Jump to content

Recommended Posts

εσύ μη χάσεις διαδρομή για διαδρομή.......θα βελάξουν τα κιβώτια και τα μπεκ θα ψεκάζουν υπερωρίες για να περάσουμε απο κει :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Είναι μια γενναία παράκμψη (100+ χλμ) νομίζω. Ας καταφέρουμε να συντονιστούμε και τα κανονίζουμε όλα παίδες. Θα ήθελα να ακούσω πιθανές ημερομηνίες από τους ενδιαφερόμενους και κάτι πιο ειδικό από το τέλος Αυγούστου.

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχουμε αλλες δυο συμμετοχες! ;)

 

Εγω ειμαι αρκετα ευελικτος με το προγραμμα μου οποτε δεν εχω ιδιαιτερο θεμα...

 

Για ποσες μερες μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Eτσι όπως πάει μας βλέπω για καμιά δεκαριά. :lol:

 

Ίσως υπάρξει και μια ακόμα φιλική συμμετοχή απο εμένα.

 

Εαν πάμε απο το Passo dello Stelvio θα πάμε και για ενα καφέ στο Davos,δίπλα είναι... :hair:

 

Τώρα επειδή θα είναι καλοκαίρι πιστεύω να μη πήξουμε,άσε που βλέπω να σηκώνουν 2bar τα κολτάκια για να αντισταθμίσουν υψόμετρο ,ζέστη και φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

βασικα πρεπει να δειτε εκτος απο τις συμμετοχες ποιος θελει να παρει και το αμαξι του μαζι!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλη ιδεα ρε παιδια αυτη για να παμε αλλα ποιος θα ερθει οεο?

εδω για πιστα λεγαμε και δεν μαζευοντουσαν συμμετοχες και δεν ολοκληρωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Eγω,(πρωτα ο Θεος,γιατι εμεις προγραμματιζουμε και ο Θεος γελαει),θα το παρω το αμαξι,θα ειμαι με την κοπελα μου,αν καταφερουμε να παρουμε την ιδια περιοδο αδεια....και θα το κανονισω λογικα για αδεια απο 11-19 Αυγουστου στη καλητερη περιπτωση να φτασω την αδεια μεχρι τις 29 Αυγουστου,που το βλεπω χλωμο.Αν δεν ερθει η κοπελα μου τοτε το συζηταω να παρω καποιον ή και καποιους μαζι μου.Μεχρι τοτε βλεπουμε!Συντονιστειτε να δουμε τιμες σε ενα ξενοδοχειο,να συναντηθουμε Ιταλια καπου γιατι εμεις οπως ειπε και ο Γιωργος θα αναχωρησουμε απο Ιγουμενιτσα-Βενετεια λογικα και γενικα να ψαχτουμε να δουμε πως μπορουμε να το οργανοσουμε οσο καλητερα γινετε!

Link to comment
Share on other sites

Kαλη ιδεα ρε παιδια αυτη για να παμε αλλα ποιος θα ερθει οεο?

εδω για πιστα λεγαμε και δεν μαζευοντουσαν συμμετοχες και δεν ολοκληρωθηκε.

 

Μηνά εδώ μιλάμε για μια μοναδική εκδρομή, που θα δούμε πράγματα και θαύματα (π.χ. Maranello) και όχι μια βόλτα σε μια λωρίδα ασφάλτου που γύρω-γύρω έχει γρασίδι. Η εκδρομή όπως έχω πει ξανά, απευθύνεται σε συνειδητοποιημένους ανθρώπους που κατανοούν το κόστος και τους κινδύνους που μπορεί να αντιμετωπίσουν. Τέλος, θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη για το θέμα αυτοκινήτου.

 

Θα ξεκινήσω μια πρόχειρη λίστα λοιπόν για να δούμε ποιοι μπορεί να έρθουν από την κάθε πόλη. Θα σας παρακαλούσα να το σκεφτείτε σοβαρά πρίν γράψετε το όνομα σας, μιας και αν κάποιος ακυρώσει αυτό ίσως έχει οικονομικό αντίκτυπο στα παιδιά που θα συμμετάσχουν.

