Jump to content

Νεο μελος...Αναποφασιστη για το τι να παρω!!!


Recommended Posts

Χαιρετω σας ολους.

Πριν μερες περασα τυχαια απο το Παπρας, θελοντας να οδηγησω το CZ3 και CZT. Με εξυπηρετισαν αμεσως. οδηγησα και τα δυο παρακαλω, χωρις ραντεβου, μιας και επρεπε την ιδια μερα να φυγω, κατι που επρεπε να ειχα κανει απο την πρωτη μερα που κοιταζα, μιας και δοκιμασα και σε αλλες αντιπροσωπιες που η ανταποκριση δεν ηταν η ιδια. Ολα καλα, εμεινα αφωνη με την εξυπηρετηση. ξετρελαθηκα με το CZT βεβαιως. με γλυκανε αμεσως. Το CZ3 ηταν το 5θυρο οπου μου εξηγησαν πως στο 3υθυρο ειναι ακομα καλυτερο σε δυναμη. Μου αρεσε και αυτο πολυ. Το θεμα ειναι το εξης. Εδω και καιρο κανω μια ερευνα αγορας μιας και θα ειναι το 1ο μου προσωπικο αμαξι, αν και οδηγω 8 χρονια. Τωρα οδηγω κυριως του φιλου μου ενα (Ford Focus 1600 κυβικα και μου αρεσει πολυ. Εκανα τεστ επισης το νεο Ford Focus 1600 sport, και το λατρεψα και αυτο. Εχω λοιπον δυχαστει αναμεσα σε αυτα τα τρια CZ3 και CZT και Ford Focus sport. Απο την αλλη το αυτοκινητο ειναι για νησι βασικα. Δεν ξερω πιο ειναι εκεινο που θα ηταν το ιδανικοτερο. Και οι δυο αντιπροσωπιες εχουν πολυ καλη προσφορα. Η Ford δινει και 10 χρονια σερβις κτλ. Και ο Παπρας επισης εχει πολυ καλο χρηματοδοτικο κτλ...

το κακο ειναι πως στο νησι δεν υπαρχει αντιπροσωπια Mitsubishi. Εχει ιδιαιτερη σημασια αυτο? το πολυ πολυ μια φορα το χρονο το πηγαινω Αθηνα στον Παπρας.

Διαβαζοντας διαφορα σχολια για τα προβληματα με απασχολησε λιγο....Πως μπορω να συγκρινω αυτα τα 3 απο την στιγμη που δεν γνωριζω τι ακριβως με συμφερει...

Τελευταια ερωτηση. μου ειπαν πως αγοραζοντας απο Αθηνα καθε 3 χρονια περνανε απο ΚΤΕΟ, ενω στα νησια δεν ισχυει. Και μαλλον πρεπει να το πηγαινω Αθηνα για αυτο....Κανεις ιδεα?

Αν κουρασα ζητω συγνωμη. αλλα διαβαζοντας ολα αυτα μεσο του Colt Club.....εχω κολλησει και εγω....Μια γνωμη θα βοηθουσε παντως.

Ευχαριστω θερμα.....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω σας ολους.

