Jump to content

Εγκέφαλος CZ3 2005-2008


Mitsaras

Recommended Posts

Πάω για αλλαγή εγκεφάλου-ασφαλειοθήκης-κλειδαριών-μίζας και immobilizer...:sad:

Όλα πακέτο.Το δικό μου έκαψε την γείωση του εγκεφάλου που έδινε στο βεντιλατέρ

του κλιματισμού...Αν έχει κανένας ή ξέρει ας βοηθήσει ρε παίδες...

Κανένας καλός ηλεκτρολόγος που ΞΕΡΕΤΕ στην Αθήνα?Να μπορεί να κάνει ένα

check τον εγκέφαλο αν μπορεί να αλλαχθεί κανένα καμμένο τρανζιστορ...

Link to comment
Share on other sites

το Μακη στη πετρουπολη,αυτον χρησιμοποιει κ ο Λιακος ,αλλα αντιπροσωπεια πηγαινε καλυτερα-σε καλυπτει στη εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη 16/6 ήμουν Θεσσαλονίκη και πήγα στο συνεργείο του θείου μου για ένα service στις 55000χλμ.

Μετά την τοποθέτηση φρέον πήγε ο μηχανικός να δοκιμάσει το clima αλλά είδε ότι δεν δούλευε.Στην αρχή

νομίζαμε ότι ήταν κομπρέσορας του air-condition αλλά όταν το ψάξαμε βρήκαμε από κάτω 2 καλώδια που

πάνε την εντολή από τον εγκέφαλο στον κομπρέσορα.Τα καλώδια αυτά τα είχε πειράξει για άγνωστο λόγο

ένας ΠΑΠΑΡΑΣ στην Αθήνα και αντί να αλλάξει πλεξούδα (κόστος 40ευρώ) πήγε ο αθεόφοβος και κόλλησε

τα 2 αυτά καλώδια με μονωτική!!!!! στην φίσα....Ο κομπρεσορας δούλευε αλλλά δεν έπερνε εντολή απο τον

εγκέφαλο.Το πήγε στον ηλεκτρολόγο που το έκανε φύλλο και φτερό μία μέρα και ήρθε με άσχημα νέα...

Μου λέει "πας για εγκέφαλο"...ψάξαμε για εγκέφαλο,βρήκαμε έναν μαζί με τα παρελκόμενα και τον ρίξαμε

πάνω,αλλά όταν άνοιγε την μίζα δούλευε το βεντιλατέρ και δεν έπερνε μπροστά το αυτοκίνητο.Το έβγαλε ξανά

ο ηλεκτρολόγος το έψαξε και τελικά είδαμε ότι είχαν στραβώσει 2 pins απο την φίσα του εγκεφάλου.Το

ξαναρίξαμε πάνω και όλα καλά!Το μόνο που παίζει τώρα είναι ότι δεν δουλεύει ο αισθητήρας φώτων και

ο βροχής,στα @@ μου βασικά αλλα θα το φτιάξω κι'αυτό γιατι θέλω το αμάξι να είναι στην πένα.Μέσα στο

μήνα θα στείλω τον παλιό εγκέφαλο Θεσσαλονίκη για check.

Το πρόβλημα με λίγα λόγια λύθηκε μέσα σε 1 μέρα και με ελάχιστο κόστος οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά!:)

 

Και κάτι που πραγματικά οφείλω,το λιγότερο που μπορώ να κανω είναι απλά να τους προσκηνήσω:bow:

μηχανικό-ηλεκτρολόγο-φανοποιό που ήταν πάνω από το αυτοκίνητο 1 μέρα από το πρωί μέχρι το βράδυ

για να κατέβω Αθήνα την επόμενη μέρα έτοιμος!!Το είχανε πάρει πραγματικά προσωπικά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...