Jump to content

γεια χαρα σε ολους!


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!λεγομαι αντρεας και ειμαι σχεδον 18(3η λυκείου).μενω στο χαιδαρι και ασχολουμε εδω και 3 χρονια πολυ φανατικα με το αθλημα(κοντρες,αναβασεις,εκθεσεις...),γεια το κλαμπ εμαθα απο ενα καθηγητη μου που μολις παρηγγειλε ενα cz3.

 

AYTO ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

 

εδω και 2 χρονια ειμαι κολλημενος με το punto gt αλλα απο τοτε που βγηκε το czt εχω αρχισει και αμφιταλαντευομαι!ξερω θα μου πειτε τι συγκρινεις ενα αμαξι που το μονο που εχει ειναι μια τουρμπινα με ενα αλλο(κολτ) το οποιο ειναι μπροστα σε ολους τους τομεις(αξιοπιστια,στησιμο,ασφαλεια...).ναι αλλα ελατε που δεν μπορω να ησυχασω!

 

πρεπει να τονισω για να μην δημιουργηθουν λαθος εντυπωσεις οτι αν και ειμαι 18 θελω να πιστευω πως εχω μυαλα στο κεφαλι μου,το λεω γιατι οταν παρω ενα απο τα 2 αμαξια δεν προκειτε να εχω πανω απο 2 μηνες πειρα στο τιμονι ,οποτε θα χρειαζεται μεγαλη προσοχη εκ μερους μου.

 

δεν περιμενω να μου πειτε παρε το πουντο απλα ηθελα να μοιραστω μαζι σας το προβληματισμο μου!καλως σας βρηκα λοιπον και σορυ για το μεγαλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλως ηρθες στο club.για μενα δεν υπαρχει σιγκριση μεταξυ punto και czt,το czt ειναι μακραν καλυτερο!!ειναι νεο μοντελο,μουρικο και αρκετα γρηγορο!!αν το οδηγησεις κιολας τοτε δεν θα μιλας πια για punto.οποιο και απο τα δυο παρεις αφου δεν εχεις πειρα θα θες καιρο να το μαθεις γιατι 150 αλογα για πρωτο αμαξι ειναι λιγακι "επικινδυνο"!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και φυσικά σε περιμένουμε σε συναντήσεις...φυσικά και πρέπει να ξέρεις το εξής...ποιοτικά τα 2 αυτοκίνητα δε συγκρίνονται..και σίγουρα το CZT δε θα σε απογοητεύσει..θα σε συγκινήσει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχίν καλώς ηρθες . Δεν νομίζω να τίθεται θεμα διλημματος αναμεσα στα δυο αυτοκίνητα για τον απλουστατο λόγο οτί κοστίζουν διαφορετικά ποσά.Τα punto gt σε καλή κατασταση παίζουν στα 7-8000 ενω το CZT 18000 .Οσον αφορα ποιο είναι πιο ευκιλοοδηγητο να σου πω οτι τα ξεσπασματα του punto gt μπορει να τρομάξουν και έμπειρο οδηγό(δεν ειναι λίγοι εκεινοι που εχουν "νοικιάσει" σουβλατζιδικα,κολώνες,χωράφια,...) ενω το CZT είναι γραμμικότερο .Βεβαια το punto gt σου αφήνει την αισθηση οτι πάει καλυτερα λόγω ξεσπασματων.Αν όμως αντεχει η τσέπη σου η επιλογη του CZT ειναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα κι εγω!το θεμα ειναι πως το punto gt ειναι το αμαξι που εδω κι 2 χρονια ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝ να αποκτησω!οποτε στην επιλογη μου δεν παιζουν μονο λογικα κριτηρια.για μενα το πουντο ηταν μονοδρομος μεχρι το μαιο του 2005 που ειδα σε ενα περιοδικο το κολτακι!!τον ιουνιο πηγα με τον πατερα μου και το καναμε τεστ drive(εγω ημουν συνοδηγος φυσικα) και ενθουσιαστικα!περναγε την δυναμη του με τοσο γραμμικο τροπο που πραγματικα δεν καταλαβαινα ποσο δυνατο μεχρι να κοιταξω το κοντερ!σας ευχαριστω για την ανταποκριση!προς το παρον θελω να μαθω οσο πιο πολλα μπορω για το κολτ και μετα ,οπως ειναι και η ατακα του κλαμπ(απ΄τι ειδα), ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην εχεις κριτηριο τις επιδοσεις και την ομορφια.

το μονο πραγμα που θα σκεφτομουν πολυ ΣΟΒΑΡΑ στη

θεση ειναι το εξης:

 

punto gt μαμα θα δυσκολευτεις να βρεις.ολα ειναι

"σκαλισμενα"(και "σκισμενα").ειναι πολυ γνωστο οτι ο ιταλος μας

ειναι ευαισθητος.κι επειδη μιλαω εκ πειρας...

χωρις να θελω να σε πληγωσω γιατι σε καταλαβαινω

απολυτα...σκεψου μονο ποσα euro θα σου φυγουν,

γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μην σου ζητησει...

αυτο το αυτοκινητο... :wink:

 

κατα την ταπεινη μου γνωμη... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες! Ένα πράγμα που δεν κατάλαβα είναι εαν κάνεις κόντρες και αναβάσεις ή απλός τις παρακολουθείς.

Επίσης από τα λεγόμενα σου ότι όταν τελικά πάρεις το αμάξι θα είσαι στο τιμόνι για δύο μήνες.

