Jump to content

cheers


Recommended Posts

καλησπερες...πιθανως μελλοντικος κατοχος czt ,εξ ου και η εγγραφη...ελπιζω αυτα που θα διαβασω να με πεισουν προς θετικη κατευθυνση...

Link to comment
Share on other sites

welcome to the club!!

σιγουρα θα σε πεισουν,δεν υπαρχει περιπτωση!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Colt//Club.gr !!!

  • Διάβασε σε παρακαλώ τις Οδηγίες Χρήσης & Κανόνες Λειτουργίας.
  • Η Ενεργοποίηση του λογαρισμού σου θα γίνει σύντομα και θα αποκτήσεις πρόσβαση σε όλες τις θεματικές ενότητες του CLUB !!
  • Κάνε και μία βόλτα απο το Garage (γκαράζ) του CLUB όπου μπορείς να βρείς πληροφορίες και φωτογραφίες για τα αυτοκίνητα των μελών μας, αλλά και να δημιουργήσεις και το δικό σου προσωπικό Garage όπου θα μπορείς να μοιραστείς στοιχεία και βελτιώσεις του δικού σου αυτοκινήτου!! smile.gif

Καλή διαμονή!

 

 

μεσα στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Colt//Club και από εμένα. Ένα ρεζουμέ για το CZT:

 

01.) δύσκολα να βρεις μεταχειρισμένο σε εργοστασιακή κατάσταση (Sad but true :/ )

02.) χρειάζεται άλλη ανάρτηση αν θελήσεις να το γαργαλήσεις μελλοντικά (συνδυασμοί υπάρχουν πολλοί)

03.) με 1400-1500€ το κάνεις 1ο στάδιο (Φίλτρο - Πρόγραμμα - Εξάτμιση) και το αφήνεις εκεί ;)

04.) στα περισσότερα CZT ραγίζει η εργοστασιακή πολλαπλή εξαγωγής μετά από κάποια χιλιόμετρα (υπάρχει θέμα για να δεις φωτογραφίες)

05.) αν το κινείς συνετά η κατανάλωση του είναι χαμηλή γι' αυτά που μπορεί να σου προσφέρει

06.) ασφάλιστρα = 270€, τέλη κυκλοφορίας = 240€ (για μοντέλα πριν την 1/11/2010), 50€ βενζίνη ~= 350χλμ

07.) ακριβή διάσταση ελαστικών

08.) ύπαρξη αρκετών μεταχειρισμένων ανταλλακτικών στο car.gr

09.) αρκετές έτοιμες λύσεις σε όλους του τομείς του συγκεκριμένου αυτοκινήτου

10.) κουμπαράς! :) :) :)

 

Ψάξε στο forum και ότι απορίες έχεις είμαστε εδώ να τα συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλως Ηρθες !! Εισαι ενεργος..... :thumbsu:

 

Ωραια τα εθεσε ο Ηλιας (mevsem)....πανω-κατω ετσι ειναι :) , τα υπολοιπα θα τα μαθεις με διαβασμα στο forum

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Colt//Club και από εμένα. Ένα ρεζουμέ για το CZT:

 

01.) δύσκολα να βρεις μεταχειρισμένο σε εργοστασιακή κατάσταση (Sad but true :/ )

02.) χρειάζεται άλλη ανάρτηση αν θελήσεις να το γαργαλήσεις μελλοντικά (συνδυασμοί υπάρχουν πολλοί)

03.) με 1400-1500€ το κάνεις 1ο στάδιο (Φίλτρο - Πρόγραμμα - Εξάτμιση) και το αφήνεις εκεί ;)

04.) στα περισσότερα CZT ραγίζει η εργοστασιακή πολλαπλή εξαγωγής μετά από κάποια χιλιόμετρα (υπάρχει θέμα για να δεις φωτογραφίες)

05.) αν το κινείς συνετά η κατανάλωση του είναι χαμηλή γι' αυτά που μπορεί να σου προσφέρει

06.) ασφάλιστρα = 270€, τέλη κυκλοφορίας = 240€ (για μοντέλα πριν την 1/11/2010), 50€ βενζίνη ~= 350χλμ

07.) ακριβή διάσταση ελαστικών

08.) ύπαρξη αρκετών μεταχειρισμένων ανταλλακτικών στο car.gr

09.) αρκετές έτοιμες λύσεις σε όλους του τομείς του συγκεκριμένου αυτοκινήτου

10.) κουμπαράς! :) :) :)

 

Ψάξε στο forum και ότι απορίες έχεις είμαστε εδώ να τα συζητήσουμε.

