Jump to content

coltclub.gr@gtcc 18 ιουνίου 2006 - Οι Εντυπώσεις!!!


Recommended Posts

Πηγές αναφέρουν ότι το συγκεκριμένο CZT δανείζεται την τετρακίνηση του εν αναμονή EVO X. Η ιπποδύναμη σύμφωνα με στοιχεία του ιδιοκτήτη και καταξιωμένου οδηγού του χώρου του WRC, Gigi Gali, ανέρχεται στους 294 ίππους στις 8.750 σ.α.λ. ενώ ιδιαίτερης μνείας χρίζουν τα ελαστικά της Bridgestone που κατασκευάστηκαν ειδικά γι"" αυτό το αυτοκίνητο με την κωδική ονομασία RE090RCZ της σειράς Potenza. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Συγχαρητηρια κι απο ""μενα!!!

 

και στους 3 (COLT CZT,Gigi,toutouni)!!

 

και εις ανωτερα!!

 

Toutouni μη μασας!!!Στα Μεγαρα πληρωνονται

 

ολα!!!χιχι!! :twisted: :twisted:

Link to comment
Share on other sites

παιδια, παιδια!!!1 δεν μπορω αλλο διαβαστε και αυτα! ειναι λιγο off topic αλλα κολανε!

 

Tα semislick είναι street legal αλλά δεν είναι συμβατικά. Είσαι 3-4 sec κάτω σε χρόνο νομίζω.

Όσο για το CZT από όσο ξέρω υπάρχουν 2 στάδια βελτίωσης που γίνονται από την αντιπροσωπία της MITSUBISHI με πράγματα της RALLIART

1) 200hp με κόστος 2.500

2) 245hp με κόστος 4.500

Στο 1ο συνεχίζει να ισχύει κανονικά και η 7ετής εγγύηση.

Τώρα αν δεν έχουν αρχίσει να διατίθενται ακόμα δεν το γνωρίζω.

Καλό πάντως θα ήταν να ανοίξουμε άλλο topic γιατί αυτό εδώ το ψιλοπηδήξαμε.

flawless_

 

Αυτος που τα λεει εχει punto gt, αλλα γνωστον ξερει παρα πολλα! εμεις παλι με τα CZT ειμαστε πολυ λαλακες (παλι ως γνωστον) και δεν ξεραμε τπτ για το RALLIART προγραμμα. Ρε συ αυτοι εχουν βγαλει και τιμολογια!!!

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πηγές αναφέρουν ότι το συγκεκριμένο CZT δανείζεται την τετρακίνηση του εν αναμονή EVO X. Η ιπποδύναμη σύμφωνα με στοιχεία του ιδιοκτήτη και καταξιωμένου οδηγού του χώρου του WRC, Gigi Gali, ανέρχεται στους 294 ίππους στις 8.750 σ.α.λ. ενώ ιδιαίτερης μνείας χρίζουν τα ελαστικά της Bridgestone που κατασκευάστηκαν ειδικά γι"" αυτό το αυτοκίνητο με την κωδική ονομασία RE090RCZ της σειράς Potenza. :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι ειδα στην κατηγορια μου δυο FIAT PUNTO SUPER 1600 ιδια με αυτα που ετρεχε ο φιλος μου ο Travalia στο Ιταλικο πρωταθλημα.Δηλαδη μιλαμε για 220 αλογα και συμμετοχες στην κατηγορια JWRC.

Οι χρονοι δεν ανταποκρινονται στις δυνατοτητες των αυτοκινητων στo kartodromo και συμφωνα με τις δηλωσεις του τεχνικου διευθυντη της FIAT RACING,Radio Arvillari,γιαυτο ευθυνεται η σκονη που αφηναν τα προπορευομενα γιαπωνεζικα αυτοκινητα.... 8)

Link to comment
Share on other sites

η παρουσία μας πάντως κρίνεται επιτυχής από κάθε άποψη

τόσο στο αγωνιστικό (well done gigi,colt czt)μέρος όσο και

στο εξωαγωνιστικό

τα προβλήματα νεότητας θα λυθούν στον επόμενο αγώνα

(ήδη ο nitor systems μου έταξε τέντα στα μέγαρα και ο axolotl

to bbq που έχει στο μπαλκόνι του...) όπου ελπίζω να έχουμε και

περισσότερες συμμετοχές από μέλη μας

 

χαίρομαι πάντως που ακόμα και με μηδενικά μέσα κάνουμε την

καλύτερη δυνατή διαφήμιση των αυτοκινήτων μας γιατί άμα περιμέναμε

από αυτόν που είναι αρμόδιος... θα περιμέναμε όσο τα ανταλλακτικά μας

 

χαίρομαι που γνωρίσαμε άτομα από άλλες αυτοκινητιστικές λέσχες

ανταλλάξαμε απόψεις μας έδειξαν και τους δείξαμε τα καμάρια μας

ανταλλάξαμε μυστικά (ρε παιδιά τι πίεση να βάλω την επόμενη φορά..?!)

