Jump to content

αγορα μεταχειρισμενου colt 2000 μοντελου


Recommended Posts

καλησπερα σε ολη την παρεα.θα ηθελα την βοηθεια σας οσο μπορειτε.

την τριτη θα παω να δω ενα colt 2000 μοντελο,1300 κυβικα,με σκοπο να το αγορασω(1800 euro) για τη γυναικα μου η οποια μολις πηρε το διπλωμα.

αυτη θελει κανα ματιζ η ατος αλλα την επεισα να κοιταξουμε για κανα colt.

αλλος μου λεει εχει ακριβα ανταλλακτικα,αλλος καιει πολυ,προβλημα ηλεκτρονικα

για αυτο το λογο μπηκα στο club σας για να μου τα πειτε απο πρωτο χερι.

τι ισχυει απο ολα αυτα?

το προτεινετε για τον λογο που το θελω?(συμφωνειτε μαζι σε σχεση με ματιζ η ατος?)

τι να κοιταξω πιο πολυ και να δωσω βαση στον μηχανικο που θα το παω να το δει?(πχ παλια τα οπελ εκαιγαν λαδακι)

τι προβλημα μπορει να εχει αν εχει?

 

ευχαριστω πολυ και ελπιζω να τα λεμε συχνα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο logava4ev.jpg !!!

 

  • Διάβασε σε παρακαλώ τις Οδηγίες Χρήσης & Κανόνες Λειτουργίας.
     
  • Κάνε και μία βόλτα απο το Garage (γκαράζ) του CLUB όπου μπορείς να βρείς πληροφορίες και φωτογραφίες για τα αυτοκίνητα των μελών μας, αλλά και να δημιουργήσεις και το δικό σου προσωπικό Garage όπου θα μπορείς να μοιραστείς στοιχεία και βελτιώσεις του δικού σου αυτοκινήτου!! :)

 

 

Φιλε εγω στην θεση σου θα αγοραζα το Atos !! Ειναι σκυλια και πολυ βολικα...!! Δεν προτεινω και τοσο το Colt προηγουμενης γενιάς...αυτη ειναι η γνωμη μου !

Link to comment
Share on other sites

τι προτεινετε για τον λογο που το θελω?(συμφωνειτε μαζι σε σχεση με ματιζ η ατος?)

 

Welcome, ψάξε για Micra (2000) :)

Link to comment
Share on other sites

Welcome, ψάξε για Micra (2000) :)

απο αυτα ξεκινησα αλλα ζητανε τα μαυροκεφαλα τους και μαλιστα αλλα δεν εχουν υδραυλικο αλλα χωρις a/c.

Link to comment
Share on other sites

Ακλως ηρθες!

Εγω θα σου ελεγα να δεις και το Suzuki Alto! Εχουμε 1 στην οικογενεια μας και δεν μπορεις να φανταστεις τι εχει τραβηξει στο 1000ρι του κινητηρα..και απο θεμα αναβαθμισης αλλα και απο θεμα αντοχης! Τωρα που μιλαμε κοντευει τα 400.000χλμ.

Βεβαια απο την αλλη δεν εχουν (και δεν ειμαι σιγουρος) ουτε a/c ουτε υδραυλικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω να κοιτάξεις για κάνα Yaris. To 1000ράκι πάει μια χαρά, έχει φθηνά ανταλλακτικά, έχει κυκλοφορήσει πολύ, (τουρμπίζεται :) :) ) αλλά είναι πιο ακριβό από το Colt.

Link to comment
Share on other sites

καλώς τον!αν θες να έχει και λίγους χώρους,το colt είναι προτιμότερο,αλλιώς micra,yaris.βέβαια αυτά παίζουν σίγουρα πάνω από 2000euro.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω να κοιτάξεις για κάνα Yaris. To 1000ράκι πάει μια χαρά, έχει φθηνά ανταλλακτικά, έχει κυκλοφορήσει πολύ, (τουρμπίζεται :) :) ) αλλά είναι πιο ακριβό από το Colt.

 

πολυ πιο ακριβο,απο 4000 ευρω και πανω,δεν λεει.

δινω αλλα τοσα και παιρνω καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

Ακλως ηρθες!

Εγω θα σου ελεγα να δεις και το Suzuki Alto! Εχουμε 1 στην οικογενεια μας και δεν μπορεις να φανταστεις τι εχει τραβηξει στο 1000ρι του κινητηρα..και απο θεμα αναβαθμισης αλλα και απο θεμα αντοχης! Τωρα που μιλαμε κοντευει τα 400.000χλμ.

