Jump to content

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ για τα μέλη του club από ΙΑΒΕΡΗ


Recommended Posts

Όχι δεν έχει ΤΕΛΟΣ. Θα μονομαχήσουμε με σκουπόξυλα :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Οδηγώντας λοιπόν χθες έπιασα τον εαυτό μου να συμπεριφέρεται διαφορετικά στο δρόμο (μικρότερες ταχύτητες) και να αντιδρά διαφορετικά στις απροσεξίες ή μαγκιές των υπόλοιπων οδηγών :shock:

Αυτή λοιπόν, είναι η συμπεριφορά ενός μοτοσικλετιστή. Σκέφτεται και περιμένει τη μαλακία (να το πω χοντρά!) που μπορεί να κάνει ο άλλος, "βλέπει" διαφορετικά το δρόμο και προσαρμόζει την οδήγησή του ανάλογα. Και ας μην την κάνει ο άλλος τη μαλακία. Γιατί σε μία μοτοσικλέτα, σκέφτεσαι ότι χτυπάς εσύ σε περίπτωση που κάτι γίνει. Σε ένα αυτοκίνητο, μη νομίζετε ότι σας προστατεύει το αυτοκίνητο. Εσύ χτυπάς πάλι. Θυμάστε τον Ιαβέρη; 85% των θυμάτων είναι σε ταχύτητες μικρότερες των 50 km/h...

 

Η οδήγηση θέλει προσοχή και αυτοσυγκέντρωση, όλοι το γνωρίζουμε αυτό. Κακά τα ψέματα όμως, θέλει και πείρα, θέλει να κάνεις χιλιόμετρα. Κάποτε ανέβαινα από την Βέροια τον δρόμο της Καστανιάς για ένα ταξίδι δουλειάς στην Κοζάνη, μαζί με ένα συνάδελφο. Σε μία δεξιά στροφή, βλέπω μία νταλίκα να κατεβαίνει σιγά-σιγά, τέρμα αριστερά στον δρόμο όπως τον βλέπω εγώ. Κόβω ταχύτητα αρκετά, και με ρωτάει ο συνάδελφος: "Γιατί έκοψες τόσο βρε μαλ…;" Και πάω να του πω: "Βλέπεις τη νταλίκα τέρμα αριστερά;" Και εκείνη τη στιγμή, μία δεύτερη νταλίκα βγαίνει από τη στροφή, η οποία προσπερνάει την πρώτη. Κόβω περισσότερο και πηγαίνω τέρμα δεξιά στο δρόμο, πάτησα τα χόρτα, περνάμε και λέω στο συνάδελφο: "Έτσι που κατεβαίνει η νταλίκα, μπορεί κάποιο αυτοκίνητο να την προσπερνάει… Βέβαια, δεν περίμενα νταλίκα να προσπερνάει, αλλά δεν ήταν καλύτερα που περίμενα τουλάχιστον ότι μπορεί να την προσπερνάει ένα αυτοκίνητο;" Για 5 λεπτά ο συνάδελφος δεν είπε ούτε λέξη…

 

