Jump to content

Dyno Day μελών Βορείου Ελλάδος #2


Recommended Posts

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω οτι είχα απόλειες λόγω λάσπης... :lol:

Παιδιά για εξηγήστε τι παίζει με τις απόλειες με τα semi... και γενικώς με κανα 2 άλλα λάστιχα που είπε ο στόικος...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

198.Με μαμά φίλτρο* & MR έβγαλε MAX POWER 114.4(138.1) MAX TORQUE 18.6(20.06)/3133 KMH 187.? MAX πίεση 0.76/3100rpm

 

199.Με μαμά φιλτροκουτι** & μαμά σχ. MAX POWER 127.9(148.9) MAX TORQUE 21.0(23.3)/3511 KMH 187.6 ΜΑΧ πιεση 0.76/4100rpm

 

200.Με μαμά φιλτροκουτι & MR MAX POWER 129.8(151.0) MAX TORQUE 20.0(22.0)/3782 KMH 187.2 ΜΑΧ πιεση 0.73/4000rpm

 

 

Παλι επιβεβεωνομαι για την μαμα σκαστρα και για την MR.

Και με μαμα και με MR η πιεση ειναι ιδια.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω οτι είχα απόλειες λόγω λάσπης... :lol:

Παιδιά για εξηγήστε τι παίζει με τις απόλειες με τα semi... και γενικώς με κανα 2 άλλα λάστιχα που είπε ο στόικος...

Και σε άλλα αμάξια που είχαμε βάλει σεμι για να μπορέσουμε να τα μετρήσουμε το ίδιο πρόβλημα είχαμε

 

Αλλαγή κορώνας-πηνίου δεν αλλάζει τη δύναμη της μηχανής. Κερδίζεις απλά σε ροπή σε συγκεριμένες στροφές. Στο λέω γιατί αυτό μου αναφέρθηκε σαν βελτίωση.

Εσυ το βρίσκεις λογικό να βγαίνει η μέγιστη ισχύς 600 στροφές κάτω όλων των υπολοίπων δυναμομετρήσεων και στοιχείων του κατασκευαστή;

Μπες λίγο στο trackmiata και θα δεις τι εννοώ..

Psilos@ για στρόφαλο γράφει..

Δεν έγινε αλλαγή κορόνας πηνίου βολάν αλλάχτηκε με άλλο πολύ πιο ελαφρύ και είχε διαφορά στα άλογα

 

Γιάννη αυτό για σένα γιατί είπες ότι δεν είχες δει το αμάξι μου στο δυναμόμετρο

http://www.youtube.com/watch?v=RW87AzD5Xwc

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ομως?

Θα ρωτήσω και θα μάθω αλλά μάλλον γιατί υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής και άλλη γόμα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλο το βράδυ δε με βλέπω να κοιμάμαι από τα νεύρα, τι ταίζετε τα 3 άρια εκεί πάνω ρε παιδιά και βγάζουν τέτοια νούμερα;;;;;Εμείς γιατί εδώ κάτω κολλήσαμε στα 104 και δεν πολλαπλασιάζονται;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε αλλαγή κορόνας πηνίου βολάν αλλάχτηκε με άλλο πολύ πιο ελαφρύ και είχε διαφορά στα άλογα

Μόνο με αλλαγή βολάν δεν κερδίζεις 12 άλογα.. Όταν λες πιο ελαφρύ εννοείς περίπου στο μισό, αν είναι αυτό που κατάλαβα.

Anyway... Αμάξι που stock έδειξε 168ps, με βολάν και κορωνοπήνιο(4.1 αντί 3,7) έδειξε 172ps στο ίδιο δυναμόμετρο.

Δεν μου αιτιολόγησες όμως τις 600 στροφές διαφορά. Για ποιο λόγο πιστεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε αλλαγή κορόνας πηνίου βολάν αλλάχτηκε με άλλο πολύ πιο ελαφρύ και είχε διαφορά στα άλογα

Μόνο με αλλαγή βολάν δεν κερδίζεις 12 άλογα.. Όταν λες πιο ελαφρύ εννοείς περίπου στο μισό, αν είναι αυτό που κατάλαβα.

Anyway... Αμάξι που stock έδειξε 168ps, με βολάν και κορωνοπήνιο(4.1 αντί 3,7) έδειξε 172ps στο ίδιο δυναμόμετρο.