 

 

Όσων αφορά τις ημερομηνίες εγώ θα έχω άδεια είτε από 1η έως και 3η εβδομάδα Αυγούστου ή από 2η έως και 4η. Αυτό θα εξαρτηθεί και από την έκβαση της προσπάθειας μας.

Link to comment
Share on other sites

Μηνά εδώ μιλάμε για μια μοναδική εκδρομή, που θα δούμε πράγματα και θαύματα (π.χ. Maranello) και όχι μια βόλτα σε μια λωρίδα ασφάλτου που γύρω-γύρω έχει γρασίδι. Η εκδρομή όπως έχω πει ξανά, απευθύνεται σε συνειδητοποιημένους ανθρώπους που κατανοούν το κόστος και τους κινδύνους που μπορεί να αντιμετωπίσουν. Τέλος, θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη για το θέμα αυτοκινήτου.

 

Μην ξεχνας ομως οτι και τα 50-60 ευρω ποσο ητανε για την πιστα τους φαινοντουσαν πολλα. φαντασου για 1κ ευρω κλπ κλπ.

τεσπα ας μην βγαινουμε Off topic. θα το εχω και εγω στο μυαλο μου και ελπιζω οικονομικα να βγαινω να ερθω γιατι θα ειναι μια ατελειωτη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα τωρα....ποιος μας κανει πλακα!??!?!? Ειναι δυνατον τετοια συμπτωση????? Ιδιο nickname, ιδιο αυτοκινητο, ιδιο χρωμα, στο ιδιο μερος αυτοκολλητα???

 

http://www.youtube.com/watch?v=VNBygQWUtCs

 

edit: Ρε Μητσο τωρα ειδα οτι ειναι δικο σου το video! Ρε κουφαλα εχεις ξανα παει?!?!?!?!?

 

edit2: Τωρα διαβασα οτι εχεις ξανα παει πουλακι μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο που έχει στα 'οπίσθια' του CZT του ο Δημήτρης το έχει πάρει με την αξία του ;)

 

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο το θέμα κόστους, οι ενδιαφερόμενοι που θέλουν να έρθουν με το αυτοκίνητο τους πρέπει να υπολογίζουν σαν βάση τα παρακάτω:

 

Βενζίνη: 450€ (με 7ltr/100km κατανάλωση για ~3600km και την βενζίνη να κοστίζει 1,8€/ltr)

 

--

 

Εισητήριο για αυτοκίνητο μετ' επιστροφής (Πάτρα - Ανκόνα - Πάτρα) : 218€

 

--

 

Δίκλινη καμπίνα: 442€

ή

Τρίκλινη Καμπίνα: 376€

 

--

 

Διόδια: ~150€ (στην Ιταλία μου είπαν ότι τα 7-8km στον αυτοκινητόδρομο κοστίζουν ~1€)

 

--

 

Ξενοδοχείο: ??? (εξαρτάται από την επιλογή του καθενός)

 

--

 

Φαγητό: ??? (ευτυχώς παίζει και η λύση της κονσέρβας + ταπεράκι μητέρας)

 

--

 

Λοιπά έξοδα: ??? (απρόβλεπτα δυστυχώς)

 

 

Άρα σαν βάση, για ταξίδι 2 ατόμων οι ενδιαφερόμενοι να έχουν τα ~1200€.

 

Σημειώσεις:

 

1.) Το ταξίδι με το πλοίο είναι 20 + 20 ώρες, άρα συνολικά η εκδρομή δεν θα είναι λιγότερο από 5-6 ημέρες. Το ιδανικό θα είναι η μια εβδομάδα, έτσι ώστε να επισκεφθούμε αρκετά μέρη και όχι μόνο την πίστα.

2.) Οι τιμές που αναφέρω είναι υπολογισμένες προσεγγιστικά.

 

Τα σέβη μου,

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοιχτούς λογαριασμούς με τον Ρέρλ.

Επέμενε οτι γυρνάει πιο γρήγορα με τη νεα,τότε, gt3 rs...

 

Eίχε δίκιο τελικά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και 'γω με τη σειρα μου οτι η εισοδος στην πιστα (για οποιον μπει) ειναι 25€ ο ενας γυρος ή 90€ οι 4 γυροι (πολυ large οι Γερμανοι :p)!