Πριν μερες περασα τυχαια απο το Παπρας, θελοντας να οδηγησω το CZ3 και CZT. Με εξυπηρετισαν αμεσως. οδηγησα και τα δυο παρακαλω, χωρις ραντεβου, μιας και επρεπε την ιδια μερα να φυγω, κατι που επρεπε να ειχα κανει απο την πρωτη μερα που κοιταζα, μιας και δοκιμασα και σε αλλες αντιπροσωπιες που η ανταποκριση δεν ηταν η ιδια. Ολα καλα, εμεινα αφωνη με την εξυπηρετηση. ξετρελαθηκα με το CZT βεβαιως. με γλυκανε αμεσως. Το CZ3 ηταν το 5θυρο οπου μου εξηγησαν πως στο 3υθυρο ειναι ακομα καλυτερο σε δυναμη. Μου αρεσε και αυτο πολυ. Το θεμα ειναι το εξης. Εδω και καιρο κανω μια ερευνα αγορας μιας και θα ειναι το 1ο μου προσωπικο αμαξι, αν και οδηγω 8 χρονια. Τωρα οδηγω κυριως του φιλου μου ενα (Ford Focus 1600 κυβικα και μου αρεσει πολυ. Εκανα τεστ επισης το νεο Ford Focus 1600 sport, και το λατρεψα και αυτο. Εχω λοιπον δυχαστει αναμεσα σε αυτα τα τρια CZ3 και CZT και Ford Focus sport. Απο την αλλη το αυτοκινητο ειναι για νησι βασικα. Δεν ξερω πιο ειναι εκεινο που θα ηταν το ιδανικοτερο. Και οι δυο αντιπροσωπιες εχουν πολυ καλη προσφορα. Η Ford δινει και 10 χρονια σερβις κτλ. Και ο Παπρας επισης εχει πολυ καλο χρηματοδοτικο κτλ...

το κακο ειναι πως στο νησι δεν υπαρχει αντιπροσωπια Mitsubishi. Εχει ιδιαιτερη σημασια αυτο? το πολυ πολυ μια φορα το χρονο το πηγαινω Αθηνα στον Παπρας.

Διαβαζοντας διαφορα σχολια για τα προβληματα με απασχολησε λιγο....Πως μπορω να συγκρινω αυτα τα 3 απο την στιγμη που δεν γνωριζω τι ακριβως με συμφερει...

Τελευταια ερωτηση. μου ειπαν πως αγοραζοντας απο Αθηνα καθε 3 χρονια περνανε απο ΚΤΕΟ, ενω στα νησια δεν ισχυει. Και μαλλον πρεπει να το πηγαινω Αθηνα για αυτο....Κανεις ιδεα?

Αν κουρασα ζητω συγνωμη. αλλα διαβαζοντας ολα αυτα μεσο του Colt Club.....εχω κολλησει και εγω....Μια γνωμη θα βοηθουσε παντως.

Ευχαριστω θερμα.....

Καταρχάς καλώς ήρθες στη παρέα μας και ελπίζουμε να βρεις τις απαντήσεις που ζητάς!

Να ξεκινήσουμε από τα εύκολα...αν το αγοράσεις από Αθήνα θεωρητικά χρειάζεται ΚΤΕΟ κάθε 3 χρόνια...πρακτικά και λόγω όγκου οχημάτων τα νέα οχήματα περνάνε ΚΤΕΟ πρώτη φορά στα 7-8 χρόνια!!(το έχω ζήσει ο ίδιος!!). Από κει και πέρα ανά 2 χρόνια αν δε κάνω λάθος και μπορείς να το περάσεις σε οποιοδήποτε ΚΤΕΟ σε όλη την Ελλάδα (με μια μικρή επιφύλαξη αν ισχύει το προαναφερθέν..).

Η εγγύηση...το θέμα που θέτεις πρώτη φορά το συναντάμε...αν δεν υπάρχει αντιπροσωπεία τι γίνεται...δε νομίζω να γνωρίζει κανείς μας περί αυτό...ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ νομίζω το θέμα περνάει προς εσένα εδώ...

Τώρα πιο αυτοκίνητο να πάρεις...αν λατρεύεις την οδηγική απόλαυση (είτε πρόκειται για χαλαρούς ρυθμούς είτε για γρήγορους με ασφάλεια βάση των ηλεκτρονικών βοηθημάτων) και φυσικά αν το αντέχει η τσέπη σου..τότε η λύση είναι GO HOT WITH CZT !! Πραγματικά το όχημα προσφέρει τόσα και άλλα τόσα...είναι απλά αλλού!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ ολα καλως ηρθες στο coltclub..

στο θεμα τωρα. βασικα τα 3 αυτα αμαξια ειναι λιγο ανομια για να τα συγκρινεις μεταξυ τους, οποτε θα παρουμε σαν σημειο αναφορας για την συγκριση το τι σαρεσει(κατι που θα αποφασισεις μονη σου) και κυριως τι σε συμφερει πιο πολυ επειδη ζεις σε νησι και οι μετακινησεις ειναι αλλιως..κατα την γνωμη μου το cz3 ειναι το ιδανικοτερο.

