Jump to content

σχεδόν ψημένος για czt


Recommended Posts

Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας!

 

Εδώ και 5 χρόνια είμαι κάτοχος corolla ""99 hatchback η οποία τα 2 τελευταία στημένη, με μοτέρ 1.3Τ (~160hp). Επίσης, στην οικογένεια (πατέρας) υπάρχει STi ""02 ψιλοφτιαγμένο.

 

Η εισαγωγή για να καταλάβαιτε κάπως την αντίληψή μου για την αυτοκίνηση.

 

Πλέον, τα δεδομένα μου είναι διαφορετικά. Θέλω να πάρω κάτι καλό για τα λεφτά του, αξιόπιστο, και σβέλτο. Το CZT νομίζω μπορεί να ανταπεξέλθει.

 

Βοηθήστε με αν θέλετε και μπορείτε με τις εναλλακτικές μου.

 

1. Καινούριο CZT (και τί χρώμα!....)

2. Μεταχειρισμένο TypeR

 

Δεν θέλω να ξεπεράσω αυτή τη στιγμή τα 18 με 19 χιλιάρικα.

 

Πολύ φιλικά,

 

Βασίλης (Πειραιώτης, πλέον κάτοικος Ρεθύμνου!)

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα δυο παιζουν σε διαφορετικες κατηγοριες..

αλλο στησιμο το ταπερακι αλλο το czt..

προοριζονται και για διαφορετικη χρηση..

σβελτο αυτοκινητο πολης αλλα χωρις να αποβαλει τον ταξιδιαρικο χαρακτηρα του το ενα..

το ταπερ ξερεις για τι διαδρομες ειναι πιστευω..

εξαρταται που θα το χρησιμοποιεις περισσοτερο και τι απαιτησεις εχεις..

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στη παρεα μας!!και τα δυο ειναι πολυ καλα και γρηγορα αυτοκινητα!!το TypeR εχει πιο ακριβη στυντηρηση?(τελη κυκλοφοριας,ασφαλειες κτλ)επισης typeR ΚΑΛΟ με 18-19 δεν βρισκεις,θα βρεις αλλα θα ειναι απο τα πρωτα δηλαδη 2001!οτι κι αν διαλεξεις θα μεινεις σιγουρα ευχαριστημενος και με ενα τεραστιο χαμογελο!!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στην παρέα μας φίλε vask_czt!

 

Μέσα στο σαιτ θα βρεις πολλές πληροφορίες για το CzT.

 

Όμως το Czt και το TypeR είναι δύο ανόμοια αυτοκίνητα διαφορετικών κατηγοριών.

 

Πρέπει να δεις τις ανάγκες σου και τα οικονομικά σου και να αποφασίσεις με αυτόν τον γνώμονα.

 

Προσωπικά επέλαξα το CzT ως αυτοκίνητο πόλης με σπιρτόζικο χαρακτήρα, και για οικονομικούς λόγους δεν πήγα στην κατηγορία των θρυλικών Gti, δηλαδή TypeR και Golf Gti (ίσως και Megane).

 

Σαφώς το TypeR είναι σχεδόν σε όλους τους τομείς καλύτερο αλλά μια και μιλάς για μεταχειρισμένο ίσως θα πρέπει να είσαι έτοιμος για κάποια μετέπειτα έξοδα που παρουσιάζονται σε μεταχειρισμάνα αμάξια ανάλογα με τα χιλιόμετρά τους.

 

Το CzT δεν έχει παρουσιάσει ζημιές σοβαρές μέχρι στιγμής και καλύπτεται από την επταετή εγγύηση και αυτό ίσως να είναι ένα θελγητρο για την απόκτησή του παραπάνω από το ματαχειρισμένο TypeR.

 

Ελπίζω να βοήθησα, δες και τις ενότητες του club για παραπάνω ενημέρωση... και ελπίζω σύντομα να μας ανακοινώσεις την απόφασή σου ότι θα πάρεις το κολτάκι! :D

Link to comment
Share on other sites

Μεταβηβάσιμη? εαν ναι ενδιαφέρον...

 

η εγγυηση ειναι στο αυτοκινητο,δεν χανεται εαν μεταβιβαστει σε αλλον ιδιοκτητη το αυτοκινητο!συνεχιζει να ισχυει για οσα υπολοιπα χρονια εχουν μεινει!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!Όπως είπε και ο φίλος borbos type R καλό και σε 20 χιλιάρικα με τίποτα!!Το CZT όμως θα σε ανταμείψει!Προέρχομαι από toyota και γω και πίστεψέ με το CZT είναι πολύ ισορροπημένο και δυναμικό όχημα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω, δεν νομιζω να βρεις Type R με αυτα τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζηταω αν το διλημμα ειναι μεταξυ των 2.Σαφως θα παρεις type-r.Μονο και μονο για τα διπλα ψαλιδια πισω και για το ελεγχομενο διαφορικο.Ειναι αδικη η συγκριση για το κολτακι μας το οποιο κατα τα αλλα ειναι πολυ αξιολογο αυτοκινητο απλα το ταπερ ειναι πολεμικη μηχανη και σε μια δικη του κατηγορια εν γενει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζηταω αν το διλημμα ειναι μεταξυ των 2.Σαφως θα παρεις type-r.Μονο και μονο για τα διπλα ψαλιδια πισω και για το ελεγχομενο διαφορικο.Ειναι αδικη η συγκριση για το κολτακι μας το οποιο κατα τα αλλα ειναι πολυ αξιολογο αυτοκινητο απλα το ταπερ ειναι πολεμικη μηχανη και σε μια δικη του κατηγορια εν γενει.

 

 

:shock: :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Έχω βρει TypeR ""2003 με 55000χλμ. , μαμά, ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ, από ελληνική αντιπροσωπεία, με 19990ευρώ.

 

Αν όπως σας είπα δεν είχαν αλλάξει τα δεδομένα μου και είχα ελεύθερο χρόνο, θα ψαχνόμουν σίγουρα με μεταχειρισμένο...

 

Κολάω γιατί θέλω να είμαι ξένοιαστος (όσο μπορεί κάποιος με καινούριο αμάξι).

 

Επίσης, φυσικά και ξέρω ότι άλλο CZT και άλλο TypeR, FocusRS, Impreza STi κλπ!!! ;)

 

Τέσπα... 99% CZT και υπομονή να έρθει στα χέρια μου το impreza....

 

Θα χαρώ να γνωρίσω κάποιον κάτοχο στο Ρέθυμνο!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!Απ"" οτι καταλαβα το δηλημα σου ειναι μεταξυ καινουριου και μεταχειρισμενου. Το type-r ειναι τρελλη ατμοσφαιρα ενα σκαλι πιο πανω και εχει ηδη καποια χρονακια στην αγορα (αρα τιγκα aftermarket), ομως αλλαξε μοντελο. Το coltaki ειναι ενα πολυ καλο μικρο turbακι (αλλη η χαρη του) , βγηκε περυσι και προς το παρων υπαρχουν λιγα aftermaket. Κατα τη γνωμη μου το coltaki ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του και σιγουρα πιο πρακτικο και οικονομικο γενικοτερα απο το ταπερακι. Η επιλογη δικη σου και καλο θα ειναι να το σκεφτεις απ"" ολες τις πλευρες! 8) 8) 8)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...