Jump to content

τιμές ανταλ/κών και αναζήτηση Cassis Grey


maria

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα όλους...

 

είμαι νέα στο club και ακόμα υπό σκέψην!(σε ότι αφορά τις λεπτομέρειες κ οχι το μοντέλο..CZ3)

 

και όπως κάθε "ψάρακας" έτσι και εγώ ξεκινάω με ερωτήσεις:

 

-οι τιμές των ανταλλακτικών της Mitsubishi...ακολουθούν τα επίπεδα όλων των ιαπωνικών εταιρειών?...δηλαδή πολύ φτηνότερα απο όλα τα ευρωπαικά?

 

-υπάρχει κάποιος/κάποια που να έχει (ή απλά να έχει δεί το colt) στον χρωματισμό Cassis Grey?...το είδα σε δείγμα λαμαρίνας στον Σαρακάκη αλλά και πάλι ή εξομοίωση είναι απατηλή νομίζω!

 

-τέλος ο Σαρακάκης επιβάλει ασφάλεια με την Εθνική ασφαλιστική (που είναι απο τις ακριβότερες νομίζω) έως την αποπληρωμή είναι γενικότερο το "κακό" ή απλά αποτελεί την εξαίρεση???

 

 

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα όλους...

 

-οι τιμές των ανταλλακτικών της Mitsubishi...ακολουθούν τα επίπεδα όλων των ιαπωνικών εταιρειών?...δηλαδή πολύ φτηνότερα απο όλα τα ευρωπαικά?

 

-υπάρχει κάποιος/κάποια που να έχει (ή απλά να έχει δεί το colt) στον χρωματισμό Cassis Grey?...το είδα σε δείγμα λαμαρίνας στον Σαρακάκη αλλά και πάλι ή εξομοίωση είναι απατηλή νομίζω!

 

-τέλος ο Σαρακάκης επιβάλει ασφάλεια με την Εθνική ασφαλιστική (που είναι απο τις ακριβότερες νομίζω) έως την αποπληρωμή είναι γενικότερο το "κακό" ή απλά αποτελεί την εξαίρεση???

 

....

καλώς ήρθες

οι τιμές των ανταλλακτικών δεν μπορώ να πω πως είναι φτηνές

αλλά πλέον τι είναι φτηνό σήμερα..!?

πιστεύω όμως ότι η εγγύηση των 7ετών μπορεί να αντισταθμίσει

την διαφορά της τιμής των ανταλλακτικών

 

κάνε εσύ αρχικά την ασφάλειά σου στην εθνική (όπως πολλοί

από εμάς) και μετά έχει ο θεός...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο club maria!

Όσον αφορά τις 2 πρώτες απορίες σου, δεν μπορώ να σου δώσω εμπεριστατομένη απάντηση. Έχω την αίσθηση πάντως ότι ο θείος Σαρακάκης είναι ιδιαίτερα τσουχτερός στα ανταλλακτικά του. Δόξα τω Θεώ που δεν μου έχει τύχει να χρειαστώ τη βοήθειά του σε αυτό το επίπεδο...ακόμα.

 

Όσον αφορά την ασφάλιση, ισχύει αυτό που λες περί Εθνικής. Επειδή το συζήτησα εκτενώς με τον αντιπρόσωπο όταν αγόρασα το αυτοκίνητο, είναι η ασφαλιστική που σου επιβάλλει η AlphaBank (εντελώς παράνομα βεβαίως, μιας και δεν έχει το δικαίωμα να σου επιβάλλει κάτι τέτοιο).

 

Σε ερώτησή μου στον αντιπρόσωπο αν μπορώ να το παρακάμψω με το έτσι θέλω και να πάω σε ασφαλιστική της επιλογής μου (ο γαμπρός μου είναι ασφαλιστής, οπότε καταλαβαίνεις), ο αντιπρόσωπος μου είπε απλά "μην μπλέξεις". Μπορεί η τράπεζα να φτάσει σε σημείο να μην σου εγκρίνει την χρηματοδότηση αν πας σε ασφαλιστική άλλη από αυτή με την οποία συνεργάζεται. Εντελώς άτυπα και off the record όμως, μπορείς να πάς σε άλλη ασφαλιστική με το τέλος του πρώτου 6μήνου, αρκεί βεβαίως η νέα ασφάλιση να πληροί όλους τους όρους της original (τρομοκρατικές ενέργειες, πυρός, και δεν ξέρω γω τι άλλο).

