Jump to content

Dyno Day μελών Βορείου Ελλάδος #2


Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
Κι εμένα στο χαρτί μου λέει 77,6 στις 5740 ενώ απο το pc λέει 77,5 στις 5726.

Ελάχιστη διαφορά αλλα γιατί υπάρχει;

Εμένα το πρόγραμμα δεν έχει τις ρυθμίσεις που έχει ο υπολογιστής στο συνεργείο εμένα όλα είναι μηδέν ενώ εκεί είχε την διάμετρο από τα ραουλα το βάρος τους και πολλές άλλες ρυθμίσεις που εγώ δεν τις έχω και έτσι υπάρχει μια πολύ μικρή απόκλιση μέσα στην εβδομάδα αν προλάβω θα πάω από εκεί να δω ρυθμίσεις και να τις βάλω και σε μένα

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση ότι σε μία προγραμματισμένη δυναμομέτρηση ίδιων αυτοκινήτων, το δυναμόμετρο δίνει πολύ χαμηλά νούμερα όταν παρεμβάλλεται άλλο αυτοκίνητο. Το ίδιο συνέβη και στο ΤΑΤ όπου μεταξύ των Colt, ατμοσφαιρικών και τούρμπο, παρεμβλήθη το Westfield που απέδωσε κάτι τελείως παράλογο...

 

Ο Κυριάκος έχει δίλιτρο ΜΧ5 ή θυμάμαι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση ότι σε μία προγραμματισμένη δυναμομέτρηση ίδιων αυτοκινήτων, το δυναμόμετρο δίνει πολύ χαμηλά νούμερα όταν παρεμβάλλεται άλλο αυτοκίνητο. Το ίδιο συνέβη και στο ΤΑΤ όπου μεταξύ των Colt, ατμοσφαιρικών και τούρμπο, παρεμβλήθη το Westfield που απέδωσε κάτι τελείως παράλογο...

 

Ο Κυριάκος έχει δίλιτρο ΜΧ5 ή θυμάμαι λάθος;

 

Αν θυμάμαι, και το δικό σου έβγαλε αρκετά λιγότερα από ότι περίμενες...

Επειδή το θέμα το συζήτησα με κάποια παιδιά που έχουν ΜΧ, όλοι μου είπαν περί λάθους.. Τα περισσότερα είναι σχεδόν 170ps ενώ κάτω από 165ps δεν είναι κανένα. Άντε το δικό μου λόγο λίγων χλμ να μην έχει ανοίξει ακόμα και να είναι 162-163ps. 152 όμως αποκλείεται. Είδα καμπύλες παρόμοιες μεταξύ τους, εκτός από τη δική μου. Και το σημαντικότερο είναι ο κόφτης. 600 στροφές διαφορά στη μέγιστη ισχύ όταν οι τιμές της ροπής είναι περίπου αυτές που ήξερα, είναι πάρα πολλές...

Αλλά και έτσι να είναι, στην άλλη μέτρηση κερδίσαμε εγώ με το Μιχάλη :lol: :lol: :lol: (στη μέτρηση με το χάρακα εννοώ....)

Link to comment
Share on other sites

1000500tf5.th.jpg

εδω ο αλεξης δροσιζει τα ιντερκουλερ μας την ωρα της δυναμομετρησης

 

1000504qe7.th.jpg

1000505ph0.th.jpg

1000508ap7.th.jpg

γιαννη κατι σου λειπει

1000510io5.th.jpg

 

1000526sf1.th.jpg

1000522iu9.th.jpg

1000523rc9.th.jpg

ο μηχαλης πηρε κατακαρδα τα αποτελεσματα της πρωτης μετρησης και εδω ξηλωνει το φιλτροκουτι μου και το βαζει στο δικο του Τ για να ξαναμετρηθει

1000530ud0.th.jpg

1000531xm2.th.jpg

 

οι δυο μουν@ρες της παρεας

1000525cv7.th.jpg

1000516na1.th.jpg

1000534yw9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Βασίλη! Πολύ καλη κάλυψη του DynoDay..

 

Έρχονται και κάποιες φωτό από εμένα και κάποια video που περιμένω να τα σηκώσουν στο youtube..

