Jump to content

Recommended Posts

Καταρχήν να πω ότι δεν διαβάσατε λάθος...Αυτό το thread το ανοίγω για να κουβεντιάσουμε την προοπτική μιας εκδρομής (road-trip ή αεροπλάνο) προς τα ευλογημένα και λαμαρινο-φάγα χώματα της πίστας του Nürburgring που βρίσκεται στην Γερμανία. Αρχικά θα παραθέσω κάποιες πληροφορίες για όσους δεν γνωρίζουν και πολλά για το μέρος και πιθανόν να βαρεθούν να το Google-άρουν.

 

nordschleife-map.jpg

 

Εισαγωγή

 

Το Nurburgring είναι ένα σύμπλεγμα εγκαταστάσεων για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό γύρω από το χωριό Nurburg της Γερμανίας. Διαθέτει ενα σύγχρονο κομμάτι για αγώνες Grand Prix που χτίστηκε το 1984, και ενα πολύ μεγαλύτερο παλιό κομμάτι (North loop), που χτίστηκε τη δεκαετία του 1920 γύρω από το χωριό και το μεσαιωνικό κάστρο του Nurburg στα βουνά Eifel. Βρίσκεται περίπου 70 χιλιόμετρα νότια της Κολωνίας, και 120 χιλιόμετρα (75 μίλια) βορειοδυτικά της Φρανκφούρτης. Το παλιό κομμάτι έχει το παρατσούκλι Η Πράσινη Κόλαση το οποίο του δώθηκε από τον Jackie Stewart και θεωρείται απο πολλούς η πιο δύσκολη, πιο επικίνδυνη και πιο απαιτητική πίστα αγώνων στον κόσμο.

 

Αρχικά, το κομμάτι που εμφανίζονται τέσσερις συνθέσεις δρόμο:

 

Το 28,265 km Gesamtstrecke ("Whole Course"), η οποία με τη σειρά αποτελείτο από τα 22.810km Nordschleife ("Northern Loop"), και το 7,747 km Südschleife ("Southern Loop"). Έγινε επίσης το κομμάτι των 2,281 km για προθέρμανση που ονομάζεται Zielschleife ("Finish Loop") ή πιο γνωστό ως Betonschleife, γύρω από την περιοχή των pit. Μεταξύ 1982 και 1983 η περιοχή εκκίνησης-τερματισμού κατεδαφίστηκε για να δημιουργηθεί ένα νέα GP-Strecke, και αυτή είναι που χρησιμοποιείται σήμερα για όλες τις μεγάλες και διεθνείς διοργανώσεις αγώνων. Ωστόσο, η συντομευμένη Nordschleife είναι ακόμη σε χρήση, για αγώνες, τις δοκιμές και την πρόσβαση του κοινού.

 

Official website : http://www.nuerburgring.de/

Info : http://en.wikipedia.org/wiki/Nürburgring

Live Webcam : http://nuerburgring.de/fileadmin/webcam/webcam.jpg

 

 

Διαδρομή

 

Αν γίνει roadtrip, θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε το παρακάτω 'μονοπάτι' (εναλλακτικές μπορούν να βρεθούν πολλές και ανάλογα με τα μουσεία ή μέρη που θα θέλουμε να δούμε)

 

Πάτρα (καράβι) -> Ανκόνα -> Maranello (μουσείο Ferrari) -> Modena (εργοστάσιο Pagani) -> Hockenheim -> Nürburgring

 

Συνολικά χιλιόμετρα: ~1280 από Ανκόνα

 

Σύνδεσμος που δείχνει την διαδρομή: http://tinyurl.com/d6v293q

 

Σίγουρα μπορούν να προστεθούν και άλλα μέρη όπως για παράδειγμα η έδρα της Lamborginhi (http://tinyurl.com/buph9wu)

 

 

Συνολικά διανυθέντα χιλιόμετρα (προσεγγιστικά)

 

Αθήνα -> Πάτρα ~= 215 χιλιόμετρα (Λάρισα -> Πάτρα = 317 χλμ)

