Jump to content

Νεα αφιξη!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!Ειμαι ο Βασιλης απο Πειραια!Απο χτες που περιτριγυριζω στο φορουμ σας μπορω να πω οτι ειστε αρκετα ψαγμενοι γυρω απο το τουτου σας!καλη δουλεια,συνεχιστε ετσι..

Τωρα οσον αφορα εμενα. Εχω ενα γ$%-διλλημα!Colt ή Swift??Πριν την δωρεαν αναβαθμιση εξοπλισμου που εκανε το Colt, το swift ηταν μονοδρομος κατ""εμε..Τωρα ομως τα πραγματα αλλαξαν αρδην θα ελεγα..Το θεμα ειναι π.χ. κατα ποσο ειναι ποιοτικα τα δερματινα που φοραει πλεον το Colt ή κατα ποσο θα μπαζει νερα η ηλιοροφη μετα απο λιγο καιρο..

Δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα δυο ακομα αλλα εχω ασχοληθει αρκετα με reviews και διαφορα συγκριτικα μεταξυ των δυο αμαξιων.

Εριξα μια ματια στα προβληματα που βγαζει το Colt και μπορω να πω οτι οσον αφορα τους διαφορους μικρο-θορυβους και τα δυο μοντελα βγαζουν μαλλον καμποσους..Αυτο που με φρικαρε καπως ειναι η κλιση του τιμονιου προς τα αριστερα!Ειναι οντως τοσο τραγικα τα πραγματα οσο ακουγονται ή το εχετε ψειρισει πολυ το θεμα?

Απο θεμα σερβις στα ποσα θελει?ανα 15000 νομιζω ε?το swift θελει ανα 7500 κατι που ειναι αρκετα ευρω-βορο θα ελεγα..

 

προσπαθηστε να με πεισετε παρακαλω να το παρω το Coltακι..πειτε κατι..

 

ΥΓ: αυτο που με χαλαει πιο πολυ στο Colt ειναι το διαφανες μπλε πλαστικο μπροστα απο τον επιλογεα ταχυτητων..Δεν ξερω γμτ, εσεις ειχατε προβλημα αρχικα και το συνηθισατε-αγαπησατε μετα ή το γουσταρατε εξαρχης??

 

αυτα για αρχη,σορυ αν κουρασε το εναρκτηριο ποστ...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου bill καλως ηρθες και καλη διαμονη.

οσο για το θεμα σου πιστευω ακραδαντα οτι με το colt θα εισαι πιο ευχαριστημενος απο οτι με το swift και αυτο διοτι και περισσοτερους χωρους εχει και πιο νευρικο ειναι απο οτι το swift.

απο την αλλη πρεπει να αποφασησεις για τι το θες το αμαξι για να κανεις και καμια κοντρα που και που η για ομορφια?

διοτι το swift ειναι πολυ ομορφο αλλα μου φερνει κατι σε mini και δεν τα μπορω εγω προσωπικα.

απο κει και περα η επιλογη δικη σου.

επισης κανε και κανα test drive να δεις διαφορες και κρινε.

ελπιζω να βοηθησα λιγο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περί της κλίσης του τιμονιού για εμένα είναι υπερβολικό, για άλλους όχι.

 

Κάθε 10.000 θέλει service to Colt (πολλοί βέβαια κάνουν συχνότερα όπως εγώ αλλά αυτό οφείλεται στην ευαισθησία του καθενός).

 

Οδήγησε τα και πάρε αυτό που σου κάνει εσένα το κλικ.....

 

.....α, καλώς ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Ειμαι ο Βασιλης απο Πειραια!Απο χτες που περιτριγυριζω στο φορουμ σας μπορω να πω οτι ειστε αρκετα ψαγμενοι γυρω απο το τουτου σας!καλη δουλεια,συνεχιστε ετσι..

Τωρα οσον αφορα εμενα. Εχω ενα γ$%-διλλημα!Colt ή Swift??Πριν την δωρεαν αναβαθμιση εξοπλισμου που εκανε το Colt, το swift ηταν μονοδρομος κατ""εμε..Τωρα ομως τα πραγματα αλλαξαν αρδην θα ελεγα..Το θεμα ειναι π.χ. κατα ποσο ειναι ποιοτικα τα δερματινα που φοραει πλεον το Colt ή κατα ποσο θα μπαζει νερα η ηλιοροφη μετα απο λιγο καιρο..

Δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα δυο ακομα αλλα εχω ασχοληθει αρκετα με reviews και διαφορα συγκριτικα μεταξυ των δυο αμαξιων.

Εριξα μια ματια στα προβληματα που βγαζει το Colt και μπορω να πω οτι οσον αφορα τους διαφορους μικρο-θορυβους και τα δυο μοντελα βγαζουν μαλλον καμποσους..Αυτο που με φρικαρε καπως ειναι η κλιση του τιμονιου προς τα αριστερα!Ειναι οντως τοσο τραγικα τα πραγματα οσο ακουγονται ή το εχετε ψειρισει πολυ το θεμα?

Απο θεμα σερβις στα ποσα θελει?ανα 15000 νομιζω ε?το swift θελει ανα 7500 κατι που ειναι αρκετα ευρω-βορο θα ελεγα..

 

προσπαθηστε να με πεισετε παρακαλω να το παρω το Coltακι..πειτε κατι..

 

ΥΓ: αυτο που με χαλαει πιο πολυ στο Colt ειναι το διαφανες μπλε πλαστικο μπροστα απο τον επιλογεα ταχυτητων..Δεν ξερω γμτ, εσεις ειχατε προβλημα αρχικα και το συνηθισατε-αγαπησατε μετα ή το γουσταρατε εξαρχης??

 

αυτα για αρχη,σορυ αν κουρασε το εναρκτηριο ποστ...[/quot

 

Καλησπέρα,

 

Εάν δεν οδηγήσεις και τα δύο αυτοκίνητα, ότι και να λέμε...

ʼλλωστε ένα απο τα 2 σίγουρα εμφανισιακά σου αρέσει παραπάνω.

Το μπλέ, πράσινο υλικό που λες, και εμένα δεν μου άρεσε στην αρχή, το βράδυ όμως είνμαι ξεχωριστό.

 

Εάν θέλεις να το αλλάξεις, βγαίνει και σε ασημένιο, δεω ξέρω τιμή.

 

Welcome :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσορισμα παιδια.

Οντως ο,τι και να λες για εξοπλισμους και τελικες αμα δε το πιασεις στα χερια σου καλυτερα μη μιλας..Απο βδομαδα (να ναι καλα οι καταληψεις) θα παω να κανω και στα δυο ενα τεστακι..

 

Ποσο παει ας πουμε το 1ο σερβις στα 10000 χμ και τι περιλαμβανει?Αυτο ειναι το μικρο σερβις ετσι? και το μεγαλο ανα 20000 ποσο παει και τι αλλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

ο κολλητος μου εχει swift εγω εγω εχω colt,πιστεμε αλλαξε γνωμη!το colt εχει πολυ περισσοτερο νευρο και μεγαλυτερους χωρους.στα αλλα ολα περιπου ιδια ειναι κανε κανενα test trive και η κριση ειναι δικη σου! καλως ηρθες στο CLUB!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Στα 1000χιλ μονο λαδια 60Ε!εγω αλλαξα τακακια 30000χιλ 100Ε :shock: στα 20000χιλ περιπου στα 200Ε φιλτρα λαδια κτλ δεν τα θυμαμαι και καλα!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες βασιλη. Το καλυτερο θα ειναι απο ενα test drive αλλα πιστευω οτι θα σε κερδισει το colt. Οσο για το μπλε διαφανες και εμενα μου την εσπαγε στην αρχη αλλα τωρα μου αρεσει. Τωρα δεν νομιζω να βρεις και κανεναν απο εδω για να σου πει παρε το swift αν και αυτο ειναι καλο αμαξι οπως διαβασα στο Top Gear του μηνος δεκεμβριου που ειχε test σε 1)Colt czt 2)Suzuki swift sport και3) Peugeot 207 GT. Η τελικη αποφαση ανηκει σε εσενα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συνωνόματε καταρχήν καλωσήρθες...Δεύτερον,το ποιο αμάξι θα πάρεις είναι καθαρά δικό σου γούστο..Εμένα προσωπικά μ""αρέσει πολύ το swift αλλά πάλι το colt θα έπαιρνα..Εγώ είμαι κάτοχος του παλαιότερου colt αλλά έχω οδηγήσει και το καινούργιο colt και το swift και ψηφίζω colt δαγκωτό.....It""s your choice :wink:

Link to comment
Share on other sites

Kαλωσηρθες!

Ψηφιζω και εγω colt μεταξυ του και του swift.