1.χαμηλη καταναλωση(πολυ βασικο)

2.μικρο και ευελικτο

3.αρκετα γρηγορο. βεβαια οχι οσο το czt αλλα σκαλες ανωτερο στην κατηγορια του και μπορει να χτυπησει ευκολα και πολλα 1400αρια

4.χαμηλο κοστος συντηρησης

 

Τωρα για το czt εμενα προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ και θα στο προτεινα ανεπιφιλακτα και αυτο, αν δεν σε νιαζει τοσο η καταναλωση του που σε συνθηκες πιεσης ειναι σιγουρα πιο υψηλη απ του cz3.

Βεβαια ενα μεγαλο προβλημα ειναι που δεν εχει αντιστοιχη αντιπροσωπεια στο νησι που μενεις..Αν παλι δεν σε πειραζει να το φερνεις καθε 6 μηνες ή 10.000 χλμ για λαδια και καθε ενα χρονο η 20.000χλμ για service Αθήνα, οπως λεει η αντιπροσωπεια (αν εχω καταλαβει καλα συμφωνα με τα οσα εχουν πει τα παιδια εδω), τοτε ουτε αυτο ειναι προβλημα

 

Τέλος για το ford focus και ειδικα το καινουριο δεν μπωρω να εκφερω γνωμη γιατι πολυ απλα δεν το ξερω σαν αμαξι

το μονο που μπωρω να πω ειναι οτι μου αρεσουν αρκετα και το παλιο και το καινουριο, και για το παλιο ειχα ακουσει οτι ειχε και πολυ καλα κρατηματα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην Πανέμορφη Σαντορίνη!

 

Βρε μέχρι εκεί έχει φτάσει η χάρι μας.... 8)

 

Προσωπικά αν έμαινα σε νησί δεν θα έπαιρνα turbo αμάξι αλλά ούτε και 1600 άρι για τον πολύ απλό λόγο οτι δεν χρειάζονται ούτε τα κυβικά...ούτε τα τόσα άλογα. Απο την άλλη βέβαια γούστα είναι αυτά :p

 

Απλός σκέφτομαι οτι για να πάρεις το focus 1,6 sport θες κοντά 17.000 και το CZT 18.000 πράγμα που σημαίνει σχετικά υψηλό κόστος κτήσης και ταυτόχρονα σχετικά πιο υψηλό κόστος συντήρησης (κατανάλωση,αναλώσιμα κτλ...)

 

Απο την άλλη το CZ3 πιστεύω οτι θα ταιριάξει απόλυτα με την περίσταση αφού και οικονομικό είναι και σβέλτο είναι και σε όποιο ταξίδι σου μπορεί να σε συνοδέψει άνετα.....ενω ταυτόχρονα έχει και λιγότερα τέλη κυκλοφορίας,μικρή κατανάλωση,μικρό κόστος κτήσης και συντήρησης!

 

Η επιλογή δική σου :wink:

 

Υ.Σ : Για το ΚΤΕΟ δεν έχω γνώση για να σε βοηθούσα !

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο club,κατα τη γνωμη μου το cz3 ειναι το καταλληλο αμαξι που ψαχνεις λογο οτι εισαι σε νησι. σε ολα τα αυτοκινητα η εγγυηση ειναι ιδια,δεν εχει σημασια αν μενεις σε νησι και δεν υπαρχει συνεργειο.θα εισαι αναγκασμενη να ερχεσαι Αθηνα τουλαχιστον για το κυριο service και αν θες περνεις το ρισκο ωστε να αλλαζεις τα λαδια σε καποιο συνεργειο αλλα δεν το συνιστω γιατι αν γινει κατι μπορει να μην σε καλυπτει η εγγυηση,εχουμε πολλους πελατες απο νησια που ερχονται μονο και μονο για service και μετα ξαναφευγουν.για κτεο αν δεν κανω λαθος μετα απο 5 χρονια περναει το καινουριο αυτοκινητο και μετα καθε 3 χρονια στην Αθηνα.για νησια δεν ισχυει απο οτι ξερω το κτεο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα, σου εύχομαι καλή επιλογή !!!

