Jump to content

Για απο Αγγλία


Guest Micloi1

Recommended Posts

καλημερα και καλως ορισες! αντε με το καλο! καλη επιλογη τοσο το czt, ακομα καλυτερη η εισοδος σου στο φορουμ!!! οταν με το καλο το παραλαβεις κανε και το γκαραζ οπως ολοι μας! θα ειναι δεξιοτιμονο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα είναι δεξιοτιμονο. Θα βάλω φωτογραφίες μόλις το πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Colt//Club, Micloi.

 

Βρες κάποιο Black Hawk Edition στο UK, και ξεκίνα μετά με Forge upgrades.

 

Σε ποια πόλη της Αγγλίας είσαι;

 

Φιλικά,

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο logava4ev.jpg !!!

  • Διάβασε σε παρακαλώ τις Οδηγίες Χρήσης & Κανόνες Λειτουργίας.
  • Κάνε και μία βόλτα απο το Garage (γκαράζ) του CLUB όπου μπορείς να βρείς πληροφορίες και φωτογραφίες για τα αυτοκίνητα των μελών μας, αλλά και να δημιουργήσεις και το δικό σου προσωπικό Garage όπου θα μπορείς να μοιραστείς στοιχεία και βελτιώσεις του δικού σου αυτοκινήτου!! smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε τι χρώμα κατέληξες; Μιας και είσαι Αγγλία χώσου άνετα για κόκκινο (στην Ελλάδα το σκίζει ο Ήλιος), αλλά να ξέρεις ότι είναι ευαίσθητο χρώμα. Επίσης, ψάξε για:

 

1.) βιβλίο service (τι έχει γίνει εκτός των καθιερωμένων)

2.) καυσαέρια

3.) πότε άλλαξε αμορτισέρ / ελαστικά (αμορτισέρ μαμά κοντά στα 250-300€ / ελαστικά στην μαμά διάσταση από Camskill ~400€)

4.) αν έχει αλλάξει σετ συμπλέκτη (στην αντιπροσωπεία η αλλαγή κάνει κοντά στα 600€)

5.) extra που έχει επάνω το αυτοκίνητο (εξάτμιση, φίλτρο)

 

Αναμένουμε φωτογραφίες.

 

Φιλικά,

Ηλίας

 

ΥΓ: Ήμουν ένα χρόνο στο Reading για σπουδές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι:

 

http://www.mitsubishi-usedcars.co.uk/mobile/used-mitsubishi/1487/mitsubishi-colt

 

Θα αλλάκτει το cambelt.

Έχει καινούργια ελαστικά μπροστά.

Θα γίνει σέρβις.

Θα βάλο Blitz intake

 

Χρειάζεται συμπλεκτη και αμορτισέρ νομίζεις με 35,000 μίλια;

 

Φιλικά,

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ορισες Micloi!! :hi:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη αυτό θα το διαπιστώσεις μόνο αν κάνεις κάποιο test drive με το αυτοκίνητο. Τα μίλια / χιλιόμετρα είναι απλά ενδεικτικά. Για παράδειγμα, το δικό μου CZT έχει κάνει 111.000 χλμ και δεν έχει αλλαχθεί το σετ συμπλέκτη (ακούει ο dim14;;; :) :) ). Κάποιος που το λιώνει στις εκκινήσεις ή το ακινητοποιεί στα φανάρια συμπλεκτάροντας, μπορεί να το φάει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Να δεις οπωσδήποτε το book service.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι απευθείας απο την Mitsubishi και έρχεται με 12 μήνες εγγύηση απο την αντιπροσωπεία οπότε ελπίζω να με μην αφήσουν τίποτα πίσω στο σέρβις και στον τεχνικό έλεγχο.

 

Παραγγελλω τώρα το φίλτρο αλλά δεν είμαι σίγουρος πιο είναι καλύτερο να πάρω:

 

Blitz SUS

Blitz LM

Blitz Sonic power

Blitz Advance power

 

Πιο είναι λιγότερο πιθανόν να δίνει CEL?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά φοράω K&N 57i και λαμπάκια έχω σπάνια (~1 το εξάμηνο) που ίσως να οφείλεται και από βενζίνη. Κάνε υπομονή να σου ξεκλειδώσουν το account για να διαβάσεις το θέμα και να αποφασίσεις ανάλογα. Επίσης θα μπορούσε να απαντήσει και κάποια απο τα παιδιά που την φοράνε.

 

ΥΓ: Για κάποια από τις SUS ή LM θα πρέπει να κοιτάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες !

 

Εγώ θα πρότεινα

- Σχετικά με το φίλτρο, Blitz LM

- Όσο για τα αμορτισέρ, μάλλον θα χρειάζεται.. Εάν τα αλλάξεις πήγαινε μόνο σε after market λύση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας.

 

Πως να δω αν είναι εντάξει τα αμορτισέρ?

Συνήθως καταστρέφονται από τα μίλια, ηλικία ή σκληρή χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλως ηρθες sorry για την καθυστερηση στην ενεργοποιηση του account σου...νομιζω ελαβες και ενα pm που σου εστειλα το πρωι ή χθες δεν θυμαμαι :unknw:

 

Αnyway καλοριζικο.... :thumbsu:

 

Στο ερωτημα σου....απαντηση: απο ολα οσα ειπες + κακους δρομους.

