Jump to content

Ήρθε η ώρα μου!


ZulGa

Recommended Posts

Όπως αναφέρει και ο τίτλος άρχισα και επίσημα να ψάχνω για czt! Λοιπόν για να μην τραβολογάω άδικα τους υποψήφιους πωλητές στις αντιπροσωπίες για ελέγχους υπάρχει κάτι που διαφέρει και μπορεί να φανεί (με το μάτι κύριός μέσα στο engine bay) από τα υπόλοιπα αμάξια και να μου δίνει σημάδια ότι είναι χρέπι?

 

Ευχαριστώ

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αποστόλη,

 

Ελπίζω να βρεις σύντομα το CZT σου και να έρθεις επίσημα στην παρέα μας.

 

Γνώμη μου να αγοράσεις από ιδιώτη αφότου:

 

(1η φάση)

 

1.) κοιτάξεις το βιβλίο του service και ρωτήσεις τον πωλητή τι έπεται για το αυτοκίνητο (π.χ. αλλαγή δίσκου-πλατό, αλλαγή ελαστικών)

2.) σου παρουσιάσουν τον τελευταίο έλεγχο του ΚΤΕΟ που πέρασε το αυτοκίνητο

3.) ελέγξεις περιμετρικά το αυτοκίνητο για εργασίες φανοποιείας και πάρεις κάποια απάντηση σχετικά με στενές επαφές 3ου τύπου που μπορεί να είχε με άλλα τροχοφόρα ("Η γυναίκα του Καίσαρα δεν φτάνει να είναι τίμια, αλλά πρέπει και να φαίνεται τίμια")

4.) έλεγξεις το εσωτερικό της καμπίνας για φθαρμένα καθίσματα, τιμόνι κτλ.

5.) οδηγήσεις το αυτοκίνητο

 

(2η φάση)

 

1.) ελέγξεις τις εκπομές ρύπων σε συνεργείο με τον κατάλληλο εξοπλισμό

2.) ελέγξεις με τον μηχανικό σου την πολλαπλή εξαγωγή του αυτοκινήτου γιατί συνήθως ραγίζει μετά από ένα σεβαστό αριθμό χιλιομέτρων

3.) μετρήσεις την συμπίεση του κάθε κυλίνδρου με τον μηχανικό σου

 

Όπως έγραψα και σε άλλο thread σχετικά με το CZT:

 

01.) δύσκολα να βρεις μεταχειρισμένο σε εργοστασιακή κατάσταση

02.) χρειάζεται άλλη ανάρτηση αν θελήσεις να το 'γαργαλήσεις' μελλοντικά (συνδυασμοί υπάρχουν πολλοί)

03.) με 1400-1500€ το κάνεις 1ο στάδιο (Φίλτρο - Πρόγραμμα - Εξάτμιση) και το αφήνεις εκεί ;)

04.) στα περισσότερα CZT ραγίζει η εργοστασιακή πολλαπλή εξαγωγής μετά από κάποια χιλιόμετρα (υπάρχει θέμα για να δεις φωτογραφίες)

05.) αν το κινείς συνετά η κατανάλωση του είναι χαμηλή γι' αυτά που μπορεί να σου προσφέρει

06.) ασφάλιστρα = 270€, τέλη κυκλοφορίας = 240€ (για μοντέλα πριν την 1/11/2010), 50€ βενζίνη ~= 350χλμ

07.) ακριβή διάσταση ελαστικών (όχι 'Κινέζικα' ελαστικά)

08.) ύπαρξη αρκετών μεταχειρισμένων ανταλλακτικών στο car.gr

09.) αρκετές έτοιμες βελτιωτικές λύσεις σε όλους του τομείς του συγκεκριμένου αυτοκινήτου

10.) κουμπαράς! :) :) :)

 

Φιλικά,

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Αρκετά κατατοπιστικός!! Ελπίζω μέχρι την άλλη βδομάδα να έχω ανανεώσει το garaze μου....(δεν ξαναπαίρνω Άγγλο-γάλλο-γερμανό-αμερικάνο)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ dim.

 

Επίσης να υπενθυμίσω πως αν κάποιος γνωστός σας πουλάει colt με χαρά να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Welcome Αποστολη! Νομιζω πως υπαρχουν αρκετα καλα CZT εκει εξω και αν εχεις υπομονη ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις κατι καλο..Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια μιας και ειμαι νεος κατοχος και γω (σημερα κλεινω 1 μηνα χαχα) και ημουν σε αναζητηση περιπου 1 6μηνο!!! Οποτε υπομονη και καλες αγορες :good:

Link to comment
Share on other sites

επειδη βιβλιαρακι service μπορει ο καθενας να βρει και με σφραγιδες απο επισημα συνεργεια καλο θα ηταν να παρεις ενα τηλ ή να πας στο συνεργειο που θεωρητικα εχει τις σφραγιδες και να παρεις ενα ιστορικο ωστε να δεις τι εχει κανει και εαν οι σφραγιδες ειναι αληθινες και οχι ψευτικες!

Link to comment
Share on other sites

επειδη βιβλιαρακι service μπορει ο καθενας να βρει και με σφραγιδες απο επισημα συνεργεια καλο θα ηταν να παρεις ενα τηλ ή να πας στο συνεργειο που θεωρητικα εχει τις σφραγιδες και να παρεις ενα ιστορικο ωστε να δεις τι εχει κανει και εαν οι σφραγιδες ειναι αληθινες και οχι ψευτικες!

 

Έτσι και αλλιώς το αμάξι θα περάσει τρελό έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο (αρχικά αυτό ψάχνω σωστό και καλό μάστορα). Μόλις μεταβιβάστηκε και το παλιό μου!!! Άρα και επίσημα σε αναζήτηση και με το χρήμα ζεστό :spiteful: !!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...