Jump to content

Πάμε Πάτρα ;


Recommended Posts

Εαν ολα πανε καλα και εχω το αμαξι μου τοτε λογικα θα ερθω και εγω!!! Ελπιζω να ερθει και ο Gianman ωστε να δω εαν θα μπορω να τον φθανω στην Εθνικη Οδο γιατι τωρα που βαλε και την φιλτροχοανη ποιος το φθανει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 212
  • Created
  • Last Reply
Πριν ξεκινησουμε θα μου επιτρεψετε να επισημανω ορισμενα πραγματα 1) Δεν κανουμε κοντρες εκδρομη παμε 2)Τηρουμε τον ΚΟΚ 3)ολοι εχουμε την προσοχη μας και ειδικα οι 2 τελευταιοι μηπως καποιος απο τους συμετεχοντες παθει βλαβη και μεινει οποτε σταματαμε για να τον βοηθησουμε 3) με την σειρα που θα εκινησουμε με την ιδια σειρα θα φτασουμε για να γνωριζουμε ποιος ειναι εμπρος μας και ποιος πισω μας (εγω προσωπικα προτειθωμαι να ειμαι τελευταιος) :wink:

 

Εγω συγνωμη αλλα με τετοιους κανονες δε μπορω να ερθω πατρα.. 8) :) υ.γ τι ωρα εχει επιστροφη?

Link to comment
Share on other sites

Piravle θα παρω τηλ απο την τροχαια ελευσινας μεχρι την τροχαια πατρων να εχουν συνεχεια Radar στον δρομο και αμα μπορεις ....... :twisted: Ασε που ελπιζουμε οτι δεν θα εχεις το αμαξι σου και αμα θες μπορω να σε παρω σαν επιβατη :wink:

Link to comment
Share on other sites

οχι στο κεντρο να ειναι εκτος και ορατοτητα στα αμαξια με λιγα λογια μεγαλο χωρο στο εστιατοριο

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινησουμε θα μου επιτρεψετε να επισημανω ορισμενα πραγματα 1) Δεν κανουμε κοντρες εκδρομη παμε 2)Τηρουμε τον ΚΟΚ 3)ολοι εχουμε την προσοχη μας και ειδικα οι 2 τελευταιοι μηπως καποιος απο τους συμετεχοντες παθει βλαβη και μεινει οποτε σταματαμε για να τον βοηθησουμε 3) με την σειρα που θα εκινησουμε με την ιδια σειρα θα φτασουμε για να γνωριζουμε ποιος ειναι εμπρος μας και ποιος πισω μας (εγω προσωπικα προτειθωμαι να ειμαι τελευταιος) :wink:

 

Εγω συγνωμη αλλα με τετοιους κανονες δε μπορω να ερθω πατρα.. 8) :) υ.γ τι ωρα εχει επιστροφη?

 

 

Ελα ρε!μην τσιμπας :wink:

χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

ανταρτεςςςς ποιος ακουει τους mod τι να κανουμε θελουμε και την εκδρομη πως θα παει καλα ο μηνας

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κάποιες διεκρυνήσεις που πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν :

 

1ον) Μάλλον όταν ο φίλος Δαρείος λέει να τηρούμε τον ΚΟΚ δεν εννοεί ακριβώς, ένα +20-30kmh είναι αρκετά λογικό (Το προσπεράσεις πάνω στις στροφές απαγορεύονται κτλ κτλ κτλ) .

 

2ον) Όσον αφορά τα ανοιγματάκια δεν πιστεύω ότι μπορούν να γίνουν τέτοια στην Εθνική Αθηνών - Κορίνθου ή Πάτρας. Αυτά τα κάνουμε και εν Αθήναι.

 

3ον) Ο δρόμος είναι καρμανιόλα οπότε συμφωνώ με την διάταξη και την οπισθοφυλακή. ʼν και πάντα υπάρχουν τα κινητά.

 

4ον) Πάμε για βολτίτσα και όχι για Track-day (αμήν και πότε) [Να ακούνε οι mod].

 

5ον) Επίσης να προτείνω να βάλουμε και κάποια εμφανή μέρη για ανασύνταξη (regrouping) σε περίπτωση που σκάσουν τίποτα νταλίκες από το πουθενά.