και εμπειρίες που θα μας κάνουν όλους καλύτερους στο μέλλον

 

ευχαριστώ κι εγώ με την σειρά μου το παλικάρι από το mr2 club για τα

καλά του λόγια και για μένα προσωπικά το stand τους και η οργάνωσή

τους είναι προς μίμηση

για την οδήγησή τους δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί δεν τους είδα (ένα

μπλε πρόλαβα να δω που με πλησίαζε απειλητικά μετά το τετ-α-κε μου...)

αλλά οι χρόνοι που γύριζαν μιλάνε από μόνοι τους

 

stamWRX σίγουρα η συμμετοχή και μόνο είναι αυτή που μετράει αλλά

ειλικρινά θα προτιμούσα να έβγαινα σε κάθε γύρω από 2-3 φορές αλλά

να ήξερα ότι ήταν από δική μου υπερβολή και ζήλο παρά έτσι όπως ήρθαν

τα πράγματα

βέβαια αυτές οι αναποδιές μας κάνουν να εντριφήσουμε σε θέματα που νομίζαμε

ότι τα ξέραμε ή τα θεωρούσαμε απλά και ασήμαντα γιατί αυτό το

"κακό" θα μπορούσε να ήταν καταστροφικό σε μια έξοδο σε δημόσιο δρόμο

 

 

όπως και να είναι εγώ νιώθω κερδισμένος από την όλη εμπειρία

 

υγ. μα καλά επιτρέπεται να πουλάνε την αντιηλιακή κρέμα προς 5euro/ml...!!!

Link to comment
Share on other sites

....και συμφωνα με τις δηλωσεις του τεχνικου διευθυντη της FIAT RACING,Radio Arvillari,.............

 

ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!

!!!!!!! ΕΧΩ ΛΙΩΣΕΙ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο ""μενα παιδια! Αντε, να βλεπουν μερικοι τι μπορει να κανει το CZT με μια "ψαγμενη" αναρτηση! Πιστευω μεχρι τον Σεπτεμβριο να εχω εξικοιωθει αρκετα με το αυτοκινητο ωστε να παρω μερος στο event. Και παλι μπραβο παιδια! ! !

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι ειδα στην κατηγορια μου δυο FIAT PUNTO SUPER 1600 ιδια με αυτα που ετρεχε ο φιλος μου ο Travalia στο Ιταλικο πρωταθλημα.Δηλαδη μιλαμε για 220 αλογα και συμμετοχες στην κατηγορια JWRC.

Οι χρονοι δεν ανταποκρινονται στις δυνατοτητες των αυτοκινητων στo kartodromo και συμφωνα με τις δηλωσεις του τεχνικου διευθυντη της FIAT RACING,Radio Arvillari,γιαυτο ευθυνεται η σκονη που αφηναν τα προπορευομενα γιαπωνεζικα αυτοκινητα.... 8)

 

Ρε Gigi,

 

Ημαρτον ρε, λυπήσου εμάς και τα παιδιά από το puntoclub (ή μάλλον από το μουσιακλαμπ.τζιαρ)

Δεν μπορώ άλλο ρεεεεε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω μεχρι τον Σεπτεμβριο να εχω εξικοιωθει αρκετα με το αυτοκινητο ωστε να παρω μερος στο event.!

 

Έτσι έτσι αυτά είναι τα καλά, να πληθαίνουν οι συμμετοχές!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα και εγώ να σας ευχαριστήσω και να επισημάνω κάποια πράγματα.

 

Η συγκεκριμένη πίστα (όσο εγώ μπορώ να την ξέρω...), δεν χρειάζεται φοβερό γκάζι. Θέλει χέρια, γνώση γραμμών, καλές αναρτήσεις, ρεπρίζ και έλειψη φόβου....

Δεν θα σχολιάσω τους χρόνους , αλλά θα πω ένα πράγμα. Πριν τον αγώνα μπήκα για λίγους γύρους στην πίστα με έναν από τους οδηγούς του Driving Academy ώστε να πάρω μία ιδέα από το τι θα πει "γραμμές".