Καλυτερος κινητηρας,περισσοτερο νευρο,περισσοτεροι χωροι,πιο ομορφο (υποκειμενικο),καλυτερα πλαστικα και αισθηση ποιοτητας κατα τη γνωμη μου.

Εκτος αν περιμενεις και διαθετεις τα χρηματα για το swift sport το οποιο αποτι εχω δει θα ειναι πυραυλος,colt δαγκωτο.

Το τραβηγμα αριστερα ειναι ενα λιγο """"ψηρισμενο"""" προβλημα..

Τα αλλα καλυπτονται απο την 7ετη (αλλο μεγαλο πλεονεκτημα) εγγυηση!

Αντε,καλοριζικο,το χρωμα σε αφηνω να το διαλεξεις,το αυτοκινητο οχι! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσορισμα και παλι. Να πω την αληθεια αυτο με το νευρο ειναι που με φτιαχνει πολυ στο Colt καθως εχω ακουσει πολλους να το λενε..Και επειδη αυτο που οδηγω τωρα δεν ειναι και ο,τι πιο χαλαρο κυκλοφορει στους δρομους θα ξενερωσω στο swift το ξερω καθως ειναι ψοφιο δυστυχως. Εχω ενα Fiat Duna του ""88, μιλαμε για αμαξι που εχει παρει στο φαναρι πολλακις μεχρι και 1600cc χαλαρα..βεβαια ως εκει μετα απο 2α-3η μου ριχνουν συνηθως αλλα τι να περιμενεις απο αμαξι 1000cc στο οποιο να σημειωσω δεν εχω ριξει δραχμη πανω απο τα αναγκαια σερβις που θελει για να κινειται αξιοπρεπως??...

Επισης να παρω το sport ή το czt αποκλειεται γιατι δε μπορω να διαθεσω πανω απο 14.000 επι του παροντος, και ετσι ζαχαρωνω το cz3 το οποιο το βλεπω ως μια πολυ τιμια επιλογη τουλαχιστον απο πλευρας value for money που λενε..

 

Καθε ποτε συναντιεστε και που ρε μαγκες?Αν μπορεσω την επομενη φορα λεω να περασω να πω ενα γεια..

Link to comment
Share on other sites

TEST DRIVE παιδια καντε TEST DRIVE πριν αγορασετε αλλωστε το αμαξι ειναι σαν την γυναικα θελει χουφτωμα πριν την αποκτηση!

Link to comment
Share on other sites

Το cz3 παιζει σε κατηγορια που νομιζω οτι τα πραγματα ειναι ακομα πιο ξεκαθαρα υπερ του.

Βεβαια,ελπιζω να μην εχεις δει παλιο εκθεσιακο και εχεις ενθουσιαστει γιατι εχει τυχει σε αρκετα μελη μας αλλο να περιμενουν και αλλο να τους ερθει..

Το """"νεο"""" cz3 εχει ταμπουρα πισω,που ειναι το πιο αναγνωρισιμο χαρ/κο του.Αν ειδες αυτο τοτε ειναι αυτο που θα παρεις!

Ελπιζω το fiatακι να μην το δωσεις η να παει σε καλα χερια!

Κρατα το και βγαζε το εξω καθε τοσο,πιστευω σου προσφερει πιο πολλα απο τα χρηματα που θα πιασει η πωληση του!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους κυρίους παραπάνω...το colt είναι πιο νευρικό με καλύτερους χόρους κ πολύ καλύτερα πλαστικά!

Αλλά σάν θέση οδηγού πιστεύω το swift είναι πολύ πιο καλό απο το colt..

Link to comment
Share on other sites

μεταγραση:

<μαγκες το swift ρουφαει την σκονη του colt απο μακρια......δεν συγκρινεται απο επιταχυνση ....το colt ειναι πιο γρηγορο.....>

 

:D

 

περα απο την πλακα, καλως ηρθες στο club και εγω προσωπικα χαιρομαι που εισαι καπως πορωμενος!

 

Ριξε μια ματια στους κανονες του forum! Καλη διαμονη!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το τεστ εγινε σημερα και στα δυο αμαξια, Παπρας και Κριτσικης στη Θηβων και οι δυο..