 

By the way γινε μελος και εδω >> cztoc.co.uk ;)

 

ps. Μιλάς Ελληνικα ? ή translator ?

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα οι αναρτήσεις χαλάνε από τις λακκούβες-κρατήρες που έχουμε στους δρόμους μας. Για να δεις αν είναι εντάξει τα αμορτισέρ σου πρέπει να πας σε ειδικό μαγαζί που έχει αμορτισερο-μετρο.

 

ΥΓ1: Πες μας καμιά καλή starter super zoom φωτογραγική μηχανή, μιας και είδα ότι το κατέχεις το αντικείμενο :)

 

ΥΓ2: Καλά ρε Βαγγέλη σου μοιάζει για translator τα όσα γράφει ο Μιχάλης; Δες και το site του! Κάηκες χθες έ πουλάκι μου;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ1: Πες μας καμιά καλή starter super zoom φωτογραγική μηχανή, μιας και είδα ότι το κατέχεις το αντικείμενο :)

 

ΥΓ2: Καλά ρε Βαγγέλη σου μοιάζει για translator τα όσα γράφει ο Μιχάλης; Δες και το site του! Κάηκες χθες έ πουλάκι μου;

 

@ 1+2 : Tωρα ειδα στο site :p ....οντως πολυ καλες φωτογραφιες τις λιγες που ειδα. Οσο για τα Ελληνικα δεν ξερω ξαφνιαστηκα προς στιγμην πιστεψα οτι ειναι translator χαχα fail :p

 

Ο καλυτερος ελεγχος της αναρτησης ειναι η οδηγικη συμπεριφορα. Αν δεν εχεις ξανα μπει σε colt ειναι δεδομενο οτι θα σου φανει χαλασμενη ακομα και καινουργια να ειναι χαχα...

Αν δεν ενδιαφερεσαι για αγορα καποιας καλυτερης aftermarket αναρτησης, τοτε καλυτερα παρε ενα καινουργιο σετ sachs (εργοστασιακη) το οποιο Αγγλια θα ειναι και αρκετο φθηνοτερο απο Ελλαδα καθως το αμαξι που θα παρεις ειναι 6ετιας και 99% δεν θα χει αλλαχθει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αν ακούσει η γυναίκα μου ότι τα ελληνικά μου είναι σαν από translator χάθηκα, θα με στείλει πίσω στο δημοτικό :) :) :)

 

Λίγα λάθη θα κάνω πάντως επειδή σπάνια γράφω τώρα ελληνικά και δεν έχω ορθογράφο ακόμη, θα βάλω όμως αμέσως ...

 

Να είστε καλά για τα καλά λόγια σας για τις φωτογραφίες μου.

 

Άσχετο τώρα αλλά θα είμαστε Θεσσαλονίκη σε 3 εβδομάδες για διακοπές!!!

 

Από φωτογραφικές μηχανές χρησιμοποιώ μόνο DSLR και ευχαρίστως να προτείνω μηχανή και φακό αν αποφασίσετε να πάτε για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλες Διακοπες :D

 

Τα Ελληνικα σου ειναι αριστα...!! Ορθογραφικα το καλυτερο εργαλειο ειναι το google χαχα trust me....!!

 

Εσυ εχεις κινητρο να μιλησεις ορθα....εγω και αρκετοι αλλα πλεον απλα βαριομαστε :s

 

Αnyway δεν γνωριζω αν εχεις facebook...

 

Αλλα πέρα απο το group μας >> https://www.facebook.com/groups/72309598063/ σου προτεινω να μπεις εδω >> https://www.facebook.com/groups/Htecelite/ o Danny Harris ειναι "μανούλα" στα COLT παρολο που δεν εχει πια.

 

Enjoy your STAY in our CLUB !!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Μιχάλη και καλοτάξιδο το τουρμπάκι!Χρόνο να έχεις και από τεχνικά θέματα να

σε βοηθήσουν για το αυτοκίνητό άλλο τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το thread για την Blitz. Όταν τελειώνει το 2008 φαίνεται ότι τα προβλήματα με το CEL συνεχίζονταν. Ξέρει κανείς αν αυτά λύθηκαν τα τελευταία 3 χρόνια?

Επίσης έχει κανείς φωτογραφίες και πληροφορίες για τα λαμάκια τα οποία βελτίωναν το πρόβλημα μερικές φορές?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το thread για την Blitz. Όταν τελειώνει το 2008 φαίνεται ότι τα προβλήματα με το CEL συνεχίζονταν. Ξέρει κανείς αν αυτά λύθηκαν τα τελευταία 3 χρόνια?

Επίσης έχει κανείς φωτογραφίες και πληροφορίες για τα λαμάκια τα οποία βελτίωναν το πρόβλημα μερικές φορές?

 

http://www.coltclub.gr/index.php?showtopic=5806 διαβασες και αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Micloi καλώς ήρθες.

 

 

 

 

Υ.Γ Πρός mevsem,μην ξεχνάς τη μεγάλη ιπποδύναμη του Κόλτ μου... :lol: 73 κιλά ροπής είναι αυτά στην χαμηλή πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...