Jump to content

Ήρθα και έγω


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Ονομάζομαι Κώστας μένω Παγκράτι και είμαι κάτοχος ενός Corolla G6. εδώ και μερικές εβδομάδες έχω μπει στην πρίζα για την απόκτηση ενός colt czT. Εδώ και αρκετές μέρες ξεζουμίζω το forum και έχω αγχωθεί λίγο…. Όπως προείπα είμαι ένας κάτοχος μιας G6 εδώ και 4 χρόνια και προβλήματα αξιοπιστίας όπως και την λέξη Εγγύηση δεν ξέρω τι είναι!!! Διάβασα στις σελίδες σας για προβλήματα με ηλεκτρικά – ηλεκτρονικά – αναρτήσεις και κάπου κόλλησα… μπορεί να είναι στα πρώτα αυτοκίνητα που ήρθαν και τώρα να μην υπάρχει πρόβλημα! Δεν ξέρω. Τα έχω λίγο χαμένα. Από την άλλη το αμάξι το είχα επιλέξει για να το σκαλίσω λίγο (μην φαντασθείτε τπτ το τρομερό). Η απάντηση που πήρα στην πρώτη επαφή που είχα στον Πάπρα στη Συγγρού ήταν ένα μεγαλεπήβολο ΟΧΙ…. Ούτε μια τόσο δα σκαστρούλα τόλμησα να ρωτήσω…. Και πήρα ξανά ένα ΟΧΙ, μαζί με μια μπλαζέ απάντηση «δεν θα έχετε εγγύηση τότε κύριε και μην το κάνετε γιατί όλα καταγράφονται στον εγκέφαλο και θα το βρούμε».!?!?!!?!!?!. (έκανα κάτι λάθος???) μετά ένα άλλο που με απασχολεί είναι ότι δεν υπάρχουν πολλά σημεία service όπως γίνετε αντίθετα στην τογιοτα αλλά πες αυτό λύνεται. Κάπου θα έχει κοντά στο σπίτι μου. Ελπίζω να μην σας κούρασα με το πρώτο μου post.

 

Υ.Γ. Αν μπορεί κάποιος admin ας μου σβίσει τα ? μετα το animal. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!Οι προβληματισμοί σου είναι σωστοί για κάποιον που δε γνωρίζει το όχημα..θα ξεκινήσω από το θέμα toyota...είναι οτι πιο αξιόπιστο έχω δει και γω προσωπικά (έχουμε οικογενειακώς παράδοση με toyota)!.Όμως επίσης το colt δε θα σε απογοητεύσει!!Τέρας αξιοπιστίας ο κινητήρας (κυκλοφορεί χρόνια στην Ιαπωνία) και επίσης όποια μικροπροβλήματα ως νέο όχημα δεν υφίστανται πλέον (ακόμη και για το ντουλαπάκι του συνοδηγού που λέγαμε στην αρχή ότι μερικές φορές έπεφτε, πλέον δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα!).Για τα ηλεκτρονικά δε παραπονέθηκε κανείς!!Και ούτε θα παραπονεθεί λογικά!

Όσο για το θέμα πειράγματος...και η toyota σίγουρα δεν επιτρέπει τέτοια πράγματα..πόσο η mitsubishi και ειδικά για το υπερτροφοδοτούμενό της!Ο κινητήρας από πλευράς τεχνολογίας είναι αρκετά πουσαρισμένος οπότε οι επεμβάσεις μας θα ήταν αναποτελεσματικές...αρχίζουν όμως σιγά σιγά και εμφανίζονται ολοκληρωμένες λύσεις που μπορούν να εφαρμοστούν στο όχημα μας!

Από κει και πέρα..μιας και η εγγύηση είναι πολλά χρόνια..η mitsubishi θέτει αυστηρά κριτήριας!Είναι το αντίκτυπο της υπόθεσης!

Διαλέγεις και παίρνεις!Το όχημα συνειστάται ανεπιφύλακτα και σίγουρα θα σε ικανοποιήσει όπως και θα εκπλήξει τους υπολοίπους με τις επιδόσεις του :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλως τον.

τα προβληματα των colt ειναι ψιλοπραγματα μεχρι τωρα,παιδικες ασθενειες που τωρα δεν υπαρχουν (πχ το δικο μου cz3 δεν εχει καποιο απτα αναφερομενα προβληματα,το αγορασα πριν 2 μηνες,ειδικα το ντουλαπακι που το ειχε μεγαλη παρτιδα αυτοκινητων και τα αμορτισερ φαινονται οκ),

 

και ακομα και να εχεις προβλημα εχεις και την 7χρονη :D εγγυηση!

dont worry λοιπον και καλοριζικο!!