Ancona -> Nürburgring ~= 1280 χιλιόμετρα

Λοιπά χιλιόμετρα ~= 300 χιλιόμετρα (αν χαθούμε στο δρόμο, γύρος(-ι) στην πίστα, κάποια άλλη βόλτα)

 

Σύνολο ~= 1795 * 2 = 3590 χιλιόμετρα

 

 

Συνολική λίτρα βενζίνης (προσεγγιστικά)

 

Για ένα αυτοκίνητο που καίει 7 λίτρα / 100 χλμ (εφικτό νούμερο στο ταξίδι) θα χρειαστούμε ~251,3 λίτρα βενζίνης (* 1,8€ λίτρο = 452,34 €)

 

Σε αυτοκίνητο με 3 άτομα το κόστος / άτομο θα είναι ~150€

 

 

Πληροφορίες για την μεταφορά από την Πάτρα στην Ancona

 

Με μια μικρή έρευνα βρήκα τις παρακάτω πληροφορίες

 

boat1q.jpg

 

boat2z.jpg

 

boat3.jpg

 

(Εξωτερικός Σϋνδεσμος: http://www.ferryservices.gr/gr/ferries/superfast/ancona.html)

 

Άρα τα συνολικά μεταφορικά θα μειωθούν όσοι περισσότεροι μπουν σε ένα αυτοκίνητο (minimum = 2, maximum = 3).

 

Εισητήριο μετ' επιστροφής για αυτοκίνητο = 128 + 90 = 218 (αν έχω καταλάβει καλά τους πίνακες)

Τρίκλινη καμπίνα μετ' επιστροφής = 221 + 155 = 376

Γενικό Σύνολο = 594€

 

Σε αυτοκίνητο με 3 άτομα το κόστος ανά άτομο θα είναι = 198€

 

 

Ξενοδοχεία

 

Αυτό δεν το έχω κοιτάξει ακόμη και θα το εμπλουτίσω στις επόμενες μέρες. Όποιος θέλει να κοιτάξει από το Booking.com ας προσανατολιστεί προς τον μήνα Αύγουστο.

 

 

Διόδια

 

Από ένα παρόμοιο post σε μοτοσυκλετιστικό forum τα παιδιά είχαν πληρώσει περίπου στα 90€. Επειδή θα θέλαμε να πάμε με αυτοκίνητο εκτιμώ ότι το κόστος θα είναι κοντά στα 150-200€, αλλά και πάλι αυτό θα το ερευνήσω καλύτερα. Άρα αν πάρουμε την χειρότερη περίπτωση των 200€ το κόστος ανά άτομο θα είναι 66,66 € :).

 

 

Το θέμα θα εμπλουτιστεί κι΄ άλλο και θα ήθελα να το κρατήσουμε καθαρό, δίχως OffTopic (ναι είναι δύσκολο το εγχείρημα, ναι είναι μεγάλο γ@μίδι η πίστα κτλ) παρά μόνο σχετικές με το εγχείρημα πληροφορίες. Τα υπόλοιπα σχόλια τα χώνουμε σε κάποιο άλλο thread που θα ανοιχθεί εν καιρώ.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα...

 

Φιλικά πάντα,

Ηλίας

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Μπραβο ρε Ηλια πολυ λεπτομερη μελετη..!Μακαρι να το κανουμε..!

 

 

Βεβαια πιστευω οτι αν παμε αεροπλανο και νοικιασουμε αυτοκινητο ισως ερθει πιο φθηνα, αλλα δεν θα εχει την αιγλη της εκδρομης..!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ RESPECT ΗΛΙΑ!!!

 

Οπως το εχω ξανα πει ειμαι με 1000 μεσα!!!

 

Θα προσπαθησω να συλλεξω και γω οτι πληροφορια βρω...

 

Το μονο αρνητικο για μενα ειναι οτι θα πρεπει να φυγω απο Ηγουμενιτσα και να σας βρω...Ιταλια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να ξεκινησει απο Λαρισα - Ηγουμενιτσα ο geo...o mevsem απο Αθηνα - Πατρα....και ο dim14 απο Αλβανια - Γιουκοσλαβια....!!

