειάζεται να έχεις colt.

ΔΕΝ χρειάζεται να έρχεσαι στις συναντήσεις (αν και θα το θέλαμε πολύ)

Κανένας δεν είπε οτι δεν είσαι για εδώ, απο πού το έβγαλές αυτό το συμπέρασμα;

 

Για ξαναρίξε μια καλύτερη ματιά σε αυτό που μάλλον σε μπέρδεψε...

Αψεγάδιαστη συμμετοχή στο forum, παρουσία στις συναντήσεις μας - όποτε και όσο συχνά μπορείτε - και εφόσον έχετε colt να μας παρουσιάσετε το αυτοκινητό σας αναφέροντας τις παρεμβάσεις που έχετε κάνει, όποιες και αν είναι αυτές, αισθητικές, μηχανικές κτλ
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει οπωσδήποτε να έχεις colt. Πολλά παιδιά δεν έχουν και είναι senior members και συμμετέχουν στις τεχνικές ενότητες του forum.

 

Ολα εξαρτώνται από την καλή θέληση και την διάθεση για προσφορά...

 

Οι συναντήσεις βοηθάνε να σε γνωρίσουμε και να μας γνωρίσεις.

 

Προς το παρόν κάνε το πρώτο βημα (το πρώτο Link του admin) και μετά όλα θα μπουν σε μια σειρά... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Βασίλη!

 

Δώσε μας μας πληροφορίες σχετικά με το πως ασχολέισαι με τους καταλύτες...

 

πχ... είσαι εξατμισάς, εισαγωγέας,...κατασκευαστής???

 

πολλοί από εμάς έχουμε μεταλλικούς καταλύτες, Amerikat, Rossi,...άλλοι έχουν 100 κελιών, αλλοι 200 κελιών...

 

σε βελτιωτικες εξατμίσεις... άλλοι με κατάργηση καταλύτη/προκαταλύτη και τοποθέτηση του μεταλλικού στην θέση προκαταλύτη, και άλλοι με τοποθέτηση στην θέση του καταλύτη...

 

ακούμε... :D

 

Καταρχας ευχαριστω για το καλος ορισμα.

μετα ... ειμαι καρχας εισαγωγεας ( εξατμισεων καταλυτων σπιραλ κτλ.)και κατα δευτερον συλεκτης.

Τωρα τι σου λεω ε...? :D

Ασχολουμε με το να συλλεγω παλιους καταλυτες (αγοραζω δηλαδη)

να τους συλλεγω να τους εξαγω προς ανακυκλωση.

τωρα για τα υπολυπα θα στα πω 1 1 να μην μπερδευτω και κατα δευτερων να μην παρεξηγηθω ολα οσα θα γραψω ειναι η αποψη μου στα σχετικα ερωτηματα.

Μεταλλικος καταλυτης = πεταμενα λεφτα. απλα ειναι η καινουρια μοδα τρελα επικερδης για τις εταιριες και τους πολητες.γιατι?....

Γιατι ενο κοστιζουν σε κατασκευη περι το 1/7 απο εναν κεραμικο ολος περιεργος στην Ελλαδα πολουνται ακριβοτερα απο κεραμικους...

Γιατι ΔΕΝ υπαρχουν """"βελτιοτικοι"""" καταλυτες με με την ενοια της βελτηωσης..απλα εχουν μεγαλυτερα η μικροτερα περασματα οπου αυτο εχει συνεπεια στα νουμερα που θα σου βγαλει ο μετρητης οταν θα πας για την καρτα.

Αν εσενα σου βγαλει καρτα καυσαεριων ισα ισα λες """"ωραια σουπερ καταλυτης"""" ναι... αλλα οταν θα αλαξουν τα ορια εκπωμπης στην Ελλαδα σε συναρτηση με τα Ευροπαικα τοτε θα θελει αλαγη..

Για να μην γινομε κουραστικος ειναι μεγαλο το θεμα και θα σου απαντησω ενα ενα οτι μου ζητας... γιατι ρωτησες τα παντα σε δυο γραμμες :lol:

Σας επρηξα ακομα δεν μπηκα..

Στην διαθεση σας

 

Αγαπητέ katalizator...

 

νομίζω ότι είναι καλο να μας πεις το ονομα της εταιρίας σου, και τι ακριβώς προιόντα φέρνεις...με αυτό τον τρόπο θα γνωρίζουμε ακριβώς για ποιά προιόντα αναφέρεσαι...

 

δεν θα συμφωνήσω μαζί σου καθόλου ως αναφορά τους μεταλλικούς καταλύτες αρκει βέβαια να μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα... υπάρχουν αρκετοί μεταλλικοί καταλύτες στην αγορά που πλασάρονται όπως αναφέρεις και πολλοί επιτήδιοι τα κονομάνε προσφέροντας χαμηλής πιοότητας καταλύτες με μικρή ποσότητα ή και καθόλου ευγενή μέταλλα.

 

Βέβαια τα κορόιδα είναι πολλά και εκει παίζει και η τιμή... φτηνός μεταλλικός καταλύτης είναι μούφα από χερι. Εχω παραδείγματα από τέτοιυς καταλύτες να είναι αδειοι μέσα σε 6μηνο...

 

Οι βελτιωτικοί καταλύτες αφήνουν πιο ελευθερα τα καυσαέρια και ταυτόχρονα ΚΑΤΑΛΥΟΥΝ...όσο είναι εφικτό αναλογα με την πυκνότητα των κελιών

 

Αλλο το θέμα ρύπων και άλλο το θέμα βελτίωση...

