Jump to content

Νεος στο ColtClub !!!!


savah

Recommended Posts

Γειά σας και απο δω! Με λένε Πάρι και είμαι απο Κιάτο αλλά δουλεύω Αθήνα. Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας να φτιάξετε αλλά και να κρατήσετε ενα τόσο ενεργό forum για το Colt.

 

 

Είμαι και εγώ ένας αναποφάσιστος αγοραστής που σκέφτομαι να πάρω ενα αυτοκίνητο (μικρό, γρήγορο) τον επόμενο μήνα. Ολο το καλοκαίρι είχα καταλήξει στο CZT αλλά είδα τις προηγούμενες μέρες και το 207 rallye και εχω μπεί σε ενδοιασμούς για το ποιό να πάρω. Είναι περίπου στις ίδιες τιμές 18.000 ευρώ. Το μέν Colt μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά το δε peugeot είναι καλύτερο νομίζω απο πλευράς εξοπλισμού αλλά και παθητικής ασφάλειας (5 αστέρια νομίζω στα τέστ του EuroNCAP).

 

Θα έπρεπε να σημειώσω οτι δεν εχω οδηγήσει κανένα απο τα 2 αυτοκίνητα διότι για κακή μου τύχη οι αντιπροσωπείες στην Κορινθία δεν τα έχουν για test drive.

 

Και επειδή ίσως μερικοί έχετε έρθει στην θέση μου θα ήθελα να ρωτήσω τις απόψεις σας. Σας παρακαλω ας το κρατήσουμε πολιτισμένο, δεν θα ήθελα να δω σχόλια του στύλ "το peugeot είναι κουβάς κτλ" και προσπαθήστε αν θέλετε να γράψετε κάτι υπέρ ή κατά ενός εκ των 2 αυτοκινήτων να το κάνετε με επιχειρήματα.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλή μας διαμονή και ας ελπίσουμε οτι το ColtClub θα έχει άλλον 1 περήφανο ιδιοκτήτη Colt σύντομα!

 

 

Φιλικά,

 

Πάρις

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Πάρη!!!

Εγώ έχω το czt αλλά απο περιέργεια πρίν 2 βδομάδες περίπου έκανα ένα test drive και το 207 ενός φίλου!!!

Έχω να πώ οτι το 207 είναι εξίσου γρήγορο και νευρικό οσο το κολτ,σε κερδίζουν οι αναρτήσεις του που ώς γνωστόν υστερεί το κόλτ αλλά δεν μπορώ να πώ οτι έχει αυτό το "νεύρο" που έχει ο Ιάπωνας σε καμία περίπτωση!!!

Πιστεύω οτι μόνο με ένα test drive και στα δύο θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη γιατί η άποψη του καθένα είναι υποκειμενική,λόγω του προσωπικού του στυλ και της οδήγησής του.

Οπότε μάλλον πρέπει να τα τεστάρεις ο ίδιος για μια πιο σαφή εικόνα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Πάρη!!!

Εγώ έχω το czt αλλά απο περιέργεια πρίν 2 βδομάδες περίπου έκανα ένα test drive και το 207 ενός φίλου!!!

Έχω να πώ οτι το 207 είναι εξίσου γρήγορο και νευρικό οσο το κολτ,σε κερδίζουν οι αναρτήσεις του που ώς γνωστόν υστερεί το κόλτ αλλά δεν μπορώ να πώ οτι έχει αυτό το "νεύρο" που έχει ο Ιάπωνας σε καμία περίπτωση!!!

Πιστεύω οτι μόνο με ένα test drive και στα δύο θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη γιατί η άποψη του καθένα είναι υποκειμενική,λόγω του προσωπικού του στυλ και της οδήγησής του.

Οπότε μάλλον πρέπει να τα τεστάρεις ο ίδιος για μια πιο σαφή εικόνα!!! :wink:

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και πρέπει να πω οτι και εγώ κλίνω προς το colt...απλά ήθελα να ακούσω και 1-2 γνώμες ανθρώπων που έχουν οδηγήσει και τα 2 αυτοκίνητα.

 

Επίσης, ευχαριστώ τα αλλα 2 μέλη για τα "καλωσορίσματα"! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Παρη smilies-8851.png

""Οταν ήμουν και εγώ στην θέση σου πριν από 7 μήνες επέλεξα Mitsubishi γιατί είναι αξιόπιστο.