 

τωρα ποιος απο τους 3 θα ειναι ο clarkson...και ποιος ο captain slow..δεν ξερω βρειτε τα :p xaxaaaxaxxaxaaxxaxaxaxaxa

 

Θα ειναι τρομερο επεισοδιο χαχααααχχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Αρχισαμε τα οφ τοπικ χαχαχα.

 

 

 

Σβήστε το αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των όσων είπα παραπάνω αναφέρω κάποια στοιχεία για την περίπτωση του αεροπορικού ταξιδιού. Τα κοντινότερα αεροδρόμια είναι τα εξής:

  • (CGN) Cologne(Koln)/Bonn International Flughaffen (90kms)
  • (DUS) Dusseldorf Rhein Ruhr Airport Flughaffen (120KMs)
  • (FRA) Frankfurt am Main Flughaffen (250KMs)

Απ' ότι βλέπω στο ημερολόγιο της πίστας (http://www.nurburgri...uk/calendar.php) οι διαθέσιμες ημερομηνίες τον Αύγουστο είναι οι εξής:

  • 01 - 03 (για τις 3 δεν υπάρχει ενημέρωση)
  • 05 - 08
  • 11 - 31 (20,24 δεν υπάρχει ενημέρωση)

Παραθέτω κάποιες ενδεικτικές τιμές, μετ' επιστροφής για το διάστημα 4 με 9 Αυγούστου (η πρώτη και η τελευταία ημέρα είναι καμμένες έτσι και αλλιώς)

  • Ντύσελντορφ από 216€
  • Κολωνία από 283€
  • Φρανκφούρτη από 209€

Ενδεικτικές τιμές για το διάστημα 4 με 9 Αυγούστου στο Adenau (5 διανυκτερεύσεις) από 250€ (από το Booking.com). Στο site είδα ότι έχει τα δωμάτια έχουν σχεδόν κλείσει στα περισσότερα ξενοδοχεία :sad: . Τέλος αν επιλέξουμε αυτή την λύση θα χρειαστεί να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις μας από και προς την πίστα ή άλλους προορισμούς. Πάντως, οικονομικά συμφέρει σε σχέση με την λύση του road trip.

 

Κάνοντας ένα απολογισμό για τα θετικά και τα αρνητικά της εκάστοτε επιλογής έχουμε:

 

Road Trip

 

(+)

 

Το ταξίδι και οι διαδρομές που θα δούμε.

Τα αυτοκινητιστικά 'αξιοθέατα' στην Ιταλία (Maranello, Modena).

Η βόλτα με το Colt στο Ring.

Περισσότερες επιλογές για εξορμήσεις.

 

(-)

 

Κόστος (βενζίνη, διόδια, εισητήρια πλοίου).

Μεγάλο ταξίδι (άρα και αυξημένη επικινδυνότητα).

Καταπόνηση για το αυτοκίνητο (ταξίδι + πίστα).

 

Αεροπορικώς

 

(+)

 

Μικρότερο κόστος.

Καμία καταπόνηση στο αυτοκίνητο.

Περισσότερες μέρες κοντά στην πίστα, μιας και το ταξίδι είναι μικρότερο.

Κανένας κίνδυνος λόγω μεγάλης απόστασης που θα πρέπει να καλύψουμε με τα αυτοκίνητα.

Περισσότεροι γύροι στην πίστα.

 

(-)

 

Δεν θα μπούμε με το Colt στο Ring.

'Αποστειρωμένη' επιλογή :)

Θα πρέπει να νοικιάσουμε όχημα για να πάμε και για να μπούμε στην πίστα.

 

Αυτά τα ολίγα σκέφτηκα για τώρα..

 

Θα επιστρέψω το απόγευμα με περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου.

 

Καλό site: http://www.grandprixcities.com/eur.html

 

.: iLiAS :.

Link to comment
Share on other sites

Η διαθεσιμοτητα των ξενοδοχειων στο booking.com ειναι λιγο κουκουρουκου...οποτε μη σας ανησυχει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το http://www.hrs.com/ !