 

Οποιοσδήποτε έχει κάποια εμπειρία από ομαδικές εκδρομούλες ας την καταθέσει σας παρακαλώ. ( Προσωπικά είναι η πρώτη μου ομαδική εκδρομούλα)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι μαζι πανε αν ειναι και καμια ευθεια θα ανοιξετε λιγο δεν εγινε τιποτα χαλαρα τους αλους απο απεναντι πρεπει να προσεχεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ξερω καθολου τον δρομο..αλλα δεν νομιζω να ειναι χειροτερος απο το πεταλο του Μαλιακου..οποτε no prob. απο εμενα για νταλικες και προσπερασεις..Συνηθισμενα τα βουνα απ""τα χιονια..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προτείνω ώρα ..... 9:30 μάζωξη και 9:45 αναχώρηση για να φτάσουμε νωρίς και να πιούμε και το καφεδάκι μας :-) Τώρα για μέρος λέω διόδια Ελευσιίνας. Ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ξερω καθολου τον δρομο..αλλα δεν νομιζω να ειναι χειροτερος απο το πεταλο του Μαλιακου..οποτε no prob. απο εμενα για νταλικες και προσπερασεις..Συνηθισμενα τα βουνα απ""τα χιονια..

 

Και όμως φίλε μου είναι μακράν χειρότερος απ του μαλιακού ο συγκεκριμένος δρόμος.Μετά τη κόρινθο που δεν έχει διαχωριστικό.

Τυφλές στροφές ανάποδες κλίσεις σε πολλά σημεία λακούβες και σαμαράκια με τη σέσουλα και τρελλοί φορτηγατζήδες και νταλικέρηδες που έχουν για ίνδαλμα του τον σουμάχερ και θέλουν να του μοιάσουν και να κανουν οτι και αυτός αλλά χωρίς να οδηγάνε τη φόρμουλα του και οδηγώντας τη νταλίκα τους.Έτσι και αλλιώς οποιον και αν πάρουν στο λαιμό τους αυτοι δε θα πάθουν τίποτα, στις πιο πολλές περιπτώσεις επίσης δεν είναι δικό τους το όχημα οπότε χεστήκανε που λέει ο λόγος και για το οικονομικό.Έχω κάνει άπειρες φορές αυτη τη διαδρομή και τον δρόμο τον ξέρω απ έξω και ανακωτά και ακόμα πιο πολλές φορες τον δρόμο για πάνω μιας και είναι απο μακεδονία η καταγωγή μου και ανεβαίνω συχνά.Εχω κάνει τη διαδρομή και με τη μηχανή και με τ αυτοκίνητο και κατά τη ταπεινή μου άποψη πάντα ο μαλιακός είναι αουτομπαν μπροστά στην εθνική πατρών την οποια την θεωρώ μακράν τη χειρότερη εθνική που έχει να επιδείξει η ελλαδίτσα μας :roll:

Τώρα περί της ομαδικής οδήγησης που έλεγε και ενας φίλος πιο πάνω η αλήθεια έιναι οτι δεν εχω πάει ποτε εκδρομή με αμάξια παρέα.

Εχω πάει πάρα πολλές φορές όμως ομαδικές εκδρομές με μοτοσυκλετιστές και φαντάζομαι το πνεύμα πρέπει να είναι το ίδιο.

Η γενική λογική την οποία εφαρμόζω κιόλας είναι οταν είμαστε παρέα πάμε όλοι μαζί και πρέπει να συμβιβαζόμαστε με τη ταχύτητα του πιο αργού ο οποίος θεωρητικά πρέπει να είναι απ τους πρώτους.Επίσης πρώτος πρέπει να είναι ο θεωρητικά πιο έμπειρος οδηγός και ο οποίος θα προυποθέτει να ξέρει καλά και το δρόμο με τις κακοτοπιές του.

Επίσης αν κάποιος δε τη παλεύει και θέλει να τα χώσει μπορεί σε μια ευθεία να το σανιδώσει να ξεδώσει και μετά να μειώσει ταχύτητα στα 80 χλμ ας πούμε μέχρι να τον φτάσουν άλλοι(εγω το κάνω συχνά αυτό :D )

Και βασικό όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω η βόλτα έιναι διασκέδαση είναι χαβαλές είναι γούστο.Συνεπώς δε χωράνε κόντρες μαλακίτσες και ψευτομαγκιές.Εϊπαμε οποιος θέλει να τα χώσει τα χώνει και μετά περιμένει τους υπόλοιπους.

