Jump to content

αγορα czt


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι την αγορα ενος czt οσο το δυνατον σε μαμα κατασταση και θα ηθελα εσεις που γνωριζετε να μου πειτε τη γνωμη σας γενικοτερα.αξιζει σαν αυτοκινητο?φυσικα υπαρχει πλανο για βελτιωση για αυτο  γραφτηκα στο φορουμ,εδω θα ξερετε πολλα πραγματα!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο.

 

Η απάντηση μου είναι 'κονσέρβα' (την έχω δώσει σε αντίστοιχα ερωτήματα άλλων μελών) αλλά παραμένει 'φρέσκια'.

 

Έτσι λοιπόν, πήγαινε το υποψήφιο-προς-αγορά αυτοκίνητο σε μάστορες που εμπιστεύεσαι και έλεγξε:

  • εκπομπές καυσαερίων (καταλύτης κτλ)
  • πατινάρισμα (σετ συμπλέκτη)
  • τζόγους στο σύστημα διεύθυνσης
  • διαρροές λιπαντικών (λάδια, βαλβολίνες)
  • ευθυγράμμιση
  • μέτρηση των αμορτισέρ (σαν αυτή που γίνεται στο ΚΤΕΟ)
  • φθορά ελαστικών (στα CZT η εργοστασιακή διάσταση έχει υψηλό κόστος αν θες να πάρεις κάτι επώνυμο)
  • έλεγχος του ηλεκτρικού κυκλώματος και της μπαταρίας
  • έλεγχος του συστήματος φρένων (τακάκια, δίσκοι)

Τα CZT 'υποφέρουν' στους εξής τομείς:

 

1.) ραγίζει η πολλαπλή εξαγωγής στην κόλληση που είναι στον 'λαιμό'

2.) τα εργοστασιακά αμορτισέρ είναι μέτριας ποιότητας και δεν αντέχουν πολλά χιλιόμετρα (είναι η 1η αναβάθμιση που πρέπει να γίνει στο αμάξι)

3.) η οθόνη πολλαπλών ενδείξεων σε αρκετά αυτοκίνητα παύει να λειτουργεί

 

Τέλος, οδήγησε το αυτοκίνητο για να δεις πως κουμπώνουν οι ταχύτητες, πως νιώθεις το σύστημα διεύθυνσης / πέδησης, καθώς και την απόκριση του μοτέρ. Ένα καλά συντηρημένο CZT δεν έχει να φοβηθεί τίποτα μιας και σαν αυτοκίνητο είναι αξιόπιστο αν έχουν χρησιμοποιηθεί εργοσταστιακά ή ποιοτικά ανταλλακτικά μέρη.

 

Καλώς ήρθες,

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή διαμονή..!

 

Όπως σου έδειξε τον δρόμο ο Ηλιας, ακολούθατον και θα βρεις το σωστό czt και για εσενα..!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στη παρεα μας.

πλεον εχεις προσβαση σε ολες τις ενοτητες.

Link to comment
Share on other sites

georgeczt91 καλώς ήρθες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...