Jump to content

Dyno Day μελών Βορείου Ελλάδος #2


Recommended Posts

52755363gp3.png

 

Λοιπόν αυτό που συζητιέται εδώ και καιρό και όλο το έχουμε στην αναβολή ήρθε η ώρα να γίνει!

Δυναμομέτρηση του COLT//CLUB για τα μέλη της Βόρειας Ελλάδας..

 

Έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από την προηγούμενη πρώτη απόπειρα και ήρθε η ώρα για να μετρηθούμε πάλι!

 

Πολλά νέα μέλη με περιέργεια να δούνε τί λένε τα ατμοσφαρικά και Turbo μοτέρ τους, παλιοί-περσινοί γνώριμοι που είτε δυνάμωσαν είτε θέλουν να δουν πόσα αλογάκια "ψόφησαν", και άλλοι που θα θέλουν να δουν συγκριτικά με πέρσι πόσα απίδια έχει ο σάκκος...όλοι είναι ευπρόσδεκτοι!!!!!

 

Λοιπόν, μετά και από συννενόηση με τον Γιάννη (που έκανε τις ανάλογες επαφές-διαπραγματεύσεις) και σύντομα θα δώσει και αναλυτικά λεπτομέρειες, η μέρα ορίστηκε το Σάββατο 8 Μαρτίου 2008, 10:00 το Πρωί

 

Αν και περισσότερες πληροφορίες θα μας δώσει ο Γιάννης ενδεικτικά αναφέρω ότι η τιμή για κάθε δυναμομέτρηση είναι 35 ευρώ και το δυναμόμετρο είναι του Στόικου στο Ρύσιο..

 

Ξεκινάω την λίστα συμμετοχής και όσοι πιστοί δηλώστε συμμετοχή...

 

:arrow: StanVet

:arrow: Γιάννης

:arrow: 3MITSU

:arrow: kot

:arrow: KOSTAS X

:arrow: kyr80

:arrow: Omega

:arrow: yiannisbgr

:arrow: i.pod

:arrow: ColtLover

:arrow: Snake

:arrow: Stathis

:arrow: alfiman

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

77,6 PS / 5740 RPM

118 Nm / 3966 RPM

 

Μάλλον απέδωσε η αλλαγή της εξάτμισης αφού έφυγε εκείνο το πνίξιμο που μου έκανε πρίν το τελικό....

 

Όλα κύλησαν σε πάρα πολύ καλό κλίμα με τα απαραίτητα πειράγματα (όπως πάντα άλλωστε) και τώρα οι περισσότεροι είναι για καφέ κι εγώ ήρθα στη δουλειά..... :evil: :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η δυναμομετρηση έγινε!

έκανα 3 δυναμομετρησεις(αν θυμάμαι καλά) γιατί με Κ&Ν μάλλον ρούφαγε ζεστό αέρα :evil: :evil: ξενερωσα πααααααρα πολύ με το αποτέλεσμα!!!!

Ετσι άρχισε το "ξηλώνω & βάζω μαμά"!!!!!!!

 

198.Με Κ&Ν & MR έβγαλε MAX POWER 114.4(138.1) MAX TORQUE 18.6(20.06)/3133 KMH 187.? MAX πίεση 0.76/3100rpm

 

199.Με μαμά φιλτροκουτι* & MR MAX POWER 127.9(148.9) MAX TORQUE 21.0(23.3)/3511 KMH 187.6 ΜΑΧ πιεση 0.76/4100rpm

 

200.Με μαμά φιλτροκουτι**& μαμα σχ. MAX POWER 129.8(151.0) MAX TORQUE 20.0(22.0)/3782 KMH 187.2 ΜΑΧ πιεση 0.73/4000rpm

 

 

*χωρίς την σκούπα που ξέχασα να βάλω :oops:

**με σκούπα :roll:

 

ΥΓ1.Αν κάπου έχω λάθος sorry γιατί με τόσα νούμερα τα "έπαιξα"

ΥΓ2.Φωτο δεν μπορώ να βάλω γιατί έχω vista(δεν βλέπει τους drivers του κντ μου) :evil: & τα έχει παίξει το bluetooth του Laptop!Θα τις δώσω σε άλλο μέλος για να τις ποσταρει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσες πολλές??

 

Αφού λογικά το δυναμόμετρο είχε ανεμιστηρα , πώς η ΚΝ τράβαγε ζεστό αέρα?? Δεν ήταν επαρκής??

Link to comment
Share on other sites

Τον ανεμιστήρα τον είχαμε να χτυπάει πιο πολύ στο I/C και η παροχή του αέρα για το KN είναι απο την αντίθετη μεριά οπότε.....μάλλον αυτό φταίει γιατί στο δρόμο δεν χάνει...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο σωλήνας της ΚΝ δεν έχει κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα...Πολλοί δεν τον έχουν καν...

Αρχίζω να βλέπω τις ανεξήγητες ομοιότητες με το αμάξι του Liou...