Επίσης πολύ βασικό οταν σταματάει κάποιος για οτιδήποτε είτε έπαθε κάτι είτε χρειάστηκε να σταματήσει σταματάμε και εμείς γιατι μπορεί να χρειάζεται βοήθεια, δεν τον αφήνουμε στο έλεος του θεού, γιατί και ο θεός έχει εκατομύρια περιπτώσεις να ασχοληθεί μη το ξεχνάμε αυτο :D

Αυτοί είναι οι κανόνες που τηρώ και σέβομαι προσωπικά οσον αφορά ομαδικές εκδρομές, και δεν έχει σημασία μηχανή η αυτοκίνητο η έννοια της παρέας και της ομαδικής οδήγησης είναι ενίαια και αδιαίρετη :wink:

Επίσης να τονίσω οτι ολα αυτά που γράφω τα γράφω απο προσωπική μου εμπειρία και τρόπο που λειτουργώ και σε καμιά περίπτωση δε θέλω να το παίξω έξυπνος και να σας υποδείξω έμμεσα πως θα οδηγείτε και τι θα κάνετε :wink:

Επίσης λέω αν δε κάτσει να παω σ ενα πελάτη για δουλειά τη κυριακή γιατί τώρα τελευταία παίζουν πολλά έκτακτα να έρθω παρέα σας αν με θέλετε :D

Link to comment
Share on other sites

10 με ερωτηματικό λοιπόν

 

Έδωσες μια χαρά την εικόνα του δρόμου για Πάτρα. Προς τα πάνω δεν έχω πάει και πάρα πολύ οπότε δεν είχα συγκριτικό μέτρο. Θα χαρούμε πάρα πολύ να σε έχουμε στην παρέα μας. Πες του πελάτη ότι πρέπει να ταξιδέψεις εκτός Αθήνας λόγω ανειλημένων υποχρεώσεων :-)

 

Ακούω προτάσεις για σημείο συγκέντρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Η εθνική πρός τα πάνω για μένα έιναι οτι καλύτερο έχει να επιδείξει πάλι η ελλαδίτσα μας στο θέμα εθνικής οδού.Φυσικά έχει και κάποια κομμάτια που θέλει προσοχή βέβαια.Αυτά είναι κυρίως ο μαλιακός που και πάλι είναι καλύτερος απ την Ε.Ο. κορίνθου πατρών γιατι απο αθήνα ως κόρινθο είναι μια χαρά ο δρόμος.

Και φυσικά επίσης προσοχή στα τέμπη και στον πλαταμώνα.Κατά τ άλλα ο υπόλοιπος δρόμος έιναι μια ατελείωτη ευθεία που θα ευχόσουν να είχες μια φεράρι να τη τελικιάζεις συνέχεια :D

Ενδεικτικά σας αναφέρω 2 χρόνους που έχω κάνει για να καταλάβετε για τι δρόμο μιλάμε.

5 ωρες και 10 λέπτα απο καβάλα για αθήνα με το αμάξι και 2.5 ώρες αθήνα θεσσαλονίκη με τη μηχανή.

Απο θεσσαλονίκη αθήνα με τ αμάξι το καλύτερο που εχω κάνει είναι 4 ώρες(ε τι να κάνουμε 90 μουλαράκια έχω μόνο :oops: )

Και εν κατακλείδι γουστάρω με τρέλλα να έρθω και για να γνωριστούμε αλλά και επειδή τα σαββατοκύριακα που δε δουλεύω παω συνέχεια ταξίδια γιατί μου αρέσει τρελλά.Οπότε έχω 2 λόγους να έρθω.

Θα το παλέψω ρε παιδιά να έρθω πραγματικά, ελπίζω να πείσω και το αφεντικό μου να έχει την ίδια άποψη :D

Επίσης κατά τη ταπεινή μου γνώμη το ιδανικό σημείο συνάντησης θα ήταν αμέσως μετα τα διόδια δε μπορώ να σκεφτώ τπτ καλύτερο.