 

Eνα μείον ακόμα είναι οτι μπορεί να πήξουμε στην κίνηση λόγω καλοκαιριού.

Ακομα δεν ξέρω,για τα αυτοκίνητα με φιμέ,ξένον,εξατμίσεις κτλ κτλ εαν παίζει κάτι,ειδικά στην Γερμανία.(μπορούμε να ρωτήσουμε juri 1st & Leventis)

Nα κάνετε ερώτηση στις ασφαλιστικές σας εαν υπάρχει κάλυψη (ειδικά μεικτής) στο εξωτερικό και εαν υπάρχουν εξαιρέσεις.

Δίπλωμα νέου τύπου και όχι την τρίπτυχη ρόζ μ@λ@κία .Θεωρητικά δεν υπάρχει θέμα...

Διόδια θα έχουμε μόνο στην Ιταλία,πρέπει Ανκόνα ~ Μιλάνο να έχει κόντα στα 30ευρώ,χρεώνουν με τα χλμ που διανύεις.Ελβέτια πληρώνεις μόνο ενα σηματάκι (βινιέτα) 30ευρώ,τιμή του 10'.

Ξεχνάμε κρύους καφέ,φρέντο,φραπέ κτλ :lol: .

 

Για νοικιάρικο αυτοκίνητο συμφέρει να κάνουμε και ασφάλεια της ασφάλειας (δεν είναι μεγάλο το κόστος),οπότε και μπίλιες να το κάνεις πλήρώνεις ενα πολύ μικρό ποσό.15ευρώ.

Ψήνεστε για κανά Μ3? :p

 

Εάν πραγματικά γουστάρετε θα πρέπει να πάμε Στουτγάρδη,Porsche & Mercedes αξίζουν και με το παραπάνω.

 

Αν κάπου γράφω πίπες,διορθώστε.

 

Πρέπει να βάλουμε και ενα όρο που σε περίπτωση κάποιος κάνει ''πίσω'' να μήν κρεμάσει τους υπόλοιπους,ειδικά στο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες πληροφορίες Δημήτρη.

 

Όταν με το καλό μαζέψουμε όλα τα απαραίτητα, αν δεν έχεις πρόβλημα θα συγχωνεύσω και τις δικές σου πληροφορίες σε ένα post έτσι ώστε να έχουμε ένα γενικό μπούσουλα σ' αυτά που θα χρειαστούμε. Τώρα όσων αφορά το θέμα με το 'κρέμασμα', ζητάμε αρχικά να είναι συνειδητοποιημένος όποιος θα συμφωνήσει να έρθει. Από εκεί και πέρα απρόοπτα μπορούν να συμβούν...

 

Θα το συζητήσουμε και σε κάποια συνάντηση από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Καταπόνηση για το αυτοκίνητο (ταξίδι + πίστα).

 

Δεν θεωρώ τόσο μεγάλη καταπόνηση για το Κόλτ,ίσως λίγο παραπάνω στην πίστα.(εκτός εξόδου πάντα)

Το ring είναι απαιτητικό,το Κόλτ δείχνει και είναι ''λίγο''.

 

Όσοι έχουν φρένα και ανάρτηση θα τα εκτιμήσουν,ειδικά την ανάρτηση σε όλους τους ευρωπαικούς δρόμους,δεν βάζω μέσα το κόρινθο - πάτρα χαχα.

Esp,abs etc μάλλον θα πέσουν για ύπνο.

 

Μεγάλύτερη καταπόνηση θα φάνε οι επιβάτες και ο οδηγός,θα πιαστεί το δεξί πόδι στο γκάζι.

Θα λήψει η 6 ταχύτητα,cruise control,ηχομόνωση.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος που πηγε προσφατα οδικως απο Μιλανο > Γαλλικες Αλπεις πληρωσε γυρω στα 60€ σε διοδια. Η βενζινη στην Ιταλια κυμαινετε στα ιδια επιπεδα με εμας (ειδικα σε πρατηρια πανω στην autostrada), ενω στην Ελβετια απ' οσο θυμαμαι απο περυσι ειναι ελαχιστα πιο ακριβη απ' οτι εδω!

