Jump to content

Colt//Club Dyno Day @ TAT 1/3/2008 9 π.μ


Recommended Posts

Περίεργα πράγματα...

 

πχ..Δεν ειναι δυνατόν το ιδιο αυτοκίνητο να εχει δυναμομετρη8ει παλια στο ίδιο δυναμομετρο με το ίδιο setup και να βγάζει 10+ άλογα λιγότερα...(μιλαώ για το sanchezzz599 )

 

Πως να βγάλεις συμπέρασμα αν θες να κανεις βελτίωση...

Εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ να τον πληρώσω αν δε μου έλεγε μια σωστή δικαιολογία..με το κόστος αυτό μπορούσες να βάλεις ΠOΛΛEΣ ροδέλες :p

 

Y.Γ.Λευτέρη...Δε θέλω να το πώ..αλλα σίγουρα θα το παρατηρήσει κάποιος απο τους "αλλους"...Ποιους άλλους? τους και καλά με το γρήγορο χρώμα.. :cry:

 

Off and gooo....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Οντως σημερα τα πραγματα ηταν καπως μπερδεμενα! :?

 

Την Πεμπτη τοποθετησα την εξατμιση (λεπτομερειες στο σχετικο thread) και ετσι σημερα περιμενα να δω τουλαχιστον 185+ αλογα! Να θυμησω οτι το αυτοκινητο φοραει φιλτροχοανη K&N, σκαστρα Collins, και εξατμιση 60/54 με 200αρη καταλυτη Rossi.

 

Το δυναμομετρο ομως ειχε αλλη αποψη.....δειχνοντας στο monitor 174,5 αλογα και 23,9 κιλα ροπη (3750-5000rpm!!!). Απο την αλλη, το αυτοκινητο στο δρομο δειχνει πολυ δυνατο σε ολο το ευρος στροφων. Βυθιζεις το γκαζι με 4η και 2000rpm, ακους το turbo να spoolαρει και εκτοξευεσαι! 8) :lol:

 

Εξακολουθω να πιστευω αυτο που ειπε και ο Χρηστος, οτι κατι εχει αλλαξει στο δυναμετρο του ΤΑΤ! Δεν μπορει ενα τοσο hardcore αυτοκινητο σαν το Westfield με τοσους petrolhead fans να βγαζει 30+ λιγοτερα αλογα απ"" οτι ανακοινωνει ο κατασκευαστης και να μην υπαρχει καμια αναφορα σε καποιο forum/club του εξωτερικου!

Link to comment
Share on other sites

scan10009bi5.th.jpg

 

η δυναμομετρηση του parolo

τελειως μαμα!

αθηνα αν εχεις την συγκριτικη ανεβασε την.

Link to comment
Share on other sites

scan10009bi5.th.jpg

 

η δυναμομετρηση του parolo

τελειως μαμα!

αθηνα αν εχεις την συγκριτικη ανεβασε την.

 

Την μεταξύ μας συγκριτική την έχει ο parolo αν δεν κάνω λάθος. Για όσους δεν ξέρουν, η δική μου και του parolo είναι σχεδόν copy paste! :lol: :lol: :lol: Α όχι είμαι 0,3 άλογα πιο γρήγορη....

Link to comment
Share on other sites

με τι βενζινη τα 104ps?

αν ηταν με απλη, μετρηθηκε κανενα 3αρι με καλη βενζινη?

επισης αν ηταν με 100αρα οι συγκεκριμενες μετρησεις,

με απλη και εντελως νορμαλ μοτερ τι αλογα εχουμε οι τριαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Αν ενθυμούμε καλώς κάτι του χει βάλει η Αθηνά του οχήματος της.... Αν όχι μάλλον του βάλε νέφτι!

Link to comment
Share on other sites

Η Αθηνά είχε 100άρα με φίλτρο KN και εξάτμιση από μεσαίο και πίσω

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα είμαι εγώ το επόμενο Σάββατο δηλαδή...

 

Γιά να δούμε τί θα δούμε...

 

Πάντως πολύ αυστηρό μας βγήκε το ΤΑΤ ρε παιδιά..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ότι βγήκε αυστηρό....Είναι ότι δεν μπορούμε να καταλήξουμε σε συμπεράσματα για τις όποιες βελτιώσεις μας με βάση τις δυναμομετρήσεις...Είδαμε εντελώς απίστευτα πράγματα...Τα οποία ΔΕΝ επαληθεύονται στο δρόμο!!!!!

 

Άλλωστε και το ΜΑΧΑ που θεωρείται ακόμη πιό αυστηρό , έδωσε διαφορετικές αναλογίες τροχού-στροφάλου..που μπερδεύει ακόμη πιό πολύ την κατάσταση... Γτ αποδείχτηκε πιό αισιόδοξο στον στρόφαλο σε σχέση με το ΤΑΤ που μέχρι πρότινος θεωρούνταν πιό αισιόδοξο..

 

Το μόνο που καταλήγω είναι αυτό που μου είπε ο Γιάννης στο τηλ...ότι τα δυναμόμετρα είναι για να μαζευόμαστε 20 άτομα να κάνουμε τον χαβαλέ μας κ μετά να πηγαίνουμε για καφέ...πολύ σωστός....

