Jump to content

Recommended Posts

... κοιτα ομως να βαζεις καλη και καθαρη βενζινη, μην βαλεις 17αρια και μετα το δυναμομετρησεις και πολλα αλλα πραγματα.

 

για την βενζίνη το καταλαβαίνω....αλλά τα 17 άρια δεν παίζουν κανένα ρόλο στην δυναμομέτρηση :roll:

 

Και όμως Λευτέρη..πρέπει να παίζουν τα 17"...στη ροπή στρέψης..άλλο να έχεις να περιστρέψεις πχ 13" ζάντα και άλλο 16"..χρειάζεσαι μεγαλύτερη ροπή στη δεύτερη περίπτωση λόγω αναρτιζόμενης μάζας πράγμα που θα αποτυπωθεί λογικά στο διάγραμμα που δείχνει πόσο "απότομα" περιστρέφεται η ρόδα.

Link to comment
Share on other sites

... κοιτα ομως να βαζεις καλη και καθαρη βενζινη, μην βαλεις 17αρια και μετα το δυναμομετρησεις και πολλα αλλα πραγματα.

 

για την βενζίνη το καταλαβαίνω....αλλά τα 17 άρια δεν παίζουν κανένα ρόλο στην δυναμομέτρηση :roll:

 

Και ομως Λευτερη παιζουν σημαντικο ρολο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

... κοιτα ομως να βαζεις καλη και καθαρη βενζινη, μην βαλεις 17αρια και μετα το δυναμομετρησεις και πολλα αλλα πραγματα.

 

για την βενζίνη το καταλαβαίνω....αλλά τα 17 άρια δεν παίζουν κανένα ρόλο στην δυναμομέτρηση :roll:

 

Και ομως Λευτερη παιζουν σημαντικο ρολο. :wink:

 

Ετοτε εγω ποσα αλογα ειμαι στην πραγματικοτητα?

:shock: Μπορει να παιζει ρολο στην μετρηση στον τροχο και οχι στο στροφαλο,γιατι οταν μετα την επιταχυνση το αμαξι ρολλαρει πανω στο δυναμομετρο,μετραει την αδρανεια κα υπολογιζει ολες τις απωλειες ,που μπορει να ειναι απο τις ζαντες,το σασμαν,το δισκο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Νικιφορε αυτη τη στιγμη δεν εχω χρονο να ποσταρω

αλλα οταν θα βρω θα σου εξηγησω αναλυτικα τα οφελη,

απωλειες που μπορουμε να εχουμε βαζοντας ζαντες

μεγαλητερης διαμετρου. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Νικιφορε αυτη τη στιγμη δεν εχω χρονο να ποσταρω

αλλα οταν θα βρω θα σου εξηγησω αναλυτικα τα οφελη,

απωλειες που μπορουμε να εχουμε βαζοντας ζαντες

μεγαλητερης διαμετρου. :wink:

 

Οταν εχεις χρονο θελω να μου εξηγησεις την λειτουργια της αναρτησης APATEIN..... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα μου παρει πολλη ωρα!!!!

Αν θες ελα να σου κανω ιδιαιτερα μαθηματα,τρελο αγορι... :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα καταφέρει μια μεγαλύτερου βάρους αναρτόμενη μάζα όπως το μεγαλύτερο ελαστικό/ζάντα είναι να δώσει ίσως μια λίγο....πολύ λίγο διαφορετική καμπύλη ροπής - ισχύος!

 

Οι μέγιστες τιμές ισχύος και ροπής θα είναι ίδιες και στις δύο περιπτώσεις απλά ίσως όχι στις ίδιες ακριβώς στροφές!

 

Είναι σαν να μου λέτε ότι το αμάξι με 4 άτομα μέσα βγάζει λιγότερα άλογα απ""ότι με 1!

Βάρος προστίθεται και στις δύο περιπτώσεις....είτε αυτό δίνεται στο απευθείας στο τροχό είτε στην καμπίνα του αυτοκινήτου!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το τελευταίο Λευτέρη συμφωνούμε..ως προς τις μέγιστες τιμές δε νομίζω να υπάρχει διαφορά..όμως ενδιάμεσα υπάρχει διαφορά :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...