Δε σας λέω σίγουρα οτι θα έρθω γιατί έστω και ενα 1% να παίζει να μη τα καταφέρω δε θέλω να εκτεθώ γιατι μ αρέσει οτι λέω να το τηρώ πάντα.Θα προσπαθήσω πάντως και ελπίζω να τα καταφέρω.

Α επίσης σας προειδοποιώ οτι τρώω πολύ ε?κανονίστε να πέσει σπέσιαλ μάσα γιατί εκδρομή χωρίς κοψίδια είναι γυναίκα χωρίς... :o :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ως πρός το θέμα του δρόμου , μια που τον κάνω συνέχεια ...Ξεχάστε τις μαγκιές και τα ανοίγματα , έχει πολλή κίνηση και πάρα πολλά φορτηγά , τυφλά σημεία , και ό,τι άλλο είπε ο thanassaras κ λίγα είπε..Α , και πολλά μπλόκα τα οποία ΔΕΝ χαρίζονται...Σε πολλά σημεία χωράει να προσπεράσει το πολύ ένα αυτοκίνητο , οπότε να χετε το νού σας οι πιό γρήγοροι να περιμένετε τους πιό αργούς..Και πολύ προσόχή στους καθρέφτες σας πρίν προσπεράσετε , ο δρόμος αυτός εντείνει το άγχος κατά την προσπέραση λόγω της δυσκολίας του με αποτέλεσμα να μην κοιτάμε πολλές φορές πίσω όταν αρχίζουμε προσπέραση , κ εκεί γίνεται της τρελής , πάντα κάποιος πιό γρήγορος έρχεται...Να είστε πολύ προσεκτικοί , στο μεγαλύτερο μήκος του θα έχετε ΜΟΝΟ ΜΙΑ λωρίδα να οδηγήσετε , στριμωχτείτε , προσπεράσετε κ γω δεν ξέρω τι άλλο....

Με το καλό να πάτε κ με το καλό να γυρίσετε...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να κανω τον ξερολα και επειδη εχω τετοιες εμπειριες και απο ομαδικες εκδρομες με αμαξια και απο εκδρομες με μηχανες γιαυτο ποσταρα πιο πανω μερικους κανονες αν μπορουμε να τους πουμε ετσι. Τωρα αν παραβιαστει το οριο κατα 10 με 30 χιλ ενταξει δεν εγινε κατι αλλα τα ανοιγματα να ξερετε ειναι επικυνδυνα ειδικα στο κοματι απο το Ξυλοκαστρο και μετα. Οπως και ο δρομος μετα απο κορινθο και συγκεκριμενα απο την 3η εισοδο κορινθου και μετα δηλ η εισοδος που λεει προς αρχαια κορινθο λιγο πριν τα διοδια γινεται 2 λωριδες εν συνεχεια γινεται 1 και ειναι πολυ κακος . Και κατι βασικο!!! Δεν ταξιδευουμε σαν μοναδες με τα αμαξια μας αλλα σαν colt club και αυτο σημαινει οτι ειμαστε ΕΠΩΝΥΜΟΙ γιατι μερικοι εχουμε το λογοτυπο του colt club ειτε στην πινακιδα μας ειτε αυτοκολλητο στα παραθυρα μας ειτε και στα 2 οπως εγω και ισως ολα τα συμετεχοντα στην εκδρομη μελη Αυτο ειναι ενας σοβαρος λογος ωστε η συμπεριφορα μας στον δρομο να ειναι καλη αν οχι υποδειγματικη. Φιλικα και με ολο τα σεβας προς τους συμετεχοντες

Link to comment
Share on other sites

Eτσι οπως τα λετε δεν θα ερθει κανεις!!

Σοβαρα ομως,ειναι πραγματι το Κορινθος-Πατρα ενα δραμα.

Εγω τουλαχιστον εχω ενα αισθημα ανασφαλειας σε πολλα απο τα κομματια.

Με προσοχη και μια χαρα θα ειναι ολα!

10 με ερωτηματικο λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προτείνω ώρα ..... 9:30 μάζωξη και 9:45 αναχώρηση για να φτάσουμε νωρίς και να πιούμε και το καφεδάκι μας :-) Τώρα για μέρος λέω διόδια Ελευσιίνας. Ακούω προτάσεις.

 

9:30 :wink:

διόδια Ελευσινας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...