Η σωστή οδήγηση είναι απλά αλλού :!:

Οδηγός εγώ και το τιμόνι στον συνοδηγό, και νόμιζα ότι το αμάξι πάει βόλτα :!:

Συνοδηγός εγώ και οδηγός ο Θωμάς (Dr.Academy) και νόμιζα ότι είμαι σε άλλο αμάξι :shock: - Να είναι η ρόδα στο κερμπ, να λέω πάει βγήκαμε :cry: και μέχρι να το πω αυτό έχουμε φτάσει ανόδυνα στην επόμενη στροφή :wink:

Όλα αυτά τα γράφω για έναν και μόνο λόγο.Γιατί ναι μεν το στήσιμο βοηθάει πολύ, αλλά Πρώτα θα πρέπει να μάθουμε να "χρησιμοποιούμε" το αυτοκίνητό μας όπως είναι (δηλ. μαμά) (και φυσικά να πάρουμε τις βασικές γνώσεις οδήγησης σε πίστα και κατ"" επέκταση σε δρόμους) και ύστερα να ψαχνόμαστε για παραπάνω γαϊδουράκια :D ή ό,τι άλλο... :roll:

Φυσικά και θα ήθελα να μπορούσα να στήσω το βατραχάκι....αλλά και να μην μπορέσω, πιστεύω πως μπορώ να το μάθω πολύ καλύτερα και όπως είναι :wink:

 

Όσο για τον δικό μου χρόνο, για την κατηγορία και για τις δυνατότητες του CZT είναι απαράδεκτος :evil:

Για εμένα όμως είναι πάρα πολύ καλός, αφού κατέβηκα περίπου 2"-3" σε κάθε γύρο :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως πρωτη μου φορα ειδα CZT ""μαμα"" να κραταει τον πισω τροχο στον αερα για ολη την στροφη μπροστα απο την εισοδο των pits.Aυτο λεει πολλα για την ταχυτητα και τα κοτσια που εχει η COLT CZT.Μακαρι ολες οι γυναικες να ειχαν τις ικανοτητες και την παιδεια της στον τομεα ασφαλη και γρηγορη οδηγηση.

Απο εμενα ενα μεγαλο μπραβο τοσο στην COLT CZT,οσο και στον αντρα της(γνωστο seatakia)για την υποστηριξη του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, δεν το πιστευω! Στο puntoclub.gr μου ειπαν οτι προκαλω και ενα κουβα πραγματα και γενικα οτι δεν δικαιουμαι να σχολιαζω γιατι δεν ετρεχα και αλλα τετοια απιστευτα πραγματα!!!!!! Μιλαμε για τρομερο complex! Αυτο ηταν, δεν ξανασχολουμαι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, δεν το πιστευω! Στο puntoclub.gr μου ειπαν οτι προκαλω και ενα κουβα πραγματα και γενικα οτι δεν δικαιουμαι να σχολιαζω γιατι δεν ετρεχα και αλλα τετοια απιστευτα πραγματα!!!!!! Μιλαμε για τρομερο complex! Αυτο ηταν, δεν ξανασχολουμαι! :lol:

 

Τα παραπονα σου στον Radio Arvillari.... :D

Link to comment
Share on other sites

Gigi, σε ευχαριστώ γιατί μου έλυσες την απορία που είχα βλέποντας τις φωτο που πήρα :roll:

Αν δηλαδή σήκωσα ρόδες :?: :shock:

 

Σοβαρά τώρα, αυτό που πράγματι θα ήθελα να μείνει και σε νεότερα παιδιά και σε άλλες γυναίκες, που ξεκινούν (μαζί με εμένα) να μαθαίνουν τα όρια και τα δικά τους και του αυτοκινήτου τους, είναι ότι η πίστα και τα μαθήματα (Ασφ.Οδ.) σου παρέχουν τη μέγιστη ασφάλεια για να δεις και να μάθεις πράγματα, που ίσως σου χρειαστούν στο δρόμο :shock:

Φυσικά ο παράγοντας διασκέδαση είναι αυτός που σε παρακινεί και γι"" αυτό κυρίως μπαίνουμε και στους αγώνες :!:

 

Και πράγματι, ο άντρας μου παρά τους φόβους του, είναι πάντα δίπλα μου σε όλες τις επιλογές μου... :? Γι"" αυτό, μωρό μου ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :!:

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ΜΠΡΑΒΟ στην κούκλα colt CZT και στους κούκλους gigi και toutouni που μας έκαναν περίφανους και επίσης έκαναν σαφές σε όλους ότι ΤΑ COLTAKIA ΕΧΟΥΝ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ (ακόμα και μέσα στις πίστες):!:

 

Υ Γ.:gigi?πολύ περίεργα γυαλίζει το καπό σου στην τελευταία φωτο :) ,carbonίζει 8) ..λέω γω τώρα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εκτακτο δελτίο-This is Radio Arvilari! 8) :"και μία είδηση-αποκάλυψη τις τελευταίας στιγμής κυρίες και κύριοι:arrow: ο κύριος Πιτταράς αποτελείται ολόκληρος από ΑΝΘΡΑΚΟΝίΜΑΤΑ, γεγονός στο οποίο οφείλεται το ουτοπικό 2:56,128!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...