Jump to content

NEW MEMBER


S.S.S

Recommended Posts

Καλημέρα σας..Είμαι ο Δημήτρης πρώην κάτοχος 1 swift :( που δυστυχώς έγινε βίδες..Καλο ήταν,αλλα κάπως αργό.. Σκέφτομαι να πάρω 1 czt αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα..

Θέλω μέσα απο το forum να διαβάσω εντυπώσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστουν..

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστω παίδες..

Έκανα μια #@%@#^ και πάτησα φρένο σε μία στροφή με 140χλμ περίπου..

Πέταξε τόσο αποτομα κώλο που παραλίγο να φέρω σβουρα.. :(

Γύρησε κάθετα στον δρόμο και έσκασα πάνω σε μία πλαγια..

Ίσως αν δεν προσπαθούσα με ανάποδες τιμονιές και το άφηνα στην μοίρα του

να την γλύτωνα φτηνά αφου ουσιατικά απο την αλλή πλευρά είχε χωραφια...

:(

Το πήρε ένας μαντράς για 2.800€..

 

Εγώ την έβγαλα με 4-5 γρατζουνιές και μία μικρή θλάση στο στήθος (λόγω ζώνης)..

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες. Ένα πράγμα θα σου πω μόνο. Μόλις το αγόρασα, είχα ξενερώσει με 2 πράγματα.

Το πρώτο ήταν η καμπύλη ροπής. Είχε πολλή δύναμη σε όλο το εύρος των στροφών. Αυτό ήταν κακό για μένα γιατί πρίν είχα ένα Saxo VTS και η ροπή του ήταν στις υψηλές στροφές όπου ήταν και πιο διασκεδαστικό. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι το CZT είναι πολύ γρήγορο χωρίς να του φαίνεται.

Το δεύτερο και ίσως το πιο σημαντικό, για την πρόσφατη εμπειρία σου, είναι ότι με το CZT δεν μπορείς να παίξεις με την ουρά.... Τα ηλεκτονικά σε κρατάνε στην πορεία σου ότι κι αν προσπαθήσεις να κάνεις (σε λογικά πλαίσια πάντα). Τσαρουχώματα σε στροφές όπως στην περίπτωσή σου δεν σημαίνουν τίποτα. Το έχω δοκιμασει πολλές φορές. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να στήσεις το αμάξι όπως θές σε μια στροφή, μαθαίνεις (αναγκαστικά) να μπαίνεις με γραμμές (άρα είσαι και πιο γρήγορος) και άμα κάτσει η στραβή, το χέρι του Ιάπωνα συνοδηγού θα σε επαναφέρει στην τροχιά σου χωρία ανάποδα.

 

Αυτά! Καλως όρισες και πάλι.

(Είμαι πολύ off topic αλλά ας βοηθήσουμε τα νέα μέλη)

Link to comment
Share on other sites

welcome!

παρτο μην μασας..

δεν παιζει κατι καλυτερο στα χρηματα του!

+1 στον cztassos!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο coltclub.gr.

 

Λυπάμαι που καταστράφηκε το αμάξι σου αλλα χαίρομαι που φορούσες ζώνη και δεν έπαθες κάτι εσύ.

 

Για τις οποιεσδήποτε απορείες σου, με λίγο υπομονή και πολύ διάβασμα μέσα στο forum, πιστεύω πως θα σου λυθούν... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Δημήτρη smilies-8851.png με το καλό να παραγγείλεις το κολτάκι σου. Σίγουρα θα σε ικανοποιήσει όπως όλους μας άλλοστε!

 

Επίσης +1 στον Γιάννη για το θέμα της ζώνης :wink: πάντα ζώνη παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...