Jump to content

Νέο Μέλος


juank

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είμαι ο Γιάννης από Βόλο-Πειραιά και έχω ένα CZ3 1.3 Invite από τον 8/2005. Για το club έμαθα από ένα αυτοκόλλητο στο πίσω τζάμι ενός "συναδέλφου" κάτοχου COLT!!!Το Forum είναι εξαιρετικό και χαίρομαι που είμαι και εγώ πλέον στην παρέα. Ας είναι καλά το αυτοκόλλητο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μαύρο!!!Όσο από "πείραγμα"αν εννοείς τίποτα σοβαρό μηχανικό και τέτοια όχι....ακόμα. Μόνο την απλή αεροτομή έβαλα όταν το πήρα και τους αλουμινένιους δακτύλιους στα όργανα και στους αεραγωγούς. Στον χρόνο επάνω (20.000χλμ) πέταξα και τα τρισάθλια τα λάστιχα που φορούσε και έβαλα τα s drive της Yokohama. Καμία σχέση!! Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω και τα αμορτισέρ γιατί χτυπήθηκα και εγώ από την γνωστή νόσο και επειδή δεν εμπιστεύομαι τα εταιρικά, συγχίστηκα και από το σχετικό thread, λέω να βάλω κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!

Την απλη αεροτομη?

Του cz3 εννοεις?

Απο βολο εισαι η απο πειραια?

Για αμορτισερ ειδικα σου προτεινω να διαβασεις τα σχετικα thread για ανακατασκευη απο μαρακακη η stisimo asseto που ισως εκει παω και εγω!

Βασικα..σου προτεινω να διαβασεις τα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Το σώμα μου είναι στον Πειραιά αλλά η καρδιά πάντα στο Βόλο!!! Βασικά έχω δύο χρόνια Πειραιά λόγο δουλειάς αλλά το προσπαθώ για επιστροφή στα πάτρια εδάφη. Από αεροτομή ναι την απλή του CZ3 έβαλα γιατί και πιο διακριτική είναι (ίσα που δεν την ξεχωρίζεις) και μου είπαν ότι για του CZT χρειαζόταν ή άλλο πίσω τζάμι ή να τρυπήσω το ήδη υπάρχον! Πάντως ρε παιδιά σούπερ το coltaki και αν ξαναγόραζα πάλι το ίδιο θα έπερνα με κλειστά μάτια, αλλά πολλά μικροπροβλήματα βγάζει που στην σπάνε. Αναρωτιέμαι, όλα τα αυτοκίνητα στην κατηγορία αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα? Εγώ προτίμησα Mitsubishi εκτός των άλλων και για τη αξιοπιστία τους αλλά φαίνεται πως πλέον όλοι τα βγάζουν με το κιλό. Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν ξενερώνουμε ποτέ - COLT Rules!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε juank καλως ηρθες! Σε ολες τις κατηγοριες αυτοκινητων υπαρχουν αυτα τα (γνωστα-αγνωστα) μικροπροβληματα! Στα Coltακιας μας τα οποια μικροπροβληματα παρουσιαστηκαν πιστευω οφειλονταιι σε δυο λογους: α) στο νεαρο της ηλικιας του αυτοκινητου, και β) οτι συναρμολογητε στην Ολλανδια (στο Japan τα κανουν λιγο πιο καλα, εχουν "κολληματα") Και σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να θεωρησεις ενα αυτοκινητο αναξιοπιστο επειδη π.χ σκασαν τα αμορισερ ή επειδη ειναι ελατωματικο το ντουλαπακι του συνοδηγου. Αμα καιγοταν κανενας πολλαπλασιαστης ή κανενας εγκεφαλος ή δεν ξερω και γω τι αλλο σε μερικες εκατονταδες αυτοκινητα τοτε ειναι αναξιοπιστο.

 

Γρηγορα και ασφαλη χιλιομετρα!

Link to comment
Share on other sites

Και γω να επιστρεψω θα ηθελα mate..

Παντως οσον αφορα την αεροτομη,δεν εχει καποια σχεση με το τζαμι,μπαινει οπως μπαινει και του czt..

Εγω εχω της motordrome η οποια ειναι (σχεδον) ιδια και δεν υπηρχε προβλημα!

Οπως πχ και ο digilef που νομιζω οτι εχει την αυθεντικη παλι δεν ανεφερε κατι για τζαμι!

Αλλωστε εκει δεν ακουμπαει καν!

Αφου σου αρεσει ομως που ειναι διακριτικη,δε μου πεφτει λογος εμενα!

 

Για την αξιοπιστια εχω να πω οτι αυτα ειναι μικροπροβληματα και κυριως νεοτητας..

Το δικο μου πχ που το πηρα αρχες 2006 δεν ειχε προβλημα ουτε στα αμορισερ,ουτε στο ντουλαπακι,πουθενα!

Τα προβληματα που κρινουν την αξιοπιστια ενος αυτοκινητου πρεπει ναναι πιο σοβαρα..(πχ κινητηρας η αεροσακοι η κατι τετοιο!)

Οποτε μην ανησυχεις..και να συμβει κατι θυμισου εναν αριθμο μονο ! 7!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αεροτομή, από τον Παπρά που πήρα το αυτοκίνητο, μου είπαν και μου περιέγραψαν μια διαδικασία με διάφορα τρυπήματα για να κουμπώσει η αεροτομή του CZT.

Τώρα λαμαρίνα ήταν, τζάμι ήταν δεν το πολυθυμάμαι ακριβώς και έτσι το απέκλεισα εξ αρχής.

Παρεπιμπτώντος η απλή ήταν και πιο ακριβή!!

 

Οσο για την αξιοπιστία δεν τίθεται νομίζω θέμα.

Λίγη καλύτερη συναρμολόγηση πλαστικών δεν θα έβλαπτε βέβαια!!(Αμάν αυτή η γκρίνια)

 

Στην τελική, χίλιες φορές να τρέχεις για νουλαπάκια(έλεως) και ταπετσαρίες, παρά για μηχανικά ή ηλεκτρικά όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε.

 

Να επαναλάβω πως το club είναι φοβερό και μου άνοιξε τα μάτια(δεν είμαι και πολύ σχετικός με αμάξια βελτιώσεις και τέτοια)

 

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο αεροτομες προυποθετουν τρυπημα στη λαμαρινα!

Απλα οι τρυπες γινονται σε αλλο σημειο για τη μια και την αλλη!

Ποιο ακριβη? :shock:

Ξερω οτι τoυ czt κοστιζει γυρω στα 250 Ε,του cz3 ποσο εκανε δηλαδη??

Για να μην ειμαστε off εντελως καλυτερα να γραψουμε στο θεμα περι εμφανισης τα υπολοιπα!

Οσον αφορα τους θορυβους,αν θες γραψε στα προβληματα--->μικρο-θορυβοι να ξεσκασεις!

Και εμεις απο αυτο το forum μαθαινουμε mate..

Oρεξη ναχεις να ασχολεισαι με το coltακι..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες juank!

 

Η αλήθεια είναι ότι έχει μαζευτεί πάρα πολύ πληροφορία στο forum το οποίο οφείλεται στην συνεισφορά και το μεράκι όλων των μελών!

Link to comment
Share on other sites

Και απο μενα ενα μεγαλο καλως ηρθες και ελπιζω να σε γνωρισουμε στις επομενες συναντησεις μας και απο κοντα ωστε να καταλαβεις οτι ολα τα παιδια του club ειναι αξιολογα και μπορεις να μαθεις πολλα απο πολλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου ελπιζω το coltclub να γινει ενα δευτερο σπιτι για σενα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...