 

Απλά όσοι θελουν να είναι εντός των ορίων της ΕΟΚ καλο είναι να αφήνουν την εξάτμιση τους όπως είναι...

 

Ενδιαφέρομαι να ακούσω τις απόψεις σου...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δεν ειναι σωστο να αναφερω εταιρια για να μην πιαστει για διαφημηση...

Ασχετος που ειναι δικια μου και πρωσοπικα εισαγω δικα μου πραματα (που δεν εχουν ξαναερθει Ελλαδα και δεν ειναι και ....τα καλυτερα...)

Η επιχειρηση ειναι ακριβος ιδια με το νικ νειμ μου... (ολος τυχαιος)

ΒΕΒΑΙΟΣ και υπαρχουν βελτιοτικοι... μονο που θα εχουν κοστος (οχι για σενα για τον εισαγογεα) πανω απο 1000.

Οταν ομως ακουω πραματα για τρυπες δεν αντεχω...

Οσο για τα πολυτιμα μεταλλα?... δεν εχουν ουτε για δειγμα!

Οταν ακους """"βελτιοτικος"""" με 300 στον ΠΕΛΑΤΗ??????

Απλα ειναι που ειναι μουφας τον περνεις και με 300....

ΝΑΙ παρε !!!βελτιοτικο!!! αλλα θα πλεροοοο ΑΛΛΑ θα σου κανει δουλεια!!!

Οσο γιαι το θεμα βελτιωση....

Υπαρχουν τυποι που τους ξηλωνεις ενα τελικο ωαζεις οτι χειροτερο εχεις.... και αυτοι επιμενουν πως περνουν 3??4???5??? αλογα... πολλα ακους

Τελος παντον. Εσυ τουλαχιστον ακουγεσε πονηρεμενος και θα γλυτωσεις κανα φραγκο.

και να κλεισω... δεν μπηκα για να πω πως εχω εγω καλα προιοντα...

και εγω μια απο τα """"ιδια """" ειμαι...........

Link to comment
Share on other sites

:D ναι είμαι πονηρεμένος... αλλά επίσης και κάτι άλλο, έχω εμπιστοσύνη στον βελτιωτή μου... η τελος παντων σε αυτόν που πάω το αμάξι μου για την οποιαδήποτε δουλειά...

 

Εμπιστοσύνη στην Ελλάδα προκύπτει από...

 

1. Κατιδίαν γνώση για το κάθε τι που προκειται να ασχοληθείς (άρα γνωρίζεις εαν κάποιος σου λέει φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες)

 

2. Η γνώση αυτή πρέπει να είναι από διάβασμα εγκυρων περιοδικών και συμετοχή σε φόρα τόσο ελληνικά όσο και του εξωτερικού. Και η γνώση δεν πρέπει να προκύπτει άπό διαδικασία ο τάδε ειπε αυτό και ο δεινα έβαλε εκεινο.

 

3. Ο βελτιωτής και η εταιρία πρεπει να βρισκεται πολλά χρονια στον χώρο και να έχει επιδείξει επαγελματισμό όχι μόνο στις πωλήσεις (αυτο το κάνει και η κουτσή Μαρια με υποσχεσεις...) αλλά από την συμπεριφορά όταν τα πραγματα δεν πανε καλα... και εκει φυσικά φαίνεται ο σωστός επαγγελματίας.

 

έχοντας λάβει όλα αυτά υπόψη μας δεν πάμε σαν τον αμνό για σφαγή.

 

Προτιμώ να μου πούνε ότι αυτο ειναι ψιλομούφα αλλα θα το παρεις φτηνά... παρα να μου πουν ψέματα...

 

Με τους καταλύτες έχουμε ασχοληθεί λίγο και έχω διαποιστώσει μια δισπιστία από πολλούς να καταλάβουν ότι οι καλοί καταλύτες είναι ακριβοί...

φυσικά μιλάω για βελτιωτικούς.

 

Σε δύο παλαιότερα αμάξια μου δεν είχα καθόλου καταλύτη...(να μην με παρεξηγήσετε δεν το συνιστώ σε κανέναν)... αλλά η καλύτερη βελτίωση είναι η αφαίρεση καταλύτη...δυστυχώς δεν είναι νόμιμο...

 

Έχεις δίκιο με το παραδειγμα σου... ολόσωμες εξατμίσεις με 800 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του "αγωνιστικού" καταλύτη έχουμε ακούσει από πολλούς...δυστυχώς όσοι την πατάνε δεν το λένε γιατί ντρέπονται για την βλακία που κάνανε ή δεν καταλαβαίνουν την βλακια που κάνανε...

 

Ας πούμε κάτι άλλο...

 

έχεις πουλήσει καταλύτη σε κάποιον με Colt?

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω στο CZT με κορυφαιο επωνυμο μεταλλικο καταλυτη,κερδισα 5 αλογα και πολυ ροπη σε σχεση με την λυση αφαιρεσης καταλυτη :roll:

Link to comment
Share on other sites

σε κολντ οχι.

Το μοντελο σας ειναι ΠΟΛΥ περιεργο αμαξακι και για να βγαλεις κατι απο θεμα εξατμισης πρεπει να ψαχτεις πολυ.... μα παρα πολυ (ψαχτεις =/+ πληρωσεις)

Φιλε ΚΕΛΜΑΝ μακαρι να ειμουνα αυτο που λες αλλα δυστιχος ενας απο την σειρα ειμαι...

Παντος ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...