Δεν μου αιτιολόγησες όμως τις 600 στροφές διαφορά. Για ποιο λόγο πιστεύεις;

Θα ψάξω να βρω της άλλες μετρήσεις και να δω τι γράφουν και εκεί όσο για τις 600 στροφές εξήγησε μου λίγο γιατί η ώρα είναι λίγο περασμένη και ο εγκέφαλος μου είναι σε κατάσταση λήθαργου :lol: να ρωτήσω λίγο και τον μηχανικό να δούμε τι φταίει μήπως έγινε κανένα λάθος εκείνη την στιγμή αλλά αν έχεις έστω και μια αμφιβολία φέρε πάλη το αμάξι να το μετρήσουμε με τα έξοδα δικά μου αλλά εξήγησε μου να του πω ακριβώς και αυτόν να πάρουμε μια απάντηση σωστή :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι βγάζει μέγιστη ιπποδύναμη στις 6100. Ενώ ότι δυναμομέτρηση έχω δει ή και τα επίσημα του κατασκευαστή, γράφουν για 6700!

Μην αγχώνεσε για τη μέτρηση πάντως. Χαβαλέ κάνουμε :lol: :lol: Τώρα και λόγω δουλειάς θα ξαναμετρηθεί τον Οκτώβριο :cry:

Ίσως να μην έχει ανοίξει ακόμα το μοτέρ, αλλά και πάλι τόση διαφορά δε δικαιολογείται.

Στα φόρουμ των mx5 παντού γράφεται ότι η mazda σε όλα ανακοινώνει λιγότερα ps από ότι έχουν πραγματικά. Εκτός του RX-8 cosmo που έφαγε και κράξιμο :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικάρια μου, off topic, μα τι είναι αυτά που λέμε... ελάφρωμα βολάν σε καμιά περίπτωση δεν αυξάνει την ιπποδύναμη του κινητήρα...

 

Για το θέμα του Μιχάλη τώρα, χωρίς τη μικρή σκούπα στην εισαγωγή, +30 βαθμούς θερμοκρασία εισαγωγής αέρα, -30 η ισχύς στον κινητήρα. Στο δρόμο που ο αέρας αλλάζει συνέχεια, η ΚΝ δουλεύει. Και τα 151 που έβγαλε στο τέλος, πάλι πολλά είναι, εάν σκεφτείτε ότι το αυτοκίνητο είχε ζεσταθεί αρκετά πια, μετά από τέσσερις δυναμομετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλο το βράδυ δε με βλέπω να κοιμάμαι από τα νεύρα, τι ταίζετε τα 3 άρια εκεί πάνω ρε παιδιά και βγάζουν τέτοια νούμερα;;;;;Εμείς γιατί εδώ κάτω κολλήσαμε στα 104 και δεν πολλαπλασιάζονται;;;

 

 

Οντως μεγαλη διαφορα... και τα 104 ηταν PS. ειδα τις μετρησεις του StanVet και αν δεν κανω λαθος εγραψαν 112 PS (110.5 ΗP) :S

 

ΜΠΡΑΒΟ.........!!!

 

Y.Γ. : καπιο λακο εχει φαβα (πρεπει να παω και γω για κανενα dyno !!)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλο το βράδυ δε με βλέπω να κοιμάμαι από τα νεύρα, τι ταίζετε τα 3 άρια εκεί πάνω ρε παιδιά και βγάζουν τέτοια νούμερα;;;;;Εμείς γιατί εδώ κάτω κολλήσαμε στα 104 και δεν πολλαπλασιάζονται;;;

 

 

Οντως μεγαλη διαφορα... και τα 104 ηταν PS. ειδα τις μετρησεις του StanVet και αν δεν κανω λαθος εγραψαν 112 PS (110.5 ΗP) :S

 

ΜΠΡΑΒΟ.........!!!

 

Y.Γ. : καπιο λακο εχει φαβα (πρεπει να παω και γω για κανενα dyno !!)

 

Άστο, το πολύτιμο μάθημα από τις δυναμομετρήσεις είναι απλά ότι δε μπορούν να συγκριθούν. Υπάρχει περίπτωση το ΤΑΤ να είναι "συγκρατημένο", ή αντίστοιχα των βορείων "large". Δεν έχει σημασία. Αν είναι να ξεκινήσεις βελτιώσεις επιλέγεις ένα συγκεκριμένο δυναμόμετρο και βάσει αυτού κινήσαι, αλλιώς θα χάσεις τη μπάλα.

