Jump to content

Νεο Μελος (προσεχως κατοχος ομως!)


Firith

Recommended Posts

Καλημερα παιδια,

Γραφτηκα στο φορουμ ενω δεν εχω αγορασει ακομα το Colt γιατι εχω καταληξει κατα 90% σε αυτο και απλα θα ηθελα και καποιες συμβουλες.

 

Πρωτα απο ολα θα ηθελα να με βοηθησετε με καποιο συνεργειο στα νοτια προαστια που εμπιστευεστε, γιατι θα παρω μεταχειρισμενο και θελω να παω για ελεγχο και δεν εχω ιδεα που.

 

Δευτερον επειδη ειμαι μεταξυ colt(1.3) και corsa(1.2), χρονολογιες 06-08 περιπου 3θυρα. Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ειχε παρομοιο διλημα γιατι επελεξε colt!

Εγω παω προς το colt λογω:

- των οσων εχω ακουσει σαν μηχανικα για τη mitsubishi, λιγο την αντιπροσωπεια φοβαμαι (Σαρακακη), αλλα δεν ξερω κιολας αν εχω καμια σχεση με αυτη με το μεταχειρισμενο (ισως για parts σε επισκευες?).

-εμφανιση το βαζω λιγο πιο πανω απ το corsa

-1330cc -95hp με ιδιες φορολογιες και σχεδον ιδια ασφαλιση.

 

Αυτη τη στιγμη εχω ενα punto sporting 16V του 99', μ' αρεσει να χει λιγο νευρο το αμαξι και το corsa φανταζομαι οτι θα ναι λιγο πιο υποτονικο απο το colt.

 

Αυτα ελπιζω να μη ζαλισα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιοτητα εσωτερικου,κραδασμους ειναι καλυτερο το κορσακι !

 

Δυναμη,αξιοπιστια με μοτερ που δεν καιει σταγονα λαδι ειναι το κολτ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιοτητα εσωτερικου,κραδασμους ειναι καλυτερο το κορσακι !

 

Δυναμη,αξιοπιστια με μοτερ που δεν καιει σταγονα λαδι ειναι το κολτ!

 

Απο αυτα που λες κιολας προτιμω το κολτ, κανω και γυρω στα 70-80 χιλιομετρα τη μερα και θελω να ναι αξιοπιστο.

 

Πρακτικα διαφορα στην καταναλωση θα εχω καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Colt//Club.gr !!!

 

  • Διάβασε σε παρακαλώ τις Οδηγίες Χρήσης & Κανόνες Λειτουργίας.
     
  • Κάνε και μία βόλτα απο το Garage (γκαράζ) του CLUB όπου μπορείς να βρείς πληροφορίες και φωτογραφίες για τα αυτοκίνητα των μελών μας, αλλά και να δημιουργήσεις και το δικό σου προσωπικό Garage όπου θα μπορείς να μοιραστείς στοιχεία και βελτιώσεις του δικού σου αυτοκινήτου!! :)

 

Καλή διαμονή! :D

 

ΦΙΛΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΛΟΣ....ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ :thumbsu:

 

ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΜΕΤΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ...

 

ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ COLT :clapping:

 

το colt δεν ειναι 95 αλογα...στο δυνανομετρο βγαζει περιπου 105...!! Πανω κατω ειναι οπως τα λεει ο kakotsoureko

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Colt//Club.gr !!!

 

  • Διάβασε σε παρακαλώ τις Οδηγίες Χρήσης & Κανόνες Λειτουργίας.
     
  • Κάνε και μία βόλτα απο το Garage (γκαράζ) του CLUB όπου μπορείς να βρείς πληροφορίες και φωτογραφίες για τα αυτοκίνητα των μελών μας, αλλά και να δημιουργήσεις και το δικό σου προσωπικό Garage όπου θα μπορείς να μοιραστείς στοιχεία και βελτιώσεις του δικού σου αυτοκινήτου!! :)

 

Καλή διαμονή! :D

 

ΦΙΛΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΛΟΣ....ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ :thumbsu:

 

ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΜΕΤΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ...