 

Η Εθνική πάντως αφενός είναι σοβαρή ασφαλιστική, αφετέρου είναι και από τις πιο ακριβές. Συνεπώς, όταν δική μου ασφάλεια λήξει σε καμιά 10αριά μέρες, θα πάω σε άλλη της επιλογής μου...

 

Ελπίζω να σε κατατόπισα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή τύχη όσον αφορά την επιλογή του μοντέλου!Τώρα για το χρώμα..εννοείς το ποντικί-μολυβί..το έχουμε δει είτε σε CZ3 είτε σε CZT...ωραίο χρώμα..υπάρχει και σε photos στην ενότητα "Φωτογραφίες από τα colt μας" To link:

 

http://www.coltclub.gr/forum/viewtopic.php...er=asc&start=15

 

O Σαρακάκης κάνει όντως ασφάλιση στην εθνική..άλλα συνεργεία ίσως και αλλού..και με διαφορετικά χρηματοδοτικά προγράμματα...

 

Τα ανταλλακτικά κυμαίνονται σε μέτριες τιμές (σχετικό πάντοτε αυτό, πχ ο άξονας του CZT πίσω που είναι μονοκόματος έχει 300+ ευρώ περίπου)..και το κόστος τους είναι πάντως μειωμένο λόγω και οτι το όχημα κατασκευάζεται (σαν σασι δηλαδή όσον αφορά το CZT αλλά εξ ολοκλήρου για το CZ3) στην Ολλανδία.. :wink:

 

Τα συμπεράσματα δικά σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο off topic, να σας επισημάνω ότι η Εθνική Ασφαλιστική είναι η μεγαλύτερη ασφαλιστική εταιρεία στην Ελλάδα, από πλευράς πελατολογίου, αλλά και από πλευράς ρευστότητας και ιδίων κεφαλάιων.

 

Και ναι είναι μάλλον από τις ακριβότερες σε ασφάλιστρα :roll: :roll: :roll:

 

Από την άλλη στο Νεοελληνικό μπάχαλο, που λέγεται κράτος, επιτρέπουν σε ασφαλιστικές εταιρείες με πολύ μικρή ρευστότητα να λειτουργούν στην αγορά, πράγμα τουλάχιστον παράνομο αλλά και παράλογο, με τη λογική, ότι για να επιβιώσουν χρεώνουν πάρα-πολύ χαμηλά ασφάλιστρα. Βέβαια,οταν συμβεί η στραβή και χρειαστείς την εταιρεία για τον λόγο που την πληρώνεις, δηλαδή να σου καλύψει τη ζημιά σε μια φιλική δήλωση, τότε αρχίζει το μαρτύριο, όταν Πρώτον σε καθυστερούν και σε καθυστερούν και σε καθυστερούν, και Δεύτερον Σου εκπίπτουν με διάφορες αισχρές δικαιολογίες ένα σημαντικό ποσό.

 

Το ηθικό δίδαγμα αυτής της μικρής ιστορίας είναι, να μην παρασύρεστε από ιδιαίτερα φτηνά συμβόλαια στις ασφαλιστικές. Ρωτήστε, ξαναρωτήστε και καταλήξτε εκέι όπου θα είστε σίγουροι, ότι όταν συμβεί η στραβή, θα σας αντιμετωπίσουν σωστά, και θα είναι ικανοί και διατεθειμένοι να καλύψουν τις υποχρεώσεις τους :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο off topic, να σας επισημάνω ότι η Εθνική Ασφαλιστική είναι η μεγαλύτερη ασφαλιστική εταιρεία στην Ελλάδα, από πλευράς πελατολογίου, αλλά και από πλευράς ρευστότητας και ιδίων κεφαλάιων.

 

Και ναι είναι μάλλον από τις ακριβότερες σε ασφάλιστρα :roll: :roll: :roll:

 

Από την άλλη στο Νεοελληνικό μπάχαλο, που λέγεται κράτος, επιτρέπουν σε ασφαλιστικές εταιρείες με πολύ μικρή ρευστότητα να λειτουργούν στην αγορά, πράγμα τουλάχιστον παράνομο αλλά και παράλογο, με τη λογική, ότι για να επιβιώσουν χρεώνουν πάρα-πολύ χαμηλά ασφάλιστρα. Βέβαια,οταν συμβεί η στραβή και χρειαστείς την εταιρεία για τον λόγο που την πληρώνεις, δηλαδή να σου καλύψει τη ζημιά σε μια φιλική δήλωση, τότε αρχίζει το μαρτύριο, όταν Πρώτον σε καθυστερούν και σε καθυστερούν και σε καθυστερούν, και Δεύτερον Σου εκπίπτουν με διάφορες αισχρές δικαιολογίες ένα σημαντικό ποσό.

