Jump to content

Colt//Club Track Day @ Μέγαρα Circuit


Recommended Posts

Το 2007 φτάνει στο τέλος του και ο καλύτερος τρόπος για να το αποχαιρετήσουμε...τι άλλο απο ένα track day στα Μέγαρα!

 

Την Παρασκευή 28/12/2007 στις 9 π.μ ραντεβού ακριβώς μετά τα διόδια της Ελευσίνας !

 

Το κόστος λόγω καθημερινής και πριν τις 2 το μεσημέρι θα είναι μόνο 20 !

 

Η καλύτερη ευκαιρία για όποιον μη μοιημένο να πάρει μια γεύση του τι σημαίνει ασφαλή γρήγορη ή όσο γρήγορη οδήγηση θελήσει αλλά και για τους πιο πεπηραμένους να πιέσουν ακόμα περισσότερο εαυτούς και αυτοκίνητα !

 

Τα λέμε απο κοντά λοιπόν αποχαιρετώντας όλοι μαζί το 2007 :p

 

Υ.Σ: Εννοείτε οτι είναι καλοδεχούμενοι όσοι απλά έρθουν για την παρέα :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

 

λετε να παιζει προβλημα με τους ανθρωπους της πιστας επειδη δεν θα εχω καθρεφτη?

τα νευρα μου........

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση......χαλάρωσε!

 

Όσοι είναι για μέσα.....μην ξεχάσουν κράνη αν δεν θέλουν να πάρουν αυτά που παρέχει η πίστα!

 

Πάρτε σκουφιά γάντια...μπουφάν....και κάνα φαγώσιμο γιατί δεν ξέρουμε αν θα είναι ανοιχτά η καντίνα!

 

Τα λέμε αύριο στα Διόδιααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το μονο που εχω να πω ειναι οτι ο αγιος βασιλης μου εκανε το καλυτερο δωρο και εκλεισα την χρονια με ενα πολυ ομορφο και παρεϊστικο trackday.

ο καιρος ηταν αψογος και η πιστα ολη δικη μας.

η πρωτη μου επαφη με το colt και την πιστα οδηγησε σε κατι ωραιοτατες εξοδους στα χωματα και κανα δυο τετακε λογω ενθουσιασμου.

ακολουθωντας τις συμβουλες του psilos και των αλλων παιδιων, καταφερα να γραψω 1:21,5 που απ""οτι ειπαν και τα παιδια δυσκολα κατεβαινει σε πληρως μαμα cz3.

o digilef πραγματικα λυσαξε και δεν ελεγε να βγει απο την πιστα μαζι με τον γιατρο καταφερνωντας να γραψει 1:16,5.

ο Psilos δεν μας εκανε την χαρη να φερει το westfield να χαρουμε και μεις λιγακι....

ο liou οδηγησε αρκετα φυλαγμενα γραφοντας 1:21 λογω φρενων που δεν τον αφησαν να πιεσει παραπανω.

ο chris μας τρελανε με την εξατμιση του και την δυναμη που εβγαζε το θηριακι του!

ο infonaut εφυγε νωρις αλλα το ευχαριστηθηκε.

η μερα τελειωσε τρογωντας σουβλακια στου Mike το μαγαζι που παλι πνηγμενος ηταν και δεν μου το επλυνε :(

πραγματικα μοναδικη εμπειρια και ευχομαι να μπορω να ερχομαι σε ολα τα trackday και συναντησεις.

ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΣΟΥ ΛΕΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!

 

ξεχασα να αναφερω και το περασμα αστραπη του axolotl, που ηρθε, εγραψε 1:17 μας χεραιτησε και την εκανε λογω υποχρεωσεων.

ετσι απλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερες συνθήκες για track day δεν είναι δυνατόν να επιτευχθούν ποτέ!

 

Μόνοι μας στην πίστα....εντελός μόνοι μας μέχρι 1 το μεσημέρι!

 

13 βαθμούς κελσίου,ήλιο,στεγνή πίστα,50 % υγρασία και καθόλου αέρας!

 

Μοναδική εμπειρία με άπλετο χρόνο που όμως μου φάνηκε τόσο λίγος!

 

Κάπου στα 110 km έγραψα μέσα στη πίστα με περίπου 17 lt/100 km μέση κατανάλωση !

 

Οι χρόνοι μου σταθεροί στο 1,17,3-1,17,2 στο πρώτο καλό session ενώ στο τελευταίο καλό μου session σταθεροποιήθηκα στο 1,16,9-1,16,5 !

 

Αρκετά καλά για πρώτη επαφή με τα Μέγαρα και με σχεδόν τελειωμένα continental όπου μόλις ζεστενόντουσαν δεν λέγανε να βρούνε πρόσφυση!

 

Τα πλευρικά g για πρώτη φορά έφτασαν στο 1,1 και για αυτό προφανώς φταίνε οι ohlins :twisted:

 

Θέλω πολύ να δώ με καλύτερο λάστιχο τι θα γράψει!

 

Η επιβράδυνση αρκετές φορές στα 0,7 g γιαυτό και τέλειωσα απο τακάκια σήμερα ενώ όταν πήγα ήμουν στη μέση :cry:

 

Μια εικόνα χίλιες λέξεις !