 

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον Digilef, το CZ3 είναι η πιό λογική λύση για το νησί, αλλά από την άλλη, τι θα κάναμε αν σκεφτόμασταν όλοι και πάντα λογικά ??? Και ποτέ με την καρδιά μας ????

Για αυτό θα σου προτείνω Follow your heart :lol: :lol: :lol: :lol:

ότι και να αποφασίσεις θα είναι η σωστή επιλογή για σένα !!!

 

Οσον αφορά τα service, πράγματι θα πρέπει να κατεβαίνεις στην υδροκέφαλη Αθήνα για αυτά !!

 

ΚΤΕΟ, από την στιγμή που θα το πάρεις με κυκλαδίτικες πινακίδες, δεν χρειάζεται να περάσεις ποτέ. Ο αδερφός μου ζεί μόνιμα στην Ανδρο και κατέχει το θέμα, και λόγω επαγγελματικής ενασχόλησης με το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

To CZ3 είναι η μακράν η καλύτερη επιλογή για ένα νησί, ΑΝ δεν σε νοιάζει να έρχεσαι μία φορά τον χρόνο ή κάθε 10.000 χλμ Αθήνα για service για να είσαι μέσα στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι καλημερα!Κατ αρχην ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!! :wink: Αφ ετερου το αμαξι το οδηγεισες και πιστευω πως αποκομισες καποιες εντυπωσεις :roll: Θελω να πιστευω πως ηταν και οι καλυτερες. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο club Μαρία...

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι ερωτευμένος με το νησί που διαμένεις, έχω πάει ήδη 3 φορές και δηλώνω απροκάλυπτα την τεράστια ζήλεια μου στο πρόσωπό σου! Τα χαιρετίσματά μου στο Andromeda στο Ημεροβίγλι...

 

Όσον αφορά την επιλογή του αυτοκινήτου, σαφώς και η ζυγαριά γέρνει προς το CZ3. Αφενός η μέτρια στα σημεία ποιότητα των δρόμων και αφετέρου οι πολλές στροφές που έχουν οι "δημοφιλέστεροι" δρόμοι του νησιού, δεν σου επιτρέπουν να το πατήσεις και να αφήσεις το μοτέρ να ξεδιπλώσει τις αρετές του. Από την άλλη, το CZT είναι αρκετά πιο σκληρό από το CZ3 και ίσως σε κουράσει στις καθημερινές σου διαδρομές (λαμβάνοντας πάλι υπ'"όψιν την ποιότητα του δρόμου). Συν τοις άλλοις, δεν αρέσει της τουρμπίνας το συχνό σταμάτα - ξεκίνα, δηλ. κατά βάση δεν είναι σύστημα κοντινών αποστάσεων.

 

Το ότι δεν υπάρχει συνεργείο Mitsubishi στο νησί είναι σαφώς πρόβλημα, μιας και κάθε 6 μήνες πρέπει να είσαι Αθήνα για να μην χάσεις την εγγύηση (και βάζοντας τις ώρες ταξιδίου και τα έξοδα αυτού, είναι αρκετή ταλαιπωρία).

 

Το Focus είναι πραγματικά πολύ καλό αυτοκίνητο, ειδικά το 1600άρι που οδήγησες. Είναι ένα αυτοκίνητο που σου προσφέρει σαφώς μεγαλύτερες ανέσεις από οποιοδήποτε Colt, με καλύτερη ποιότητα υλικών και συναρμολόγησης. Αν είναι να σου εμφανιστούν τριγμοί, μάλλον θα εμφανιστούν αρκετά αργότερα από ένα Colt.

 

Η απόφαση είναι δική σου...follow your heart που λέει και το slogan... 8)

Link to comment
Share on other sites

...........μιας και κάθε 6 μήνες πρέπει να είσαι Αθήνα για να μην χάσεις την εγγύηση.......