 

Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες και να ευχηθώ και εις ανώτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το Dyno..

http://www.imageshack.gr/view.php?file=4jt...a7t09xuh6p4.jpg]4jt0wn0dla7t09xuh6p4_thumb.jpg[/url]wyd1glwuj8dlwtxgrh6k_thumb.jpg

 

Το δικό μου CZ3 εν δράσει!

78ef2cf63mu01t7x5wte_thumb.jpg

 

Και το αποτέλεσμαp3090004ck3.th.jpg

 

Στάθη""s CZT..

2weqh77rhq9omsmcrjl6_thumb.jpg

 

KOSTAS X""s CZT..

siqad8vc04yht7c5l2hc_thumb.jpg

 

Κυριάκο""ς MX5..

5mvafcd7zy5v6ji1kuoe_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση ότι σε μία προγραμματισμένη δυναμομέτρηση ίδιων αυτοκινήτων, το δυναμόμετρο δίνει πολύ χαμηλά νούμερα όταν παρεμβάλλεται άλλο αυτοκίνητο. Το ίδιο συνέβη και στο ΤΑΤ όπου μεταξύ των Colt, ατμοσφαιρικών και τούρμπο, παρεμβλήθη το Westfield που απέδωσε κάτι τελείως παράλογο...

 

Ο Κυριάκος έχει δίλιτρο ΜΧ5 ή θυμάμαι λάθος;

 

Αν θυμάμαι, και το δικό σου έβγαλε αρκετά λιγότερα από ότι περίμενες...

Επειδή το θέμα το συζήτησα με κάποια παιδιά που έχουν ΜΧ, όλοι μου είπαν περί λάθους.. Τα περισσότερα είναι σχεδόν 170ps ενώ κάτω από 165ps δεν είναι κανένα. Άντε το δικό μου λόγο λίγων χλμ να μην έχει ανοίξει ακόμα και να είναι 162-163ps. 152 όμως αποκλείεται. Είδα καμπύλες παρόμοιες μεταξύ τους, εκτός από τη δική μου. Και το σημαντικότερο είναι ο κόφτης. 600 στροφές διαφορά στη μέγιστη ισχύ όταν οι τιμές της ροπής είναι περίπου αυτές που ήξερα, είναι πάρα πολλές...

Αλλά και έτσι να είναι, στην άλλη μέτρηση κερδίσαμε εγώ με το Μιχάλη :lol: :lol: :lol: (στη μέτρηση με το χάρακα εννοώ....)

 

Ένα άλλο μχ5 (μάλλον 2)που έγιναν σε εκείνο το συνεργείο διλιτρο πάλι τα οποία έγιναν μερικές μετατροπές έτοιμες λύσεις από επώνυμες εταιρίες έβγαλαν 163 και κάτι τώρα πως είναι δυνατόν να βγάλει 170 δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε και ένα ευχαριστώ στον Αλέξη για την βοήθειά του στο δυναμόμετρο!!!

Ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σου Άλεξ ;)

 

3MITSU@ Καμμιά φωτό ΜΕ τον προφυλακτήρα δεν με έβγαλες; :lol:

 

Σε αυτή τη φωτό ο Κώστας τεντώνεται και λέει "πάλι δίπλα στον ψηλό με βάλατε ρε;;;" :lol: :lol: :lol:

1000520wb5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση ότι σε μία προγραμματισμένη δυναμομέτρηση ίδιων αυτοκινήτων, το δυναμόμετρο δίνει πολύ χαμηλά νούμερα όταν παρεμβάλλεται άλλο αυτοκίνητο. Το ίδιο συνέβη και στο ΤΑΤ όπου μεταξύ των Colt, ατμοσφαιρικών και τούρμπο, παρεμβλήθη το Westfield που απέδωσε κάτι τελείως παράλογο...

 

Ο Κυριάκος έχει δίλιτρο ΜΧ5 ή θυμάμαι λάθος;

 

Αν θυμάμαι, και το δικό σου έβγαλε αρκετά λιγότερα από ότι περίμενες...

Επειδή το θέμα το συζήτησα με κάποια παιδιά που έχουν ΜΧ, όλοι μου είπαν περί λάθους.. Τα περισσότερα είναι σχεδόν 170ps ενώ κάτω από 165ps δεν είναι κανένα. Άντε το δικό μου λόγο λίγων χλμ να μην έχει ανοίξει ακόμα και να είναι 162-163ps. 152 όμως αποκλείεται. Είδα καμπύλες παρόμοιες μεταξύ τους, εκτός από τη δική μου. Και το σημαντικότερο είναι ο κόφτης. 600 στροφές διαφορά στη μέγιστη ισχύ όταν οι τιμές της ροπής είναι περίπου αυτές που ήξερα, είναι πάρα πολλές...