Link to comment
Share on other sites

Το σαιτ γράφει http://www.nuerburgring.de/en/angebote/driving-experiences/tourist-rides-nordschleife.html

  • 1 lap: 26,- €
  • 4 laps: 95,- €
    incl. 1 ring°werk ticket and 10 % discount of onboard cameras
  • 25 laps : 490,- €
    incl. 1 ring°werk ticket and 10 % discount of onboard cameras
  • Annual ticket: 1.445,- €
    incl. 2 ring°werk tickets and 10 % discount of onboard cameras
  • Εαν ισχύει το παλιό σύστημα ,μοιραζόμαστε τους γύρους.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι ειδα στο επισημο site της πιστας συνεργαζονται με αρκετα ξενοδοχεια της περιοχης! Οποτε μπορουμε ειτε να κλεισουμε κατ' ευθειαν απο 'κει, ειτε να τα βρουμε στο booking.com. Με λιγο ψαξιμο που εκανα παντως εχει αρκετα καλα ξενοδοχεια με λογικες τιμες (~70€/δικλινο).

 

Επισης μπορουμε να γλυτωσουμε περιπου 200χλμ. δρομο κατεβαινοντας Βενετια (αντι για Ανκονα), αλλα θα πρεπει να κανουμε γυρω στα 120χλμ. για να επισκεφθουμε Maranello, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε θεμα απο το seatclub που μια ΓΥΝΑΙΚΑ παρακαλω τολμησε το ταξιδακι και δεν εχασε....http://seatclub.gr/forum/index.php/topic,20011.0.html

Link to comment
Share on other sites

Λάμπρο δεν μας το βγάζει γιατί θέλει να κάνουμε εγγραφή......

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο γραφει για μια κοπελα με κουπρα που ξεκινησε και πηγε...με φοβερες φωτο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εχω γινει ηδη μελος και συλλεγω πληροφοριες! :D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μου σηκωθηκε η τριχα...

 

Γυρνόντας από το ταξίδι, έμεινα μιά βραδυά στον Πειραιά πριν ξαναφύγω και κάθισα μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή ....αλλά μου συνέβη ακριβώς αυτό που λέγαν οι παλιοί ροκάδες για το Γούντστοκ (οι παλιότεροι θα το θυμούνται ), δηλαδή "όποιος θυμάται τι έγινε τότε, σίγουρα δεν ήτανε εκεί " c008.gif

Το ίδιο συνέβη και στο Ring. Ο χρόνος μέσα στην πίστα "συμπιέζεται" ! Νομίζεις οτι όλη η ιστορία κρατάει δύο λεπτά! .....

Θυμάμαι οτι ένοιωσα έντονα αυτό που λένε οι ναυτικοί και οι ψαράδες για την θάλασσα "δεν πρέπει να την φοβάσαι αλλά ούτε να την υποτιμήσεις. Πρέπει να την ΣΕΒΕΣΑΙ " Το ίδιο ακριβώς ισχύει με το Ring.

Το Ring θυμίζει το "Χρήσιμα αντικείμενα" του Stefen King. Εκει όπως και στο Ring ο καθένας βρίσκαι αυτό που ποθεί ,αλλά αυτό είναι το επικίνδυνο...σε παρασύρει να ξεπεράσεις τα όριά σου...κι εκεί είναι πολύ εύκολο να την πατήσεις. Τα αυτοκίνητα που είδα στο πλάι και στις μπαριέρες αποδεικνύουν του λόγου το αληθές!! Σου δίνει ,αλλά καραδοκεί για το αντίτημο....Ισως το ποιό ύπουλο και σαγηνευτικό μέρος που έχω γνωρίσει! Λένε "πύρ,γυνή και θάλασσα"....προσθέστε και το Ring....