Δυστυχώς από Peugeot παλαιότερης όμως γενιάς στην οικογένεια μας είχαμε πολύ άσχημη εμπειρία... και έτσι ήμουν λίγο προκατειλημένη και δεν το κοίταξα καν. Ίσως να συγκρίνω ανόμοια πράγματα ή μπορεί να έτυχε, απλά θα αναφέρω πως ένας θείος μου είχε ένα Peugeot 306 του 92 μοντέλο και στον 7ο χρόνο και μετά δεν τράβαγε παραπάνω από 90χλμ, ενώ ένα Ibiza της ίδιας γενιάς (το προηγούμενο μου αμάξι) ακόμα και τώρα τραβάει 170!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...Ευχαριστώ πολύ για το feedback και μάλλον οδεύω προς colt :D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε.

αρχικα να σου αναφερω οτι αν ψαξεις μεσα στο forum θα βρεις τα παντα, κυριολεκτικα, για το colt ωστε να σου λυθει καθε απορια.

τωρα η γνωμη μου ειναι φυσικα το czt με μοναδικο μειονεκτημα την αναρτηση που μπορω να πω οτι τον τελευταιο μηνα εχουν βρεθει καινουρια πραγματα που λυνουν το προβλημα.

μιας και ο αδελφος θα παρει το 207 (1.6 οχι turbo) πηγα και το οδηγησα και αυτο που συμπερανα ηταν οτι ειναι ενα γρηγορο αμαξι χωρις να σου προσφερει ευκολα αδρεναλινη. ποιοτικη κατασκευη χωρις αμφιβολα αλλα και βαρυ σε σχεση με τα 1.000 κιλα του czt.

συμπερασμα: czt γιατι ειναι εκρηκτικο και πολιτισμενο οποτε του ζητηθει.

τελος ειναι και πανεμορφο αλλα το look ειναι καθαρα προσωπικο

θεμα του καθενος.

καλη διαμονη και καλο διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

[marq=right:7fa8d5a08d]WELCOME TO THE CLUB!!![/marq:7fa8d5a08d]

 

αρχικα να σου αναφερω οτι αν ψαξεις μεσα στο forum θα βρεις τα παντα, κυριολεκτικα, για το colt ωστε να σου λυθει καθε απορια

Μη ξεχνάτε οτι δεν μπορεί ακόμα να δεί όλο το forum.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για την υποδοχή!

 

Μιας και εχω σχεδόν καταλήξει στο czt τώρα μόνο ενα test drive μου απομένει ώστε να μου φύγουν και οι τελευταίες πολύ μικρές αμφιβολίες!

 

Κανείς στα Κ.Πατήσια με czt να με πάει μια βόλτα;;;

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εδώ που ήρθες και ρώτησες τί περίμενες??? Να πάρεις το 207??? Μάλλον τα"" θελες λίγο κι εσύ!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλως ηρθες στο club!Κατα δευτερον μην μπερδευεσαι απο τα αυτοκολλητα rallye.Γρηγορο(οχι σαν το czt),ασφαλες κ πλουσια εξοπλισμενο το peugeot αλλα δυστυχως δεν ειναι rallye!Eιναι ενα ακομα πολιτισμενο μικρο.Αλλωστε κ στα περιοδικα που το οδηγησαν κανεις δεν ενθουσιαστηκε. :wink: Βεβαια η επιλογη δικη σου! 8)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εδώ που ήρθες και ρώτησες τί περίμενες??? Να πάρεις το 207??? Μάλλον τα"" θελες λίγο κι εσύ!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Για να έρθω και να γραφτώ εδω σημαίνει οτι είχα σχεδόν καταλήξει στο CZT. Το θέμα ήταν να διάβαζα και μια 2η γνώμη απο κάποιον/α που θα είχε οδηγήσει και τα 2. Το forum είναι πολιτισμένο και γι""αυτό ουδέποτε πίστεψα οτι έριξα "λάδι στην φωτιά" κάνοντας την ερώτηση :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ άλλη μια φορά τα μέλη του φόρουμ για την υποδοχή τους...

 

Το μόνο που μου μένει αυτή την στιγμή είναι λιιιιιιγα χρήματα για να παω να παραγγείλω επιτέλους το colt άκι μου.

Link to comment
Share on other sites

ʼμα βρείς λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγα παραπάνω , δώσε κ στον panaua μπάς κ πάρει επιτέλους Τ...έστω κ μτχ... :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ʼμα βρείς λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγα παραπάνω , δώσε κ στον panaua μπάς κ πάρει επιτέλους Τ...έστω κ μτχ... :lol: :lol:

 

χαχα! Μακάρι να μου περισσεύανε να είμασταν τουρμπάτοι όλοι! δώσε σαλιγκάρι στον λαό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...