 

:good: για το heads up...απο αυριο θα κατσω με ησυχια να ψαξω τα τεχνικα για να μαθω λεπτομερειες...κρακ η πολλαπλη ε? λαθος υλικο κατασκευης,με "κακο" μαντεμι που δεν συμπεριφερεται σωστα στις αυξομειωσεις θερμοκρασιας...λαθος χυτευση ,λαθος πιεσης στην χυτοπρεσσα,λαθος εργοστασιακο μιγμα σε συγκεκριμενο ευρος στροφων,ευκολα προσβασιμη απο νερα,λαθος σχεδιασης,λαθος τοποθετηση τουρμπινας,προβληυματικες βασεις μοτερ...μερικοι λογοι που μου ρχονται στο μπαμ...

 

φανταζομαι οτι θα ξερετε ηδη τον λογο...θα τον μαθω κι εγω συντομα...

 

στο θεμα tuning ειμαι χαλαρος και το κοστος θα ειναι μονο σε ανταλλακτικα...εαν υπαρχει freeware προγραμμα,την χαρτογραφηση με καυσαναλυση στον δρομο θα την κανω εγω...ισως και να μπω και λιγο μοτερ να του κανω καμια ροϊκη εαν μου κανει τα κεφια...

 

anyway...θα δειξει...ας παρθει πρωτα η αποφαση...

 

καλως σας βρηκα λοιπον κι ευχαριστω ολους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μαντεμι, ουτε χυτευση για την πολλαπλή εξαγωγής και Το μίγμα είναι υπέρ πλούσιο σε όλες τις στροφές. Αλλη ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος στήριξη? Η απλά ακατάλληλο υλικό για χαμηλότερο κόστος... Για αυτό τα περισσότερα είναι απο μαντεμι...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!

"Free ware" για το colt?

That's a new one... Για ποιο λες?

 

δεν εχω ιδεα...γι αυτο ρωταω...αν ειναι χακαρισμενος ο εγκεφαλος,εσεις ξερετε με ποιο θα παιζει εαν παιζει...rom raider ειναι ενα απο τα πολλα options...εκτος εαν αυτος που το εχει χακαρει,εαν εχει συμβει κατι τετοιο,θα μπορουσε να εχει δημιουργησει και καποιο editor...anyway...παει μακρυα η συζητηση κι εγω ακομη δεν εχω ενημερωθει για τα βασικα...θα τα πουμε υποθετω στα αντιστοιχα sections μολις διαβασω τι εχετε γραψει...

 

Δεν υπάρχει μαντεμι, ουτε χυτευση για την πολλαπλή εξαγωγής και Το μίγμα είναι υπέρ πλούσιο σε όλες τις στροφές. Αλλη ιδέα ?

 

τι εννοεις? οτι δεν ειναι χυτη και μαντεμενια? that's a first εαν ισχυει...εκτος εαν εννοεις οτι δεν τιθεται θεμα με τα συγκεκριμενα...εγραψα και μερικα ακομη στο προηγουμενο...εαν υποθεσω οτι δεν υπαρχει σαφης αιτιολογια για το κρακ,πως το αντιμετωπιζετε? με custom,με αλλη εργοστασιακη,με καποια ετοιμη after market λυση?

Link to comment
Share on other sites

Η αναλυση που έχει γίνει τελευταια για την πολλαπλη http://www.coltclub....?showtopic=9650

 

Οσο για Rom Raider και τετοια πραγματα.... :shok: :unknw: κανεις δεν εχει ασχοληθει απο οσο γνωριζω, επισης δεν νομιζω να ειναι ανοιχτος ο εγκεφαλος και το βασικοτερο κανενας απο οσους ξερω μεχρι τωρα δεν γνωριζει ή δεν τολμα να κανει κατι τετοιο...οσον αφορα TUNING ισως καποιο λιγοι με αλλα μέσα απλα να κρατουν Logs. Ο οποιος επαναπρογραμματισμος γινεται σε "γνωστους" βελτιωτες.

Link to comment
Share on other sites

reinmeister καλώς ήρθες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και τους υπολοιπους για τα καλως ορισματα...κατεληξα τελικα στην αποφαση αγορας του czt...μενει λοιπον να βρω καποιο της προκοπης...για να μην ανοιξω καινουριο θρεντ ας πουμε εδω 5 πραγματακια,εκτος εαν θελει καποιος μοντ να το μεταφερει αλλου...

 

κατ αρχα το παρακατω το ξερεις κανεις?ειναι μελους,ειναι καποιο "γνωστο" η μπα?το σκεφτομαι επειδη εχει τα βασικα,αναρτησεις ζαντακια,εξατμιση κλπ...μονο ο χαρτης με προβληματιζει,αλλα δεν θα σκασω κιολας...

