Jump to content

Αξίζει η αγορά CZT????


kostantis

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα.

Λοιπόν εγώ έμαθα για το club χθές όπου περνώντας από την Αγίας Λαύρας στο Γαλάτσι είδα παρκαρισμένο μαύρου χρώματος CZT με σχετικό αυτοκολητάκι του Club :lol:

Τέλος πάντων η ερώτηση είναι σαφής. Αξίζει σαν αγορά το CZT τόσο σαν γκάζι και οδική συμπεριφορά όσο και κυρίως σαν αξιοπιστία και αντοχή σε χρόνο και χλμ??? Προς το παρόν είμαι κάτοχος ενός Megane Coupe 1.6 το οποίο θεωρώ ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο σαν κατασκευή, πολυτέλεια και επιδόσεις στα λεφτά του. με λύπη θα το αποχωριστώ για κάτι υποδεέστερο λοιπόν.Είχα σκεφτεϊ και σαν εναλλακτική αγορά το C2 VTS αλλά η κατασκευή του μου φαίνεται ψιλοπρόχειρη είναι όμως φθηνο γκάζι και η αναμονή του Swift Gti....

Διάβασα λϊγο την κατηγορία με τα προβλήματα και ψιλοτρόμαξα με τους θορύβους γιατι και εγώ είμαι λίγο μη μου άπτου με το θέμα.

Τέλος επειδή και μένα μου αρέσει οήχος στο αυτοκίνητο το θέμα car hifi με αγγίζει ιδιαίτερα.

Σημείωση!!!!! Ο Παυλος (Καλογερόπουλος είναι αστερι στα ηχοσυστήματα και απο τους πιο σωστούς επαγγελματίες που έχω γνωρίσει μηδεν εκμετάλλευση και καλές συμβουλές. Εμπιστευθήτε τον άφοβα. Συνίσταται ανεπιφύλλακτα.

Αναμένω βοηθητικά σχόλια....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Λοιπόν εγώ έμαθα για το club χθές όπου περνώντας από την Αγίας Λαύρας στο Γαλάτσι είδα παρκαρισμένο μαύρου χρώματος CZT με σχετικό αυτοκολητάκι του Club :lol:

Τέλος πάντων η ερώτηση είναι σαφής. Αξίζει σαν αγορά το CZT τόσο σαν γκάζι και οδική συμπεριφορά όσο και κυρίως σαν αξιοπιστία και αντοχή σε χρόνο και χλμ??? Προς το παρόν είμαι κάτοχος ενός Megane Coupe 1.6 το οποίο θεωρώ ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο σαν κατασκευή, πολυτέλεια και επιδόσεις στα λεφτά του. με λύπη θα το αποχωριστώ για κάτι υποδεέστερο λοιπόν.Είχα σκεφτεϊ και σαν εναλλακτική αγορά το C2 VTS αλλά η κατασκευή του μου φαίνεται ψιλοπρόχειρη είναι όμως φθηνο γκάζι και η αναμονή του Swift Gti....

Διάβασα λϊγο την κατηγορία με τα προβλήματα και ψιλοτρόμαξα με τους θορύβους γιατι και εγώ είμαι λίγο μη μου άπτου με το θέμα.

Τέλος επειδή και μένα μου αρέσει οήχος στο αυτοκίνητο το θέμα car hifi με αγγίζει ιδιαίτερα.

Σημείωση!!!!! Ο Παυλος (Καλογερόπουλος είναι αστερι στα ηχοσυστήματα και απο τους πιο σωστούς επαγγελματίες που έχω γνωρίσει μηδεν εκμετάλλευση και καλές συμβουλές. Εμπιστευθήτε τον άφοβα. Συνίσταται ανεπιφύλλακτα.

Αναμένω βοηθητικά σχόλια....

 

Καλησπέρα Kostanti. Το θέμα με τους τριγμούς είναι πολύ λεπτό και θα έλεγα σχετικά υποκειμενικό. Εγώ έχω 3.000 χλμ, δεν ακούγεται το παραμικρό. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις νομίζω είναι να έρθεις σε μία από τις συναντήσεις μας όπου με χαρά κάποιος από εμάς θα σε πάει βόλτα.......ή και να οδηγήσεις κάποιο από τα αυτοκίνητα μας.

 

Το CZT γενικά είναι πολύ καλή κατασκευή. Έχω οδηγήσει 3 μοντέλα Megane για αρκετό καιρό στο παρελθόν, εκτός από το τελευταίο μοντέλο με το παράξενο σχήμα. Θεωρώ το Colt πολύ καλύτερο ποιοτικά, τόσο στην αίσθηση όσο και στην ουσία.

 

Όσον αφορά το hi-fi δεν είναι καλό. Χρειάζεται "πείραγμα", αν όχι αντικατάσταση.

 

Τα μεγαλύτερα ατού του αυτοκινήτου είναι τα πολύ καλά του φρένα και ο άρτιος, γραμμικός, σπιρτόζος και αξιόπιστος κινητήρας. Επίσης, έχει καταπληκτικούς χώρους για την κατηγορία του αν σε ενδιαφέρει και αυτό. Η συμπεριφορά του στον δρόμο είναι πολύ καλή χωρίς εκπλήξεις. Αρνητικό το ότι παίρνει λίγο κλίση..........όμως αυτό λύνεται εύκολα με αλλαγή ελατηρίων (καλύτερα βέβαια πακέτο με ένα καλό κιτ αμορτισέρ).

 

Συνοψίζοντας πιστεύω ότι το CZT είναι μία εξαιρετική πρόταση στα 18.000 ?.

Link to comment
Share on other sites

O συνάδελφος DURIN με κάλυψε πλήρως!Άλλωστε μη ξεχνάμε πως πρόκειται για γιαπωνέζικο όχημα...γνωστοί στο κορμπέτι χρόνια οι σχιζομάτες!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...