Αλλά και έτσι να είναι, στην άλλη μέτρηση κερδίσαμε εγώ με το Μιχάλη :lol: :lol: :lol: (στη μέτρηση με το χάρακα εννοώ....)

 

Ένα άλλο μχ5 (μάλλον 2)που έγιναν σε εκείνο το συνεργείο διλιτρο πάλι τα οποία έγιναν μερικές μετατροπές έτοιμες λύσεις από επώνυμες εταιρίες έβγαλαν 163 και κάτι τώρα πως είναι δυνατόν να βγάλει 170 δεν ξέρω

 

Μιλάς για ιπποδύναμη στον τροχό;

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο μχ5 (μάλλον 2)που έγιναν σε εκείνο το συνεργείο διλιτρο πάλι τα οποία έγιναν μερικές μετατροπές έτοιμες λύσεις από επώνυμες εταιρίες έβγαλαν 163 και κάτι τώρα πως είναι δυνατόν να βγάλει 170 δεν ξέρω
΄

 

Αλλαγή κορώνας-πηνίου δεν αλλάζει τη δύναμη της μηχανής. Κερδίζεις απλά σε ροπή σε συγκεριμένες στροφές. Στο λέω γιατί αυτό μου αναφέρθηκε σαν βελτίωση.

Εσυ το βρίσκεις λογικό να βγαίνει η μέγιστη ισχύς 600 στροφές κάτω όλων των υπολοίπων δυναμομετρήσεων και στοιχείων του κατασκευαστή;

Μπες λίγο στο trackmiata και θα δεις τι εννοώ..

Psilos@ για στρόφαλο γράφει..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα 4 δυναμομετρησεις!!!Μέτα την βοήθεια του Γιάννη τα πράγματα μπήκαν σε μια τάξη!Εχουμε & λέμε....

 

 

Με Κ&Ν & MR έβγαλε MAX POWER 123.8(142.5) MAX TORQUE 20.93(22.98 )/3289 KMH 187.5 <===Σύμφωνα με το χαρτί που ποσταρε ο Αλέξης!

 

198.Με μαμά φίλτρο* & MR έβγαλε MAX POWER 114.4(138.1) MAX TORQUE 18.6(20.06)/3133 KMH 187.? MAX πίεση 0.76/3100rpm

 

199.Με μαμά φιλτροκουτι** & μαμά σχ. MAX POWER 127.9(148.9) MAX TORQUE 21.0(23.3)/3511 KMH 187.6 ΜΑΧ πιεση 0.76/4100rpm

 

200.Με μαμά φιλτροκουτι & MR MAX POWER 129.8(151.0) MAX TORQUE 20.0(22.0)/3782 KMH 187.2 ΜΑΧ πιεση 0.73/4000rpm

 

 

*χωρίς την σκούπα που ξέχασα να βάλω :oops:

**Εχει μπει πλέον η σκούπα :roll:

 

Οι δυναμομετρησεις έγιναν με βενζίνη 100αρα ΕΚΟ

 

ΥΓ.Συγνώμη για το λάθος προηγούμενο ποσταρισμα μου...ήμουν στα πρόθυρα εγκεφαλικού.... :(

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη το αυτοκινητο στο δρομο πως παει, ειναι αισθητη η....."πτωση"?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το αμάξι στο δρόμο με Κ&Ν πετάει, μπορεί να το επιβεβαιώσει & ο bgr

που τον έκανα βόλτα πριν κανένα μηνά περίπου!

 

Οταν έβγαλα την K&N & έβαλα μαμά φίλτρο έκανα το αμάξι μια βόλτα &

διαπίστωσα ότι το αμάξι είχε χάσει σε σχέση με την K&N!

 

Την μόνη λογική εξήγηση που βρήκαμε ήταν οτι με την K&N το αμάξι δεν

έβγαλε τα αναμενόμενα λόγο ανεπάρκειας φρέσκου αέρα!Στον δρόμο η Κ&Ν

αναπνέει πολύ καλύτερα από ότι τώρα στο συγκεκριμένο δυναμομετρο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...