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3287569/

 

περαν τουτου...σκοπευω να διαθεσω κανα 6αρι χιλιαρικα για αγορα...εαν εχετε καποιο καθαρο υπ οψιν να μου προτινετε,κατα προτιμηση με πραγματακια πανω θα το εκτιμησω...

 

επισης,εαν εχετε καποιον να το ελεγξει,μια κι εγω ασχολουμαι αποκλειστικα με βελτιωση μοτοσυκλεττων και δεν εχω καν ραμπα να το σηκωσω να δω τι γινεται...

 

μιλαμε για ανθρωπο που θα ξερει το συγκεκριμενο μοντελο,οπερ μεθερμηνευομενον,να ελεγξει διεξοδικα τα σημεια που "πονανε" τα czt, να το φισωσει για να δουμε ιστορικο εγκεφαλου και να μετρησουμε και καμια συμπιεση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αμάξι είναι παλιού μέλους (Aliveri-GT). Συγκεκριμένα το garage μπορείς να το δεις εδώ - Link

 

Όπως είπα και παραπάνω να δεις για:

 

1.) πολλαπλή εξαγωγής

2.) αν θέλει αλλαγή δίσκου-πλατό

 

Ελπίζω να σε γνωρίσουμε και από κοντά κάποια στιγμή... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι ειχε φαει στουκα πριν πολλα χρονια σε πισω φτερο αν θυμαμαι καλα...αλλα ειχε επισκευαστει...επιπλεον εχει βαφτει λευκο (απο ανθρακι) μεσα-εξω με λυσιμο μοτερ κλπ κλπ..

Μηχανικα εγινε μαμα πριν το πουλησει και το παρει η Κατερινα την οποια δεν την ξερει κανενας

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες...με βγαζετε απο την ταλαιπωρια του τσεκαρισματος...γι αυτο αλλωστε και το ριξα εδω... :good:

 

ελπιζω να βρω κατι της προκοπης...δεν με απασχολει να ναι φτιαγμενο...προτιμω ενα βελτιωμενο και προσεγμενο παρα καποιο στοκ με αλλαγες λαδιων καθε 10.000...το μπουσα μου ειναι 200 τροχο και ειναι σε καλυτερη κατασταση απο στοκ καινουριο...

 

28540_1452866199632_6227735_n.jpg

 

030.jpg

 

καφεδακι θα πιουμε οπωσδηποτε...κανονιστε συναντηση αθηνα η πειραια και ειμαι μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω σκετη κτηνωδια λεμε το μπουσα.... Αν καβαλησεις czt η αισθηση που θα προσκομισεις συγκριτικα με την μπουσα σου θα ειναι σαν να βολταρεις με περπατουρα φιλε μου.... :p

Link to comment
Share on other sites

πρίν αποφασίσεις κανε ενα κόπο και δες το garaz

μου τρίς ήμασταν και βγήκαμε χωρίς γρατσουνία απο εκεί,

τουλάχιστον απο ασφάλια το colt εχει πολυ καλή οπως θα δεις

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω σκετη κτηνωδια λεμε το μπουσα.... Αν καβαλησεις czt η αισθηση που θα προσκομισεις συγκριτικα με την μπουσα σου θα ειναι σαν να βολταρεις με περπατουρα φιλε μου.... :p

 

χαχα...καπως ετσι...εχω οδηγησει αρκετα "καλα" αυτοκινητα...για να μου πει κατι αμαξι πρεπει να ναι τουλαχιστον 600-700 κατω...απλως θελω να παιρνει λιγο τα ποδια του μωρε...δεν εχω παραλογες απαιτησεις...200 κατι μοτερακι μια χαρα θα μαι για την πολη και για καναν χαβαλε...

 

Τα busa τα τουρμπίζουν κιόλας με παλαβά αποτελέσματα ;)

 

http://www.youtube.com/watch?v=3qecCf6fJG4

 

ΥΓ: Θα κόψουμε πίτα στις 3 Μαρτίου. Ψήσου ;)

 

ναι...300 βγαινουν με στοκ μοτερ και 0.6-0.7...τα καλα τουρμπατα ειναι πανω απο 600 τροχο...ψηνομαι...

 

πρίν αποφασίσεις κανε ενα κόπο και δες το garaz

μου τρίς ήμασταν και βγήκαμε χωρίς γρατσουνία απο εκεί,

τουλάχιστον απο ασφάλια το colt εχει πολυ καλή οπως θα δεις

 

το ειδα...αφου την γλιτωσατε παλι καλα...καλο το αμαξακι αλλα την γλιτωσατε επειδη ειχατε κι ενα εβερεστ τυχη...

 

anyway...θα συνεχισω το ψαξιμο και ξαναλεω εαν εχετε κατι υπ οψιν πειτε το...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...