Για να επανέλθω σε αυτό που έλεγα, η οδήγηση θέλει και πείρα. Η πείρα όμως, δε μεταδίδεται, πρέπει να την αποκτήσεις. Μπορούμε όμως, να μεταδώσουμε κάποιες παρατηρήσεις και συμπεράσματα που αποκτήσαμε από την πείρα μας στους δρόμους, ή που μας είπαν κάποιοι άλλοι. Δε θέλω η κίνηση που έγινε από το club να μην έχει συνέχεια, και το σεμινάριο του Ιαβέρη είναι λίγο. Γιατί τα λέω αυτά; Το συζητούσα με το Γιάννη πριν από μερικές ώρες που βρεθήκαμε για καφέ στον Κυριάκο στη Νικήτη. Η πρότασή μου είναι να δημιουργηθεί μία θεματική ενότητα με τίτλο μαθήματα ασφαλούς οδήγησης ή κάτι ανάλογο, και με υποενότητες με τίτλους πχ θέση οδήγησης, οδήγηση με μειωμένη ορατότητα, με βροχή και άλλα. Και μέσα να περιγράφονται βασικοί κανόνες οδήγησης και παρατηρήσεις των μελών, που μπορούν να βοηθήσουν τον οποιονδήποτε οδηγό. Τι θέλω να πω, πχ όλοι βλέπετε τα τετραγωνάκια που φωσφορίζουν δεξιά και αριστερά στους δρόμους. Αυτά είναι πάντα άσπρα από αριστερά και κόκκινα από δεξιά. Εάν λοιπόν στο βάθος του δρόμου βλέπετε άσπρα τότε υπάρχει δεξιά στροφή. Τώρα όσο πιο λίγα άσπρα βλέπετε, τόσο πιο κλειστή είναι η στροφή. Και πως θα το θυμάστε; Εγώ θυμάμαι ότι τα Α-σπρα είναι τοποθετημένα στην Α-ριστερή πλευρά του δρόμου (τα δύο Α). Ή επίσης τα 10 πράγματα που πρέπει να ξέρουν όλοι οι οδηγοί αυτοκινήτων για τις μοτοσικλέτες που δημοσίευσε ο Γιάννης. Έτσι να δημιουργηθεί μία ενότητα πραγματικά ασφαλούς οδήγησης. Σίγουρα πολλά από αυτά τα ξέρουμε, τα μάθαμε, τα διαπιστώσαμε μόνοι μας… Και ένας όμως, να βοηθηθεί από κάποιο από αυτά σε μια κακή στιγμή, ή πολύ περισσότερο να βοηθηθεί να αποφύγει να βρεθεί στην κακή στιγμή, είναι μεγάλο κέρδος. Και για μας μέσα στο club, και για όλους όσους ρίξουν μία ματιά στη συγκεκριμένη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Γιάννη,... με εξέπληξε παρα πολύ ευχάριστα το γεγονός ότι ήρθες από Θεσσαλονίκη για το σεμινάριο και χάρηκα πολύ που σε είδα από κοντά...

 

Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες ως προς την ποιότητα του σεμιναρίου αλλά και σχολιασμούς ως προς την ώρα κλπ... δεν πειράζει ρε παιδιά εαν δεν ήρθατε...επειδή δεν μπορέσατε...

 

ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΜΩΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΡΘΑΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ??? και μαλιστα να το ζητήσετε επίμονα??

 

Ας είναι όμως,... απλά ελπίζω και προσεύχομαι τα δυσάρεστα, να μην χτυπήσουν κανενός την πόρτα...

Link to comment
Share on other sites

Thumbs up :!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να συμπληρώσω ότι θα ήθελα ο Ιαβέρης να αναφερθεί και σε προβλήματα και καταστάσεις που μπορεί να συναντήσει ο καθένας μας καθημερινά. Να πει 5-10 πράγματα για τη σωστή θέση οδήγησης, για την οδήγηση σε πόλη και σε αυτοκινητόδρομους-επαρχιακό δίκτυο

 

Νομίζω ότι το παράδειγμα με το πώς τρώμε τη χωριάτικη σαλάτα, πώς κοιτάμε τηλεόραση στον καναπέ και πώς οδηγούν μερικοί και μερικές τους οποίους και τις οποίες κοροϊδεύουμε που είναι όρθιοι και κοντά, λέει πολλά για την προτεινόμενη σωστή θέση οδήγησης σε συνδυασμό με την αναφορά στη θέση των οδηγών σε rally cars του WRC. Πλάτη 90 μοίρες, κορμός κοντά στο τιμόνι και πόδια όσο γίνεται σε έκταση.

 

Εκκρεμεί το βιβλιαράκι που θα ανατυπωθεί το Σεπτέμβριο και να θυμηθούμε όλοι μαζί να το ζητήσουμε. Εκεί αναφέρονται περιληπτικά όσα συζητήθηκαν στο σεμινάριο.

 

Αυτά :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν το έχουμε αναζητήσει ακόμα. Έχει τυπωθεί και υπάρχει. Καλά έκανες και το υπενθύμισες, θα επικοινωνήσω να αναζητήσω μερικά αντίτυπα για όποιον από εμάς θέλει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...