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι πολλα τα χιλιομετρα δεν νομιζω τα czt να εχουν καταναλωση κατω απο 8-10 λιτρα!μιας και δεν θα πηγαινουν με 120!!!ωραια ιδεα αλλα πολλα τα εξοδα!βεβαια προτιμω την λυση του αεροπλανου και ενοικιασης αυτοκινητου εκει για πιστα και μεταφορες!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα πήγαινα πάνω από 110-120 (και πάντα με το επιτρεπόμενο όριο ταχύτητας). Άρα κατανάλωση ~7λτρ / 100 χλμ θα ήταν εφικτή. Τα (+) και τα (-) κάθε επιλογής αναφέρθηκαν παραπάνω και έχω αρχίσει να τα ζυγίζω προσεκτικά. Δημήτρη και εγώ τη λύση του αεροπλάνου άρχισα να κοιτάζω λίγο περισσότερο (το έχω διαβάσει και αλλού ότι συμφέρει περισσότερο). Πρέπει να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά όλοι οι ενδιαφερόμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε οτι "εκει" ειναι εξωτερικο και τα ορια ταχυτητας πρεπει να τηρουνται!

 

Εγω με ταχυτητες 150-160χλμ. σταθερα εχω καταναλωση ~10 λιτρα, με 120-140 πεφτω ανετα κατω απο τα 8 λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι, αφου κανονιζεις ενα ταξιδι που θα γινει μια φορα στη ζωη σου καλο ειναι να γινει οπως ακριβως πρεπει, δηλαδη να μπει κ το κολτ μεσα εστω κ για ενα πολυ χαλαρο γυρο, ας στοιχισει λιγο παραπανω, εξαλλου ολη η φαση ειναι το ταξιδι μεχρι εκει...

Οσο για την καταναλωση σας ζηλευω μιας που δεν υπαρχει περιπτωση αυτη τη στιγμη να πεσω κατω απο 15 λιτρα.. (στα 110 εχω 4000rpm, που θα παει θα το μακρυνω...)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα,το σκεφτομουν να παω μονος μου το καλοκαιρι μετα τις 12 αυγουστου βεβαια και μονο οδκως.Οταν καταληξετε τι θα κανετε ενημερωστε να δω και εγω εαν με βολευει να ερθω μαζι σας.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει...αμα εχω παρεα κι απο Λαρισα....φυγαμε ηδη! :D

Link to comment
Share on other sites

Αισίως είμαστε 4 που ψήνονται για την εκδρομή (2 από Αθήνα + 2 από Λάρισα). Αν βρεθούν άλλα δύο παιδιά να γίνουν 3 άτομα ανά αυτοκίνητο θα γλυτώσουμε ακόμη περισσότερα € . For whom the bell tolls? (Βάγγ & Nick-Revolver) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τον Σταυρο θα ειμαστε μαλλον ο καθενας με το δικο του!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου δυσκολα να το παρω μιας και εχει χορτασει χλμ..!με το geo παιζει να το κανονισουμε να μοιρασουμε τα εξοδα..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέσα κι εγώ......τέτοια ευκαιρία δεν χάνεται, αρκεί να καταλήξουμε στην ημερομηνία να κανονίσω κι εγω το προγραμμα μου, αρκεί επίσης να με φορτωθεί κάποιος, πάντως υπολογίστε κι εμένα!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις ημερομηνίες πρέπει να το δούμε σιγά-σιγά για να κανονίσουμε άδειες κτλ. Πριν απ' όλα να δείτε και το calendar της πίστας.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το μεγαλυτερο ευρως διαθεσιμοτητας της πιστας ειναι προς τελη Αυγουστου, ας επικεντρωθουμε για τοτε. Προσωπικα μου ειναι πιο ευκολο να κανονισω αδεια εκεινη την περιοδο! :)

 

Επισης (δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο) μπορουμε να κανονισουμε το περασμα Ιταλια > Ελβετια να γινει μεσω του Passo dello Stelvio! B)

 

Stelvio_WOW.JPG

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...