 

Μη νομίζεις, και εμένα άλλοι με έβαλαν στο σωστό δρόμο :roll: Τα χα παίξει με τις δυναμομετρήσεις...!

Link to comment
Share on other sites

κυροζινη ποτισανε τα αμαξια και μετα πηγανε να μετρηθουνε.χαχα

Link to comment
Share on other sites

σας την εφερα...."ρουφηξα" τον κρυο και τιγκα στο οξυγονο αερα και σας γεμισα υδρογονανθρακες :p :p :p

 

περα απο την πλακα ξαφνιαστηκα με τα νουμερα οσο ημουν βεβαια εκει.....για το δικο μου αναμενομενο μια που χωρις πνιχτη και k&n αντιλαμβανεσαι το κλωτσημα(μην με παρεξηγησετε οι turbiσιοι).....προυγουμενο 107.8 τωρινο 110.6 στον στροφαλο.......

 

οπως παντα η παρεα μεσα στο γελιο και το πειραγμα....να ειστε καλα......παντα τετοια......

 

υ.γ.ευτυχως που δεν με βγαλατε καμμια φωτο γιατι πολυ λασπη βρε παιδι μου...........

 

υ.γ.2 σταυρο εισαι για ενα φιλικο ανοιγμα γιατι το εχω απορια?

Link to comment
Share on other sites

υ.γ.2 σταυρο εισαι για ενα φιλικο ανοιγμα γιατι το εχω απορια?

 

Είπαμε και εγώ είμαι μέσα... απλά πρέπει να το κανονίσουμε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Photo upadate απο την ψηφιακή του 3MITSU..

 

i-Pod""CZ3:

http://www.imageshack.gr/view.php?file=qhn...lxlwmjmon4w.jpg]qhn06ut30lxlwmjmon4w_thumb.jpg[/url]

 

Snake""s CZ3

 

StanVet""s CZ3:

http://www.imageshack.gr/view.php?file=6i2...nrabri2qc6k.jpg]6i29khw66nrabri2qc6k_thumb.jpg[/url]

 

Omega""s CZ3

 

Γιάννης΄ς CJ0:

http://www.imageshack.gr/view.php?file=yeo...phua5h9e6bz.jpg]yeoq3l73vphua5h9e6bz_thumb.jpg[/url]

 

kot""s Mirage RS Ralliart

 

3MITSU""s CZT:

http://www.imageshack.gr/view.php?file=8uo...6cosnvovsvi.jpg]8uoit4ici6cosnvovsvi_thumb.jpg[/url]

 

ColtLover""s CZT

 

yiannisbgr""s CZT:

http://www.imageshack.gr/view.php?file=ou9...1y1oyo53d3r.jpg]ou9qvps3h1y1oyo53d3r_thumb.jpg[/url]

 

Stathis""s CZT

 

KOSTAS X""s CZT:

sk8lod3d79kqoreuwyqo_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας, θα πέσει να μας πλακώσει.. ε?

Link to comment
Share on other sites

Τα κοιτάω, τα ξανακοιτάω... Τελικά αυτό το κόκκινο με τα μαύρα διαμάντια μπροστά, είναι το ομορφότερο απ"" όλα... :lol: :lol: :lol:

αλλα οχι το ποιο δυνατο... :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας, θα πέσει να μας πλακώσει.. ε?

 

ε... λίγο... μόνο λίγο... :lol:

 

Πάντως Κώστα, αυτό το δυνατότερο colt που λές... το έχω για πλάκα!!! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα κοιτάω, τα ξανακοιτάω... Τελικά αυτό το κόκκινο με τα μαύρα διαμάντια μπροστά, είναι το ομορφότερο απ"" όλα... :lol: :lol: :lol:

 

Τί είπες??? Το ομορφότερο??? χαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχα

 

Πάρε μια φωτό από το ομορφότερο...

 

fhbn07haw9cgznyku3pe_thumb.jpg

 

Πάντως στο 1,25 δεν πάει βήμα.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

.... ΑΓΡΙΑ ομορφιά ... χαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

 

...και τις πιέσεις που δουλεύουμε, μη τις φανερώνεις... θα χ$στ$ί ο Κώστας και δε θα θέλει να τα ανοίξουμε... χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...