Link to comment
Share on other sites

να σε καλωσορίσω κι εγώ με την σειρά μου και να σου πω

ότι συμφωνώ απόλυτα με τις απαντήσεις των controlas και g47

 

το αυτοκίνητο δεν έχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα και ότι έχει

παρουσιαστεί μέχρι τώρα πιστεύω ακράδαντα ότι έχει να κάνει

με το "νεαρό" της ηλικίας του (είμαι κι εγώ παθών)

κανά δυο πιο σοβαρά περιστατικά (πχ. πρόβλημα στο abs και στο a/c)

ήταν μεμονομένα και σε καμία περίπτωση γενικευμένα

 

αν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να "ανησυχείς" είναι για την έλειψη

στοκ σε κάποια ανταλακτικά που έχει ο σαρακάκης και που ελπίζουμε

όλοι μας να λυθεί σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σαρακάκης το έχω γευτεί από παλαιότερο honda που είχα.

πάντως τώρα είμαι στο στάδιο ερευνάς αγοράς. οποίος έχει καλύτερη πρόσφορα θα πάρει και την πώληση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα είμαι ένας κάτοχος μιας G6 εδώ και 4 χρόνια και προβλήματα αξιοπιστίας όπως και την λέξη Εγγύηση δεν ξέρω τι είναι!!!

 

 

Ρε φιλαρακο εγω εχω ενα Yaris 1.3 του 2002.Ολη την ωρα στο συνεργειο ειμαι... τωρα τελευταια εχω ενα προβλημα στο κιβωτιο...δυσκολευoνται να μπουν οι σχεσεις... αλλη φορα με κατι τριξιματα ' date=' αλλη με κατι συντονισμους... τι να πω... Το δικο σου ειναι ιαπωνικό? διοτι το δικο μου ειναι γαλλικο... Με ολα αυτα που εχω περασει δεν νομιζω να ξαναπαρω Τoyota...[/list']

Link to comment
Share on other sites

φιλε panaua

τα G6 ήταν από τις τελευταίες εισαγωγές japan corolla καθώς και τα yaris μέχρι και το 2001. από το 2002 τα yaris και η νέα corolla είναι από τα εργοστάσια τις τογιότα από Γαλλία και Τουρκία. το δικό μου G6 το λιωνω καθε μερα σε σημείο που το λυπαμε αλλα τπτ. ακόμα και με το μανιταρι που εβαλα πανω δεν μου ειπαν το παραμικρο στην αντιπροσωπια. απο την στιγμη μου ειπανε που δεν αναβει check o εγκεφαλος ολα οκ. το δικο σου yaris εχει μικρο πλαστικο καλυμμα πανω στο μοτερ και ηλεκτρικο τιμονι σωστα? (απο Γαλλια). τα japan yaris εχουν μεγαλυτερο πλαστικο καλυμμα πανω στο μοτερ και υδραβλικο τιμονι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας.

Επαναφέρω αυτό το θέμα μετά από αρκετό καιρό, κατ"" αρχήν για να ευχαριστήσω τον Αρτέμη για ότι έκανε για μένα (thanks mate), και όλους εσάς για τις πολύτιμες πληροφορίες και γνώσεις που μοιραστήκατε μαζί μου! Όπως είχα πει και σε παλιότερο ποστ ήμουνα στην αναζήτηση αυτοκίνητου για αγορά! Τελικά η αγορά αυτοκίνητου έγινε αλλά όχι το CZT! :oops: Μετά από πολύ σκέψη και μελέτη κατέληξα και παρέλαβα την Παρασκευή το OCTAVIA GT! :D Τώρα αν ήταν ή είναι η καλύτερη επιλογή μόνο ο χρόνος θα δείξει. Θα ήθελα για μια ακόμα φορά να ευχαριστήσω όλους σας!

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα στο να είμαι μέλος στο colt//club έχοντας άλλης μάρκας αμάξι!

 

Ευχαριστώ!!!