Συνοπτικα:

Το swift ειναι τελειως απροβληματιστο και ευχαριστο στην οδηγηση του..μιλαμε για φοβερο πατημα στο δρομο ειδικα στις στροφες μπαινει σα τρενο..Εξωτερικα ειναι βεβαια καπως γυναικειο (δικια μου αποψη παντα) και θυμιζει εντονα mini..Οσον αφορα το εσωτερικο του μπορω να πω οτι μου αρεσε επισης αρκετα και διαφορα που ακουγονται για κακη συναρμολογηση στα σκληρα πλαστικα δε με αγγιξαν, ισως δεν ειμαι κ τοσο ειδικος για να καταλαβω διαφορα απο το colt..Τελος το προβλημα που με χαλασε λιγο ειναι οτι ενω τρεχει και παει αρκετα καλα δε ξεκολλανε οι ρουφιανες οι στροφες με τιποτα πανω απο τις 2,5-3000..κατεβασμα ταχυτητας και αγιος ο Θεος!

 

Παμε στο Colt τωρα:

Τα πλαστικα μεσα τα βρηκα αρκετα πιο λιτα απο του swift και για καποιο λογο ενω ειναι οντως πιο μαλακα και οπως λενε εχουν καλυτερη συναρμολογηση απο του swift, εγω τα θεωρησα υποδεεστερα!Με προβληματισε το κολωνακι που δε βγαινει τελικα σε αλλο χρωμα παρα μονο σε γαλαζιο και η αισθηση του πιασιματος του τιμονιου καθως και το πως εστριβε (ειχε μια ακαθοριστα περιεργη αισθηση)..Οσον αφορα το νευρο ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε το ειδα γιατι βγηκαμε βολτα απογευματακι και ειχε κινηση ΓΜΤ και ημουν συνεχεια 1η-2α-φαναρι..Συν του οτι ηταν αρκετα μικρη η βολτα..θα παω ομως για 2ο τεστ σε αλλο αντιπροσωπο για να το κανω παλι..επιφυλασσομαι λοιπον σε επομενο ποστ τα σχολια..

Προς το παρον λυπαμαι αλλα με κερδιζει το swift..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ρωτησα τον τυπο που πηγαμε τη βολτα για το τιμονι που φευγει αριστερα και ειπε οτι πλεον τα κολτ που ερχονται δεν το εχουν αυτο το προβλημα και οτι εφταιγε η κατανομη βαρους..αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nonilious ποιος σου ειπε κατι τετοιο??? :lol: :lol:

 

Υ.Γ ξερεις ποσο ζυγιζει ο αριστερος

υαλοκαθαριστηρας???Ρεεεε τι αλλο θα

ακουσουμε ακομα???

 

και κατι αλλο,το αμαξι που εκανες τεστ,

μαλλον χριζει ευθυγραμησης...

 

Δεν ερχεσαι απο λεωφ.Συγγρου να κανεις

test drive?Και σιγουρα το αμαξι δε τραβαει

αριστερα,αλλαξαμε τους υαλοκαθαριστηρες...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους κυρίους παραπάνω...το colt είναι πιο νευρικό με καλύτερους χόρους κ πολύ καλύτερα πλαστικά!

Αλλά σάν θέση οδηγού πιστεύω το swift είναι πολύ πιο καλό απο το colt..

προτεινω την διαγραφη του Pasoglas απο το club. Και πριν την διαγραφη ενα μαστιγωματακι θα ηταν οτι πρεπει :twisted:
Link to comment
Share on other sites

παντως η απαντηση του πωλητη σχετικα με το τιμονι, ηταν προφανως προχειρη γιατι προφανως δεν ηξερε..εξαλλου φανηκε οτι δεν ηξερε γιατι στην αρχη οταν τον ρωτησα αρχισε να μασα τα λογια του και οταν ειδα οτι δεν ειχε απαντηση προσφερθηκα να του δωσω μια ευκολη λεγοντας του "κατι στην κατανομη βαρους ισως??" μου απαντα "Ε ναι αυτο ηταν!"....Ουδεν σχολιον!

Παντως δεν μπορω να πω ποιος ηταν γιατι απ""οτι βλεπω λιγο-πολυ γνωριζεστε ολοι εδω μεσα..τουλαχιστον φατσικως..

 

Σε λιγο παω στον Ευθυμιαδη για 2ο τεστ και ελπιζω να μην εχει κινηση για να το τσεκαρω απο την καλη και την αναποδη που λενε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ερχεσαι απο λεωφ.Συγγρου να κανεις

test drive?Και σιγουρα το αμαξι δε τραβαει

αριστερα,αλλαξαμε τους υαλοκαθαριστηρες...

z7shystericalmr4.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...