 

ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ COLT :clapping:

 

το colt δεν ειναι 95 αλογα...στο δυνανομετρο βγαζει περιπου 105...!! Πανω κατω ειναι οπως τα λεει ο kakotsoureko

 

Καλησπερα,

σ ευχαριστω για το καλοσορισμα!

Εχω διαβασει αρκετα thread διαβαζω κι αλλα και λυνονται οντως οι αποριες..

Απο συνεργεια απο οτι καταλαβα ο Παπρας θεωρειται σωστος, και ειμαι σχετικα κοντα οποτε αν κατσει θα παω απο κει.

Το Corsa εχει εξαφανιστει σαν πιθανοτητα απο αυτα που εχω συζητησει μεχρι τωρα, αλλα τελικα αρκετοι μου προτειναν το Clio 1.2 TCe οποτε θα το κοιταξω και αυτο απο κοντα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Οντας μεγας αναποφασιστος θελω να κανω αλλη μια ερωτηση :p

Το CzT απο το Cz3 ποση διαφορα εχει στη συντηρηση του και στα καυσιμα πρακτικα?

Δηλαδη ειναι περιπου 10% ακριβοτερο στα καυσιμα συμφωνα με τη Mitsu ισχυει η ειναι παραπανω?

Και απο service - λαδια ανταλακτικα εχει μεγαλη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Aπλα θελει πιο συχνα το czt service στα λαδια...κατα τα αλλα η διαφορα ειναι κυριως στην καταναλωση και αυτο γιατι οχι οτι το czt δεν παει οικονομικα απλα το γκαζι ειναι γλυκο και σε οδηγει σε ασυμφορη πολλες φορες οδηγηση

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :thumbsu:

Πάρε colt να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,ή το CZT αν θες και γκάζι.Αυτά από κάποιον που δεν έχει colt..

Link to comment
Share on other sites

welcome!ένας φίλος που έχει το τελευταίο clio,το 1.4 16v όμως,έχει αντιμετωπίσει κάποια προβληματάκια με τα φρένα (κάτι ύποπτοι ήχοι) και κάτι μικροπροβλήματα με τα ηλεκτρικά.σημειωτέον το παιδί είναι η προσωποποίηση της προσοχής και το αμάξι έχει 40.000χλμ! το opel επειδή έιχα περάσει κοντά 10 μέρες με ένα corsa 1.2,μπορώ να πω ότι είναι οικονομικό όταν είναι άδειο και το οδηγάς οικονομικά,αν όμως το φορτώσεις ή το πατήσεις....κάηκες!!άσε που είναι άνευρο...το czT είναι αλήθεια ότι σε παρασύρει στα μονοπάτια της γρήγορης οδήγησης ακόμα και όταν πας περίπτερο,αλλά μπορεί να οδηγηθεί και πολύ οικονομικά όταν το βάλεις στόχο.εγώ cz3 έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.ιδίως οι χώροι επιβατών δεν παίζονται!βέβαια αν ήταν λίγο πιο φιλικό με τις ανωμαλίες του δρόμου θα ήταν ακόμα καλύτερο!αυτά από εμένα.ότι και να επιλέξεις καλή αγορά και καλά χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!Πάρε Colt και πίστεψέ με δεν θα χάσεις!Εγώ το αγάπησα από την πρώτη βόλτα!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα. κι εγω υπο σκεψη ειμαι για το colt cz3, πραγματικα πολυ ομορφο αμαξακι με ανετους χωρους επιβατων οπως εχω δει,με το port bagaz ομως τι γινεται? ειναι τοσο μικρο οσο φενεται? επισης εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ακριβα τα ανταλακτικα αν σου τυχει καποια βλαβη. και μια τελευταια ερωτηση πριν σας κανω νταουλι το κεφαλι, ειναι οικονομικο σε θεμα καυσιμου γιατι κανω αρκετα χιλιομετρα καθημερινα. ευχαριστωωωωωωωωωωωωω!!!!!! :db:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...