 

Το ηθικό δίδαγμα αυτής της μικρής ιστορίας είναι, να μην παρασύρεστε από ιδιαίτερα φτηνά συμβόλαια στις ασφαλιστικές. Ρωτήστε, ξαναρωτήστε και καταλήξτε εκέι όπου θα είστε σίγουροι, ότι όταν συμβεί η στραβή, θα σας αντιμετωπίσουν σωστά, και θα είναι ικανοί και διατεθειμένοι να καλύψουν τις υποχρεώσεις τους :D

 

Είμουν έτοιμος να τα γράψω κι εγώ αυτά, αλλά επειδή δουλεύω στην εθνική ασφαλιστική προτίμησα να σιωπήσω για να μην κατηγορηθώ για οτιδήποτε.............να θυμήσω μόνο το παράδειγμα της ASTRA ασφαλιστικής που έκλεισε γιατι τα κεφάλαια της δεν μπορούσαν να καλύψουν τις ζημιές.........με αποτέλεσμα οι ασφαλιζόμενοι να πληρώνονται μέσω του επικουρικού για τρεις μήνες μετά το κλείσιμο και μετά πάπαλα........και μιλάμε για πάνω από 100.000 ασφαλισμένα αυτοκίνητα, άρα πάρα πολλοί ασφαλισμένοι πλήρωσαν ασφάλιστρα και μετά από λίγο καιρό έπρεπε να κάνουν νέο συμβόλαιο σε άλλη ασφαλιστική......Γνωρίζω επίσης ότι είναι και άλλες εταιρείες σε κακή κατάσταση και προσπαθούν να αυξήσουν την ρευστότητα τους με φθηνές καλύψεις, στις οποίες όμως δεν μπορούν να ανταποκριθούν. Παράλληλα, οι μεγάλες ασφαλιστικές (Εθνική, Interamerican κ.τ.λ.) πιέζουν την κυβέρνηση να εφαρμόσει τους νόμους........με λίγα λόγια να κλείσει τις μικρές εταιρείες................

Link to comment
Share on other sites

εγω βρικα προσφορα με χρηματοδοτηση απο την εμπορικη χωρις παρακρατιση και με επιλογη οποιας ασφαλειας θελω εγω. 8) 8)

ψαξε σε περιφερειακους εμπορους κανουν καλιτερα πακετα.

Link to comment
Share on other sites

εγω βρικα προσφορα με χρηματοδοτηση απο την εμπορικη χωρις παρακρατιση και με επιλογη οποιας ασφαλειας θελω εγω. 8) 8)

ψαξε σε περιφερειακους εμπορους κανουν καλιτερα πακετα.

για αυτο το πακετο της εμπορικης χωρις παρακρατηση κυριοτητα

ρωτησα...αλλα οταν εμαθα το επιτοκιο.... :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το αυτοκινητο από τον Παπρα Συγγρου και δεν τεθηκε ποτέ θέμα ασφάλειας αυτοκινήτου ετσι "απλά" προσκομίζεις το ασφαλιστήριο που θέλεις να κάνεις, στην οποιάδήποτε ασφαλιστική, και έλήξε...... δεν σε υποχρεώνει κανείς για το συγκεκριμένο θέμα ούτε καν στην περίπτωση παρακράτησης της άδειας....

ότι αλλο ειπωθεί απο τους πωλητές της εκάστοτε εταιρείας είναι πολιτική της......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το αυτοκινητο από τον Παπρα Συγγρου και δεν τεθηκε ποτέ θέμα ασφάλειας αυτοκινήτου ετσι "απλά" προσκομίζεις το ασφαλιστήριο που θέλεις να κάνεις, στην οποιάδήποτε ασφαλιστική, και έλήξε...... δεν σε υποχρεώνει κανείς για το συγκεκριμένο θέμα ούτε καν στην περίπτωση παρακράτησης της άδειας....

ότι αλλο ειπωθεί απο τους πωλητές της εκάστοτε εταιρείας είναι πολιτική της......

Σωτηρη αναλογα τη χρηματοδοτηση!!!εχουμε ενα και νουργιο προγραμμα το οποιο λεγεται πρωνομιακη χρηματοδοτηση.Το οποιο παει με 20% προκαταβολη -48 μηνες με 4,2 επιτοκιο.Αλλα απαιτειται και ασφαλεια!!!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...