 

Animal - Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα και να το φέρεις να το δούμε από κοντά γιατί όντως έχει ένα πολύ καλό κινητήρα και η τιμή του όλου οχήματος είναι άριστη! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Επαναφέρω αυτό το θέμα μετά από αρκετό καιρό, κατ"" αρχήν για να ευχαριστήσω τον Αρτέμη για ότι έκανε για μένα (thanks mate), και όλους εσάς για τις πολύτιμες πληροφορίες και γνώσεις που μοιραστήκατε μαζί μου! Όπως είχα πει και σε παλιότερο ποστ ήμουνα στην αναζήτηση αυτοκίνητου για αγορά! Τελικά η αγορά αυτοκίνητου έγινε αλλά όχι το CZT! :oops: Μετά από πολύ σκέψη και μελέτη κατέληξα και παρέλαβα την Παρασκευή το OCTAVIA GT! :D Τώρα αν ήταν ή είναι η καλύτερη επιλογή μόνο ο χρόνος θα δείξει. Θα ήθελα για μια ακόμα φορά να ευχαριστήσω όλους σας!

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα στο να είμαι μέλος στο colt//club έχοντας άλλης μάρκας αμάξι!

 

Ευχαριστώ!!

 

Animal - Κώστας

 

 

Κωστα καλοριζικο το νεο σου αποκτημα!

Σου ευχομαι πολλα,καλα,αξιοπιστα,και ασφαλη

χιλιομετρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και να το χαρεις με ασφαλεια!

Εννοειται οτι εισαι ευπροσδεκτος στο club με οποιο αυτοκινητο..! :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! χτες γύρισα από ένα μίνι ταξιδάκι έτσι για να γίνουν τα απαραίτητα χλμ (1200 σε 1 εβδομάδα) για το καθιερωμένο στρώσιμο.

Εντυπώσεις.... σταθερό στον δρόμο αν και μέχρι 140 πήγαινα 3500σ/λ (εεε εντάξει... άνοιξα μια την 5η μέχρι 180.) τρομερό σφύριγμα η τουρμπίνα (θέλει την σκαστρούλα του) και το κλίμα όλα τα ! αλλά με προβλημάτισε κάτι.... τρομερή ζέστη βγαίνει από το μοτέρ! Έτσι βγάζει και σε εσάς το colt?? Ααα και κάτι ακόμα ένας γνωστός εκεί που ήμουνα που είχε πιο παλιά τουρμπάτο αμάξι μου είπε κάτι που δεν το κατάλαβα!!!! Να δουλεύω την τουρμπίνα υποπιεση λεει στην αρχή. Ναι του είπα και εγώ με το χαζό χαμόγελο ότι κατάλαβα ενώ δε το έπιασα τι εννοούσε!!! Καμία γνώμη???

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλοταξιδο και απο μενα φιλε animal&reg!

 

Οσο για την ζεστη απο τον κινητηρα ετσι βγαζει και εμας, μην ξεχαναμε οτι ειναι και καλοκαιρι. :wink: Ο ξαδερφος μου εχει το Leon, το 20V T4, το οποιο φοραει τον ιδιο κινητηρα με σενα. Οταν το ειχε πρωτο-παρει ειχαμε παθει πλακα και εμεις με τη ζεστη που εβγαινε απο τον κινητηρα, εστω και αν δουλευε για λιγα λεπτα!

Link to comment
Share on other sites

Να δουλεύω την τουρμπίνα υποπιεση λεει στην αρχή. Ναι του είπα και εγώ με το χαζό χαμόγελο ότι κατάλαβα ενώ δε το έπιασα τι εννοούσε!!! Καμία γνώμη???

 

Απλά να δουλεύεις το μοτέρ ατούρμπιστο.....που σε εσένα λίγο δύσκολο είναι γιατί πιάνει δουλειά απο νωρίς....

 

Παρόλα αυτά καλό είναι στο στρώσιμο να δουλεύεις το μοτέρ σε normal στροφές και πάντα σε προοδευτικές επιταχύνσεις - επιβραδύνσεις!

Link to comment
Share on other sites

Να δουλεύω την τουρμπίνα υποπιεση λεει στην αρχή. Ναι του είπα και εγώ με το χαζό χαμόγελο ότι κατάλαβα ενώ δε το έπιασα τι εννοούσε!!! Καμία γνώμη???

 

Απλά να δουλεύεις το μοτέρ ατούρμπιστο.....που σε εσένα λίγο δύσκολο είναι γιατί πιάνει δουλειά απο νωρίς....

 

Παρόλα αυτά καλό είναι στο στρώσιμο να δουλεύεις το μοτέρ σε normal στροφές και πάντα σε προοδευτικές επιταχύνσεις - επιβραδύνσεις!

 

Thx digilef!! καπως ετσι το ψιλιαζομουν... αλλα δεν πολυ παιζει αυτο!! ενω το παω νορμαλ αλλαγες στις 3000σ/λ απο τις 2000 - 2500 και μετα τουρμπιζει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...