Μου φαίνεται ότι δεν έχεις οδηγική εμπειρία και χωρίς να θέλω να σε πληγώσω (παρότι θάθελα να είσαι καινούργιο μέλος του club με το CzT το καλό), νομίζω ότι βιάζεσαι να μπεις σε μια κατηγορία αυτοκινήτων που είναι για έμπειρους οδηγούς.

Οι κόντρες είναι επικίνδυνα παιχνίδια που δεν πρέπει να γίνονται στους δρόμους και αν υπάρχουν κάποια θέματα στο forum, αφορούν απλά ανοίγματα παιχνίδια για να δούμε πώς συγκρίνονται άλλα αυτοκίνητα με τα δικά μας χωρίς σε καμιά περιπτωση να είναι κόντρες.

Η ευθύνη η δικιά μας είναι να σου τα τονίσουμε αυτά, χωρίς σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί ότι σου κάνουμε μάθημα, αλλά φιλικές συμβουλές χωρίς παρεξήγηση.

Προσωπικά έχω περάσει πολλά αμάξια μερικά πολύ γρήγορα, και δεν σου κρύβω ότι το κολτάκι στην αρχή με φόβησε σε μερικά σημεία.

Τώρα ως αναφορά το Punto δεν θα σε συμβούλευα να το πάρεις εκτός κι αν είσαι διατεθημένος να οδηγείς ένα παλιό αυτοκίνητο που θα σου ζητάει πολλά λεφτά σε συντήρηση.

Καλή οδήγηση με προσοχή! :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ότι όλοι οι προλαλήσαντες, καλύψαν από όλες τις πλευρές το δίλημμα σου !!!.

 

Αναφέρθηκε και το κόστος αγοράς (υψηλο για το Colt), και το κόστος συντήρησης (πολύ υψηλο για το Fiat), και η αξιοπιστία (θα έλεγα πλην εξαιρέσεων καλή και για τα δύο μοντέλα, αν βέβαια βρεις καθαρό Fiat).

 

Από εκέι και πέρα, κρίνεις υποκειμενικά την ομορφιά του κάθε μοντέλου, ζυγίζεις τη νεότητα του ενός και την παλαιότητα του άλλου, την βελτιωσιμότητα τους (υψηλη για το Fiat, ακόμα πρακτικά ανύπαρκτη για το Colt), και σαν νέος οδηγός, κατά την ταπεινή μου άποψη, μετράς και την ύπαρξη ABS, Antispin, και ΕSP στα υπέρ του Colt. Τα τελευταία θα σε γλυτώσουνε από αρκετές αναποδιές, αλλά υπόψιν, δεν μπορείς να παραβαίνεις και τους Νόμους της Φυσικής, ε? :lol: :lol: :lol:

 

Κλείνοντας, να σου πώ, ότι η οδηγική νεότητα και έλλειψη πείρας, είναι ένα τρομερό μειονέκτημα αλλά και εξαιρετικό πλέονέκτημα ταυτόχρονα. Πλεονέκτημα, γιατί μπορείς να μάθεις τα ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, και να γίνεις ένας εξαιρετικός οδηγός, αλλά και μειονέκτημα γιατί είσαι πιο ευάλωτος στους διάφορους κινδύνους που χαρακτηρίζουν τους δρόμους μας !! :lol: :lol: :lol:

 

Καλή επιλογή, λοιπόν !!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια κι εγω ο ιδιος ειπα στο 1ο μου ποστ πως δεν συγκρινεται το πουντο με το κολτ σε τπτ,μονο οτι εχουν και τα 2 σαλιγκαρι!στο θεμα τωρα:με κοντρες ασχολουμαι ως θεατης κυριως και καμμια φορα συμμετεχω με τον αδερφο μου.τωρα γι αυτο που ειπε καποιο παιδια οτι σε αυτο το κλαμπ δεν γινονται κοντρες, αλλα παιχνιδια φανταζομαι οτι εκανε πλακα!σιγουρα οποιο και να παρω θα ειναι επικινδυνο με το πουντο περισσοτερο βεβαια λογω ελλειψης διαφορων συστηματων και συμπεριφορας στις στροφες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε andrea czt, δεν σου κάνω πλάκα ή δεν κάνω πλάκα γενικώς στο forum.

 

Απλά δείχνω ενδιαφέρων και ευαισθησία για σένα και οποιοδήποτε μέλος ή μη μέλος ξεκινά τα πρώτα του βήματα στην οδήγηση.

 

Ως Colt Club και φυσικά εκφράζω την άποψη όλων εδώ, δεν μπορούμε ούτε λεκτικά να προωθούμε τον όρο "κόντρα" γιατί είναι εκτός της φιλοσοφίας της ασφαλούς οδήγησης και του αγνού συναγωνισμού.

 

Και αυτό ακριβώς είναι το νόημα, ότι θέλουμε να περνάμε καλά αλλά κυρίως με ασφάλεια!

 

Εαν σε ενδιαφέρει η αγωνιστική οδήγηση αυτό είναι πολύ καλό να το ακολουθήσεις σε πίστα με κατάλληλο εκπαιδευτή, και σημειωτέων ότι αυτή είναι και η πολυτιμότερη εμπειρία ως αναφορά τον έλεγχο του αυτοκινήτου.

 

Κανένα αυτοκίνητο δεν είναι επικίνδυνο παρά μόνον στα χέρια ενός ανεύθυνου οδηγού.

 

Φρόντισε λοιπόν από την αρχή να δώσεις τις σωστές βάσεις στον εαυτό σου όπως είπε και ο axolotl.

 

Και πάλι σου εύχομαι καλές οδηγηκές εμπειρίες με ασφάλεια :D .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...