Ουέ κι αλλοίμονο αν καταπιείς το δόλωμα! Θυμάμαι πως με σαγήνευε η αίσθηση του να με πετάνε οι στροφές ,σαν τα φλιπεράκια .Ειδικά η Καρουσέλ σε πετάει πιό μπροστά απ' ότι περιμένεις ,σαν καταπέλτης. Ειδικά όταν πέρναγα απο κάτι παρατεταμένες στροφές ,με τον Λέοντα να στριγγλίζει notworthy.gif και να βλέπω με την άκρη του ματιού μου τον κόσμο απ' έξω να ξεσηκώνεται.....εκεί είπα Ντόρα ...πρόσεχε πρόσεχε...μην παρασύρεσαι!

Εκεί ένοιωσα για πρώτη φορά σε τέτοιο βαθμό το "δέσιμο" ανθρώπου και μηχανής. Ενοιωθα με κάθε σπιθαμή του κορμιού μου ,το μυαλό μου δεν θυμάμαι πως δούλευε, τις αντιδράσεις και τα μηνύματα του "matador" και της πίστας. Ακόμα και το τιμόνι νομίζω οτι το κράταγα με άλλο τρόπο.Ολα τα έκανα διαφορετικά απο κάθε άλλη φορά .Τουλάχιστον έτσι νομίζω. dunno.gif

Ολα έρχονται αποσπασματικά στο μυαλό μου. Θυμάμαι οτι έριξα σε μερικά πορσικά και μου ρίξαν ακόμα περισσότερα. Το ίδιο και με μηχανές! Αυτό που μου χει μείνει είναι ένα χορευτικό "pas de deux" μ' ένα R1 ,σε μια παρατεταμένη , αυτό τελείως πλαγιασμένο και γω με τον matador να στριγγλίζει, ένα Audi αριστερά σταματημένο στο γρασίδι, τις κίτρινες σημαίες.............Αναρωτιέμαι πόσα ακόμα θα θυμηθώ με το πέρασμα του χρόνου.Και φυσικά θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας!

Θεωρώ υποχρέωσή μου να πω δυό λόγια για τον Λέοντα.Με τόσα χιλιόμετρα ταξίδι στην πλάτη του ,με τόσα χιλιόμετρα στην πίστα στα ΚΟΚΚΙΝΑ, με καταρακτώδη βροχή στους Γερμανικούς δρόμους (άλλο πράμα να μην υπάρχουν όρια) ή με 37 βαθμούς στους Ιταλικούς.....ποτέ δεν αρνήθηκε ότι του ζήτησα και χωρίς κανένα πρόβλημα.Α ! Στο Ring ταιριάζουν τα πολύ δυνατά αυτοκίνητα. Οσα άλογα και να χεις ,σου φαίνονται λίγα!

Και φυσικά έχει παραδοθεί πολύ υλικό! Αυτά για την ώρα........to be continued.....

 

Υ.Γ .Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα καλά σας λόγια! clap2.gif Εγω με την πρώτη ευκαιρία φυσικά και θα ξαναπάω....έγινα Ringoholic....κανονίστε την πορεία σας.... laugh.gif Οσοι πιστοί προσέλθετε..........

 

Και ολα αυτα απο μια γυναικα παρακαλω, κοντα στα 40 (υποθετω) με ενα Leon Cupra!

Link to comment
Share on other sites

τι ειπες τωρα ρε φιλε!!!μπραβο στην γκομενα την παραδεχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η γκομενα πρεπει να ειχε πολλαπλους οργασμους μεσα στο Ring. Φανταζομαι οτι τωρα δεν δουλευει αλλα εισπραττει τα κερδη απο το βιβλιο της The Ring...thriller μυθιστορημα....θα γινει και ταινια...(καμια σχεση με το αλλο Ring) ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :p

 

Λοιπον για μενα το Ring ειναι ενας μυθος....η πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι....!! Αν θες να ζησεις μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εμπειρια....φτιαξε ενα Rally Car και τραβα κατεβα σε κανενα αγωνα....do it like the Finns !! :p (*ετσι γουσταρω να ειμαι κοντρα στο συστημα χαχα)

Link to comment
Share on other sites

Για να σας κάνω λίγη ζημιά γιατί κακά τα ψέμματα, ένας αγώνας στο ring είναι όνειρο για πολλούς...

http://www.youtube.com/watch?v=mf3bjKwwlMM&feature=player_embedded#!

 

Αφιερωμένο στον πρόεδρο, να δούμε τι θα πε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...