Βεβαια απο την αλλη δεν εχουν (και δεν ειμαι σιγουρος) ουτε a/c ουτε υδραυλικο.

 

οντως ειναι σκυλι(μαζι και το βιβιο της σουμπαρου) και οικονομικο αλλα δυστυχως ειναι τελειως γυμνα.και μην φανταστητε οτι ειναι και φτηνα,εκει στο 2χιλιαρο παιζουν και αυτα.

εδω η γυναικα εμαθε να οδηγαει με σπλασ(σουζουκι) που ειχε υποβοηθηση και μολις πηρε το κασκαι μου επαθε πλακα,φανταστητε την με καποιο τελειως γυμνο.

παντως μεχρι τωρα δεν μου εχει πει καποιος κατι μειον για το κολτ.συντηρηση?καυσιμα?ζημιες?εστω σε πμ ρε παιδια,θα το εκτιμουσα πολυ.

εχω 3 παιδια και ηδη στεγαστικο και για αλλα 3χρονια δοσεις το αλλο μου αμαξι.δεν λεει να βαλω κι αλλες δοσεις,για αυτο δινω μεχρι 1500 ευρω για

γουρουνι στο σακι

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχει ρε παιδία ο άνθρωπος θέλει να πάρει Colt και όχι κάτι άλλο. Λοιπόν εγώ καινούργιος είμαι αλλά από όσα λίγα ξέρω για τα Colt πρέπει να προσέξεις τα παρακάτω.

Μόλις μπεις τα πλαστικά στο ταμπλό, να μην είναι ξεθωριασμένα ( τα παλία Mitsubishi ξεθώριαζαν) οι τριγμοί είναι κάτι το σύνηθες στα Colt μην δώσεις σημασία εκτός και αν ακούγετια ότι κάτι θα φύγει από την θέση του.

Μπορεί να ακούγεται η πόρτα του πορτ μπαγκάζ λίγο στις λακούβες, αλλά διορθώνεται με λίγο σφύξιμο ( δες στο forum) .

Βάλε όλες τις ταχύτητες με ανοιχτό το μοτέρ και δώσε προσοχή στην όπισθεν. Συνήθως γραντζουνάει άσχημα. Αν αλλάξεις βέβαια βαλβολίνες με καλύτερες ( δες στο forum) το πρόβλημα εξαφανίζεται.

Επίσης μπορεί στις χαμηλές ταχύτητες να ακούγετια ένασ ηχος κατά το άφημα του συμπλέκτη πάλι μην δώσεις ιδιαίτερη σημασία.

Τα αμορτισέρ θα είναι μαλακά αν είναι ακόμα τα μανίσια και θα κοπανάνε σε μεγάλες εγκάρσιες τομές του οδοστρώματος. ( ακόμα και καινούργιο το ίδιο κάνει!) Δες αν είνια κανένα αμορτισέρ σπασμένο.

Από μηχανικά. Συνήθως δεν καίνε λάδι. Τα δυναμό παλιά ήταν λίγο αδύναμα αλλά νομίζω οι περισσότεροι τα είχαν αλλάξει. Η μπαταρία επίσης για αυτό το λόγο αδυνατούσε γρήγορα. Το τιμόνι είναι ηλεκτρικό και αν καθήσει πολύ καιρό ακίνητο κάνει έναν θόρυβο ανεπέσθητο αλλά ακούγεται. Έτσι θα δεις και αν έχει μείνει πολύ καιρο το αμάξι στην πώληση. Ο καλύτερος πάντως έλεγχος γίνεται στον δρόμο.

Αυτά εν ολίγης.... είναι καλά αμαξάκια και τίμια θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

paltas....το παλικαρι εννοει το προηγουμενης γενια colt cj οχι το '04+ :p :lol:

 

δηλαδη τζαμπα εγραφε ο παλτας?χεχεχεχε

για το επομενο μοντελο ηταν ολα αυτα?

σε ευχαριστω παντως φιλος

Link to comment
Share on other sites

οντως ειναι σκυλι(μαζι και το βιβιο της σουμπαρου) και οικονομικο αλλα δυστυχως ειναι τελειως γυμνα.και μην φανταστητε οτι ειναι και φτηνα,εκει στο 2χιλιαρο παιζουν και αυτα.

εδω η γυναικα εμαθε να οδηγαει με σπλασ(σουζουκι) που ειχε υποβοηθηση και μολις πηρε το κασκαι μου επαθε πλακα,φανταστητε την με καποιο τελειως γυμνο.