 

megarabg5.th.jpg

 

Έτυχε να οδηγήσω και το αυτοκίνητο του chris το οποίο μάλλον θα με αναγκάσει να προβώ σε βελτιώσεις καθώς δεν έχει καμμία σχέση με το μαμά. Γεμάτο με ροπή απο χαμηλά και με δύναμη που πραγματικά σε σπρώχνει μέχρι το κόφτη χωρίς να το καταλάβεις!

 

Ο χρόνος μου πάλι 1,16,6.......είδατε τι κάνει η δύναμη....!

 

Τα koni μέσα στη πίστα και με το set up που έχει αυτή τη στιγμή ο Χρήστος δείχνουν να βολέβουν το CZT στην πίστα καθώς ήταν ομοιογενές μπροστά-πίσω και στάθηκε αξιοπρεπέστατα.

 

Ο gigi με το τότε τουμπανό του απο όλες τις πλευρές είχε γράψει 1,14 περίπου πράγμα που με ιντριγκάρει απο την στιγμή που με χωρίζουν λίγα sec αλλά αρκετά άλογα-ροπή φρένα λάστιχα κτλ κτλ!

 

Όλη η παρέα που βρέθηκε μαζί μας φαντάζομαι κατάλαβε γιατί θέλαμε καθημερινή να γίνει ένα απο τα track day μας!

 

Δοκιμάσαμε τα αυτοκινητά μας όπως και όπου θέλαμε....δοκιμάσαμε τα pda για τις τηλεμετριές μας και παρόλο τις αρχικές δυσκολίες τελικά τα κάναμε να δουλέψουν άψογα!

 

Άντε και το 2008 ακόμα καλύτερες εμπειρίες!

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικές καιρικές συνθήκες, καλή παρέα, και πριβέ η πίστα στα Μέγαρα...

 

τι άλλο να ζητήσει κανείς?

 

ήταν η πρώτη φορά που μπόρεσα να κάνω τηλεμετρία με το GPS και κατάφερα να ρίξω τον προηγούμενο "ανεπίσημο" χρόνο μου των 1""19" περίπου σε 1""18""""1 που με άφησε απολύτως ευχαριστημένo...

 

ο Λευτέρης με κούφανε που με το αμάξι μου, και στον τρίτο του γύρω, να κάνει το πολύ καλό 1""16"6... μπραβο Λευτεράκο!

 

Οδήγησα και το αμάξι του Λευτέρη με τις Ohlins/Summit, η εντύπωση που μου έδωσε είναι της απόλυτης ισοροπίας με αρκετή άνεση αλλά και ότι στο πολύ λίγο που πίεσα (μονάχα 1""20" περίπου) το αυτοκίνητο σου δίνει αυτοπεποίθηση με "πολιτισμένες" αντιδράσεις. Δεν μπόρεσα να καταλάβω άλλα πράγματα γιατί φοβόμουν τα "γλυστερά" και πολύ φθαρμένα Continental...

 

Eίναι η πρώτη φορά που επειδή είχαμε την πίστα σχεδόν μονοι μας μπορέσαμε να πειραματιστούμε αρκετά τόσο στις γραμμές όσο και στις αλλαγές ταχυτήτων σε διάφορα σημεία... μεγάλο σχολείο η πίστα, και με πολύ δύσκολά μαθήματα εαν θες να ρίξεις χρόνους...

 

Χάρηκα που γνώρισα και τον L.J από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

Για τις συνθήκες στην πίστα, τα είπαν τα παιδιά...Απλά ιδανικές!!!

 

Εγώ απογοητεύτηκα από τα φρένα μου. Στο πρώτο σετ 5 γύρων , από τον 3-4 δεν είχα φρένα. Πάταγα και τίποτα δεν συνέβαινε, και αναγκάστηκα να βγώ για να κρυώσουν. Μολις κατέβηκα είδα πολύ καπνό από τα τακάκια ...Λεπτομέρειες στο αντίστοιχο θέμα.

 

Στα επόμενα σετ μπήκα πιο φυλαγμένα με αποτέλεσμα και τα φρένα να αντέχουν πιο πολύ (χωρίς όμως να εμπνέουν απόλυτη εμπιστοσύνη) και να γράφω και καλύτερους χρόνους.

Ξεκίνησα από 1,24+ και το έφτασα μέχρι το 1,21,2. Τιποτα το εντυπωσιακό αλλά άρχισα να βρίσκω τα πατήματα μου στην πίστα, τις καλές γραμμές, και νομίζω ότι την επόμενη φορά θα πέσει και άλλο ο χρόνος.

 

Χάρηκα που γνώρισα και τον L.J... και γενικά το ευχαριστηθήκαμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

... άντε και το 2008 τα g να γίνουν δυο ... :D

 

Λευτέρη, μόλις λιώσεις τα continental, στείλε μου τα δύο... :D

 

Εχθές τα πέταξα.....αλλά ήταν τόσο χάλια που δεν θα τολμούσες να τα φορέσεις στο τουτού σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...