 

Μαρία, αν σε ενδιαφέρει το θέμα για την εγγύηση, έχει συζητηθεί εδώ:

 

http://www.coltclub.gr/forum/viewtopic.php?t=438

 

όπου βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο Σαρακάκης θα σε υποχρεώσει κάθε 1 χρόνο να πηγαίνεις για λάδια ή κάθε 10.000 χλμ για να είσαι εντός εγγύησης.

 

Εγώ, αν έμενα σε νησί, θα αγόραζα ένα αυτοκίνητο που θα είχε την δυνατότητα επίσημου service στο νησί μου.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, σκέψου ακόμα ότι, εκτός από τα service θα χρειαστεί κάποιες φορές να πας στο συνεργείο για κάποια μικροπροβλήματα, συμβουλές κ.λ.π. Οπότε οι επισκέψεις στην Αθήνα θα είναι περισσότερες από δύο το χρόνο. Πρακτικά λοιπόν το CZ3 ή CZT θα είναι μπελάς. :(

Link to comment
Share on other sites

...........μιας και κάθε 6 μήνες πρέπει να είσαι Αθήνα για να μην χάσεις την εγγύηση.......

 

Μαρία, αν σε ενδιαφέρει το θέμα για την εγγύηση, έχει συζητηθεί εδώ:

 

http://www.coltclub.gr/forum/viewtopic.php?t=438

 

όπου βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο Σαρακάκης θα σε υποχρεώσει κάθε 1 χρόνο να πηγαίνεις για λάδια ή κάθε 10.000 χλμ για να είσαι εντός εγγύησης.

 

Εγώ, αν έμενα σε νησί, θα αγόραζα ένα αυτοκίνητο που θα είχε την δυνατότητα επίσημου service στο νησί μου.

 

1 χρονο ή 10000χλμ ???????που το λεει αυτο?θα πρεπει να κανει και τα 10000 χλμ(χρονικο περιθωριο δεν λεει πουθενα) και των 20000χλμ ή1χρονου σε εξουσιοδοτειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σώθηκε...άμα βγάλει άκρη η κοπέλα....που μπλέξαμε πάλι τις εγγυήσεις.... :? :? :? :?

 

 

Αυτά που λέει ο durin είναι σωστά...αν και σε νησιά δύσκολα θα βρείς αντιπροσωπείες έτσι και αλλιώς!

 

Μια φορά το χρόνο πάντως θα πρέπει να έρχεσαι και Αθήνα για το service...για να έρθεις και σε συνάντηση του Club μας!

 

Αν τώρα συμπληρώσεις τα 10.000 km πιο νωρίς απο χρόνο (πράγμα λίγο σύσκολο σε νησί εκτός αν δεν το αφήνεις όλη μέρα απο τα χέρια σου... :lol: :lol: :lol: :lol: ).........ε τότε θα αναγκαστείς να μας συναντάς πιο συχνά :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσηρθες στην πολυ ομορφη παρεα μας...Θα την λατρεψεις σιγουρα!!!Εισαι απο την Σαντορινη??Μενεις εκει δηλαδη??Τ ε λ ε ι α !!! 8) Τον Οκτωβριο ειχαμε περασει φανταστικα στο νησι σας!!απο τα ομορφοτερα μερη του κοσμου!!(Ξερεις, τωρα σε γλυφουμε για να μας κανεις καμια καλη τιμη σε καποιο ξενοδοχειο.. :lol: :lol: :lol: )...

Ψηφιζω CZT δαγκωτο, μονο και μονο για τα απορημενα προσωπα των "γρηγορων" οδηγων, που θα βλεπουν να τους προσπερναει ενα κτηνος,με γυναικα οδηγο!!!!

ΛΟιπον.....Συμφωνω με ολους και για το CZ3, γιατι οντως σε ενα νησι δεν θα χαρεις τα αλογα του CZT, σε τοσο μικρους και στενους δρομους...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...