παντως μεχρι τωρα δεν μου εχει πει καποιος κατι μειον για το κολτ.συντηρηση?καυσιμα?ζημιες?εστω σε πμ ρε παιδια,θα το εκτιμουσα πολυ.

εχω 3 παιδια και ηδη στεγαστικο και για αλλα 3χρονια δοσεις το αλλο μου αμαξι.δεν λεει να βαλω κι αλλες δοσεις,για αυτο δινω μεχρι 1500 ευρω για

γουρουνι στο σακι

 

oσοι γνωριζουν για το πρ. colt πραγματα ας βοηθησουν το παιδι....!! Να σου ζησουν τα παιδια φιλε :thumbsu: ...δυσκολοι καιροι...μου φανηκαν βουνο οσα ειπες...(παιδια γυναικα στεγαστικο.. :startle: )

 

δηλαδη τζαμπα εγραφε ο παλτας?χεχεχεχε

για το επομενο μοντελο ηταν ολα αυτα?

σε ευχαριστω παντως φιλος

 

Ναι τσαμπα τα εγραψε χαχαχα :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτωντας την τιμη παραξενευτικα λιγο,μετα τοπιασα και εγω οτι λεει για το προηγουμενο κολτ! χαχα

 

Με προλαβε ο Βαγγος.

 

Φιλε μου,αμαξι τοσο παλιο μοντελο να προσεξεις μηπως σου βγαλει κανενα προβλημα στην πορεια!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτωντας την τιμη παραξενευτικα λιγο,μετα τοπιασα και εγω οτι λεει για το προηγουμενο κολτ! χαχα

 

Με προλαβε ο Βαγγος.

 

Φιλε μου,αμαξι τοσο παλιο μοντελο να προσεξεις μηπως σου βγαλει κανενα προβλημα στην πορεια!

 

για αυτο γερνω προς τον ιαπωνα,να μειωσω τις πιθανοτητες αλλα το θεμα ειναι αμα βγαλει θα με γδυσουν?

Link to comment
Share on other sites

Aνταλλακτικα για το παλιο colt βρισκεις δεν εχεις τοσο μεγαλο θεμα οπως με το τελευταιο :)

Link to comment
Share on other sites

Δε πιστευω αλλα ποτε μη λες ποτε! Εγω θα επαιρνα κατι σε Yaris ή Getz.

 

Το μοτερ της μιτσου ειναι εγγυηση,ολα τα αλλα ομως..πλαστικα,μικροθορυβοι κλπ κλπ δεν ειναι για οικογενεια και παιδια.

 

Δεν εχει και esp το συγκεκριμενο μοντελο!

Link to comment
Share on other sites

παιδια,μαπα το καρπουζι.ειχε προβλημα το μοτερ για αυτο και τοσο φτηνο.

η αναζητηση συνεχιζεται.

οποιος βρει καμια ευκαιρια ας μου ενα μνμ.ετσι και αλλιως δεν βιαζομαι

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε!

Κι'εγώ είμαι της ίδιας άποψης με τον xvibes είμαι!Έχουμε Atos στην οικογένεια (ο αδερφός) και είναι σκυλιά μαύρα!

Κόστος ανταλακτικών μηδενικό και βρίσκεις οτιδήποτε χρειαστείς παντού.Κόστος συντήρισης και service

επίσης μηδενικό.Αρκεί να βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση γιατί οι περισσότεροι που τα πέρνουν ή είναι γυναίκες

(ζητάω συγνώμη αλλά το λέω για γνωστούς λόγους) που δεν το προσέχουν ή δεν ξέρουν να το προσέξουν, ή

το έχουν άντρες για καθημερινή μετακίνηση σαν φθηνό αυτοκινητάκι και του βγάζουν τα μάτια..!

Όπως και να έχει δες το σε έναν καλό μηχανικό (που θα αφιερώσει χρόνο να το κάνει κόσκινο) και υπομονή

θα βρεις αυτό που θες!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! :)

 

Οσο αφορα το προηγουμενο Colt, υπαρχει μελος που εχει πανω απο 300.000 χλμ. χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα!

 

Για τα υπολοιπα κορεατικα που αναφερετε, τα μοτερ σκυλια, κτλ δεν ισχυουν στα πρωτης γενιας τουλιστον...

 

Αν θελεις ριξε μια ματια και στα πιο φθηνα Ιαπωνικα, οπως Suzuki, Daihatsu, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...