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχει ο Γιάννης, αλλα στον καφέ να βγάλουμε και κανά συμπέρασμα...

 

Αλλιώς προς τί το 50άρικο???

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα που βγάλαμε Σταύρο , είναι ότι τέρμα πλέον τα δυναμόμετρα...όπως είπε ο Πέτρος σε άλλο θέμα , με ένα απλό γκατζετάκι θα κάνουμε τη δουλειά μας μια χαρά...Σ αυτό καταλήγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα με τα δυναμόμετρα μου είχε φάει αρκετές ώρες παλιότερα. Και κατέληξα σε ότι καταλήξατε και εσείς. Πήρα το performance box της racelogic, και έχει και εκτίμηση ισχύος, όπως και πολλά παρόμοια προϊόντα της αγοράς. Το οποίο, εάν προσέξεις λίγο και έχεις παρόμοιες συνθήκες στις μετρήσεις σου, είναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα...

 

Σε δυναμομετρήσεις όμως, πηγαίνουμε... Γιατί και εμείς έχουμε καλό καφέ... και το χρήμα πρέπει να αλλάζει χέρια... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η συγκριτική με την athina

 

 

000116vp1.th.jpg

 

συνεχόμενη γραμμή"]

 

Η διαφορά είναι αμελητέα όπως βλέπετε,

αν και το συμπέρασμα για μενα είναι οτι μπορεί να μην πήρε τίποτα η Αθηνά σε ισχύ αλλα η παρέμβαση κρίνεται επιτυχημένη καθώς πολυ πιο εύκολο μου φαίνεται να χάσεις σ""αυτο το μοτέρ αν δεν γίνουν καίριες παρεμβάσεις(π.χ πρόγραμμα--->εεέρχεται...) παρα να κερδίσεις.Ενω το αισθητικό και ακουστικό αποτέλεσμα δικαιώνει(χωρίς χασούρα φυσικά σε ισχύ).

:D :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά, πέρσι που είχαμε μετρήσει εδώ πάνω κάποια τριάρια είχαμε δει διαφορές σε όσα είχαν φίλτρο-εξάτμιση...:roll:

 

Θα φανεί και το Σάββατο πού θα κινηθούμε εδώ Βόρεια...4 3άρια θα μετρηθούνε οπότε αναμείνατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη φορά να πάμε να κάνουμε καρτ με 10 ευρώ και μετά να πάμε για καφέ...Και εκεί θα πάρουμε τις εκτυπώσεις μας με τους χρόνους μας και θα έχουμε να συζητάμε πολλά στον καφέ μετά!

 

Να πω κι εγώ ότι με έχει προβληματίσει πολύ το αποτέλεσμα και δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Αυτό που με κάνει να μην μπορώ να πω ότι δεν υπήρξε πουθενά αναμενόμενη μέτρηση είναι το πολύ ακριβές αποτέλεσμα στα 1300. Εκεί το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά πολύ κοντά στου κατασκευαστή.

Για το δικό μου αποτέλεσμα δεν μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο...Σε σύγκριση με άλλα μοτέρ Zetec 1.6 ήταν σαφώς πιο δυνατό αλλά ισοδύναμο με άλλα φτιαγμένα 1600άρια Zetec (Focus και Fiesta). Σίγουρα θα το ψάξω πάντως γιατί δεν μου άρεσε...

Για να δούμε και τους βόρειους...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι και γω για να ναι ξεκάθαρο,που αναφέρονται οι αριθμοί?Είναι στρόφαλο ή ρόδα?

Επίσης τα εργοστασιακά 95hp του cz3 που αναφέρονται?

Αν έχουν οι 2 μετρήσεις ίδιο σημείο αναφοράς η διαφορά πως εξηγείται πέρα απο αυτο που έχω ακούσει εγω,για φορολογικούς λόγους σε καποια αυτοκίνητα(γενικά) που κατασκευάζονται Ιαπωνια??(αν και αυτο δεν ισχύει στο κολτ)

 

Εις αναμονή και των μετρήσεων απ""τα παιδιά στη Βόρεια Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε παιδιά μη με πικραίνετε άλλο. Αν τα 3άρια πάνω βγάλουν άλλα νούμερα ανοίξτε τα ράντζα, έρχομαιιιι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις το λάθος και συγκρίνεις αποτελέσματα από δυναμόμετρο σε δυναμόμετρο! Δεν βγάζεις συμπέρασμα. Εδώ το ίδιο δυναμόμετρο έχει διαφορά από μέτρηση σε μέτρηση, τα άλλα θα κοιτάξεις; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα κάνει κι εγώ μία δυναμομέτρηση που είχα υποσχεθεί ότι θα την ποστάρω.....το είχα ξεχάσει αλλά μου το θυμήσατε με την ομαδική δυναμομέτρηση:

 

vroum1mq7.th.jpg

vroum2vk1.th.jpg

 

Αν και θα τα γράψω και στο garage, έχω εν συντομία την χοάνη ala stragal-toutouni, Collins σκάστρα, αλλαγμένη εξάτμιση 60-άρα εκτός από χούφτα. Βενζίνη 95-άρα Εκο, στο δυναμόμετρο είχα πάει με πρώτη-δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...