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι πως μόλις βάλαμε τη σκούπα το αμάξι πήρε κατευθείαν τα πάνω του.....

Στο δρόμο έχει αποτέλεσμα αλλα στο dyno..... :roll:

Δέν ξέρω τί να πώ και να σκεφτώ......ας μπούν και οι υπόλοιποι και βλέπουμε......

Link to comment
Share on other sites

Έκανες και μια τέταρτη με μαμά φιλτροκούτι, MR σχάστρα και την σκούπα.

Αυτή σου έβγαλε 151 Hp.....

Γιάννη τα έγραψα με την σειρά που γράφουν τα χαρτιά που μου έδωσε TEST NAME 198-199-200!

Δεν μου έδωσε για τέταρτη....

Link to comment
Share on other sites

Το δυναμόμετρο είναι για τον π...τσο.

152,5 στρόφαλο και 121.8 ρόδα...... Το πιο περίεργο είναι ότι τα δίνει στις 6100 στροφές, ενώ ο κατασκευαστής μου λέει ότι μέγιστη ισχύ έχω στις 6700. 600 στροφές είναι τεράστια απόκλιση. Στρόφαλο σε NC κανείς δεν έχει βγάλει κάτω από 165...Επιπλέον την πρωτη μέτρηση την έκανε με 4η!! Ενώ η 1 προς 1 σχεση στο κιβώτιό μου είναι η 5η...

Και στο δρόμο, ο Αντώνης μετρημένος 170 άλογα και του έφυγα, έστω και λίγο...

Τζάμπα τα €€€

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη κάποια δεν μου έδωσε...τώρα δεν ξέρω αν ήταν η πρώτη ή η τελευταία

καθώς στην 200 τύπωσε όλες τις δυναμομετρησεις με αποτέλεσμα τα MAX

POWER/TORQUE να είναι τυπωμένα το ένα πάνω στο άλλο...δεν μπορω να

καταλάβω τι γράφει παρά μόνο στη 2η σελίδα που εχει τα DATA FOR TEST για την 200 μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Σε μέτρησε με 4η;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Ναι... Και όταν του το είπα μου λέει δεν παίζει ρόλο... Μετά με 5η μου έβγαλε απλά 2 άλογα παραπάνω... Που η διαφορά στο κιβώτιο είναι μεγάλη.... Το θέμα δεν είναι η 4η. Έχω κατεβάσει δυναμομετρήσεις από το άλλους και στο περίπου μοιάζουν... Η δικιά μου είναι ξεκάρφωτη... Εκτός αν η mazda μόνο για το δικό μου αποφάσισε να μου βγάλει άλλη μηχανή.... Επίσης μέχρι τις 3500 στροφές μου βγάζει 0.1 άλογα...

Το είπα ή όχι;;; Ο bgr θα κάνει πουστι@ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το δυναμόμετρο ηταν μια χαρα!

Τα αποτελεσματα ηταν αναμενομενα για ολους(με τον Κυριακο δεν ξερω τι εγινε)

Το δικο μου εβγαλε 210 τροχο και 235 μοτερ με ροπη 30 τροχο και 33 μοτερ

Του bgr εβγαλε 170 τροχο 193 μοτερ

Του 3MITSU που ειναι μαμα εβγαλε 157 μοτερ

Του Σταθη εβγαλε 170 μοτερ

Του ColtLover μαμα 151 μοτερ με Κ&Ν δεν δουλεψε καλα...

Τo 3ρι του i-pod έβγαλε 110, του Snake έβαγαλε 111 και του Σταυρου 110,5 όλα μοτέρ

Του ομεγα το 3ρι εβγαλε 106 μοτερ

Του ΚΟΤ 167 μοτερ

Του Γιαννη 77,5 μοτερ

Του Κυριακου το ΜΧ5 εβγαλε 153 μοτερ

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω οτι ήμουν το πιό αργό 3άρι.. :p ...

Το χαρτί που έβαλες saxo turbo είναι λίιγο διαφορετικό με το δικό μου... :p

Δέν ξέρω πού το βρήκες :p

img006tp5.th.jpg img005ir1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλέξης πήρε όλες τις δυναμομετρήσεις σε ηλεκτρονική μορφή κατευθείαν απο το κομπιούτερ του δυναμόμετρου.

Αλλα για ποιό λόγο δείχνει κάποιες μικρές διαφορές;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι μετρήσεις όπως τις πήρα από το pc στο συνεργείο ήταν αποθηκευμένες με βάση την πινακίδα

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλέξης πήρε όλες τις δυναμομετρήσεις σε ηλεκτρονική μορφή κατευθείαν απο το κομπιούτερ του δυναμόμετρου.

Αλλα για ποιό λόγο δείχνει κάποιες μικρές διαφορές;;;

Επειδή το πρόγραμμα το έχω και εγώ στο φορητό μου και έχω άλλες ρυθμίσεις από αυτές που έχει το δυναμόμετρο διαφέρουν λίγο

Θα κάτσω να βάλω τις ίδιες ρυθμίσεις για να μας βγάλει τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...