Jump to content

Πλακετα (εγκεφαλος) ETACS


ΧΡΗΣΤΟΣ

Recommended Posts

Ζητείται πλακέτα (εγκέφαλος) ETACS ,είναι πίσω από την ασφαλειοθήκη , άγγραφο για προγραμματισμό ή μεταχειρισμένο με κλειδιά για προγραμματισμό του immobilizer. 

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλό μεσημέρι

Μηπως ξέρεις τον κωδικό της ETACS για το αυτοκίνητό σου ;

Σε αντιπροσωπεία η σε εξουδιοτημένο με την χρονολογία κατασκευής και τον κυβισμό του αυτοκινήτου μπορούν να σου πουν τι κάνει για το δικό σου αμάξι (να σου δώσουν τον κωδικό) για να αποφύγεις τυχον ασυμβατότητες με ETACS από άλλα μοντέλα

Κλειδιά επίσης δεν νομίζω να χρειάζεσαι, εκτός και δεν έχεις, γίνεται προγραμματισμός της καινούργιας η μεταχειρισμένης ETACS και δουλεύει στο αυτοκίνητό σου

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο επίσης καλό μεσημέρι ! Η πλακέτα αυτή CONTROL UNIT TIME ALARM  (εγκέφαλος immobilizer) έχει προγραμματιστεί απο κατασκευής και δουλεύει στο κάθε αυτοκίνητο , εννοώ βάζοντας τα κλειδιά ενεργοποιεί immobilizer και ανταλλάσει στοιχεία με τον κεντρικό εγκέφαλο. Δηλαδή εάν βρώ μεταχειρισμένη etacs μόνο απο czt  πρέπει να μου δώσουν και τα κλειδιά για να αλλάξουν τα εσωτερικά (πομπούς immobilizer)με τα δικά μου για να δουλέψει στο δικό μου αυτοκίνητο. Αλλιώς η εναλλακτική  (260 + Ευρώ)  παραγγελία με το πλαίσιο του αυτοκινήτου (δεν υπάρχει τώρα) και επειδή είναι άγραφη η καινούργια την προγραμματίζεις και τέλος.

ΥΓ.  H  ETACS δεν επαναπρογραμματίζεται όπως π.χ ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου που σβήνεις ... γράφεις ...

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλησπέρα, είχα ρωτήσει σε εξουσιοδοτημένο πρίν από περίπου δύο μήνες , ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι προγραμματίζεται η μεταχειρισμένη και η καινούργια  ETACS μαζί με τα κλειδιά που έχεις  για να δουλέψει επάνω στο αυτοκίνητο.

Δεν είναι ανάγκη να έχεις τα κλειδιά του άλλου (θα θέλεις και τις κλειδαριές του) πάρα πολυ δύσκολα θα πετύχεις κλειδαριά & immobilizer ίδια.

Αυτό για τον κωδικό της ETACS που σου έγραψα πιο πάνω μπορείς να το δείς εδώ για παράδειγμα :

http://www.ebay.com/itm/Mitsubishi-Colt-Z30-CZT-1-5-Orig-Steuergerat-ETACS-8637A151-/310739301544?pt=DE_Autoteile&hash=item48598174a8

(8637A151) είναι ο κωδικός για αυτή την μονάδα από CZT  (3ος του 2006) πρέπει να ρωτήσεις όμως για το δικό σου CZT με το πλαίσιο σου ποιός είναι ο κωδικός της μονάδας που ταιριάζει

Μπορείς εναλλακτικά με κάποιο τρόπο να διαβάσεις τον κωδικό (είναι λίγο δύσκολο εκεί που είναι) επάνω στο καπάκι στη μονάδα το γράφει σε αυτοκόλλητο .

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου!

Σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την ETACS , την έβγαλα και έβαλα για δοκιμή πακέτο μεταχειρισμένη etacs με κλειδί και κεντρικό εγκέφαλο (απο τρομπέτο) πρόχειρα και έκανα μισή ώρα δοκιμή σε όλες τις συνθήκες και δεν άναψε το check engine!

Μόλις έβγαλα το πακέτο και κουμπώνοντας τα δικά μου , πάλι τα ίδια αμέσως ! Δεδομένα έχω τα εξής : Κεντρικός εγκέφαλος οκ

τα κλειδιά μου οκ και μένει η etacs για την οποία μίλησα τηλεφωνικά με κάποιον ηλεκτρολόγο που είναι μέσα στο Σαρακάκη και

με διαβεβαίωσε ότι η πλακέτα δεν επαναπρογραμματίζεται και αυτό πρέπει να είναι το πρόβλημα.

Οι επιλογές μου φαίνεται να είναι αυτές που ήδη έχω αναφέρει.

 

ΥΓ. Εάν ήταν θέμα κωδικού έτσι και αλλιώς θα ξαναβγεί για να τον καταγράψω αλλά εφόσον παραγγέλνεται με πλαίσιο καινούργια και είναι άγραφη (το επιβεβαίωσα Σαρακάκη) θα γίνει μετά προγραμματισμός στο αυτοκίνητο.  Για το ebay το ίδιο βρήκα και εγώ προχτές (είναι  απο  3/06  czt και το δικό μου είναι 4/06), έστειλα email εάν έχει και τα κλειδιά να τα αγοράσω πακέτο και περιμένω.....

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλησπέρα

Δεν γνωρίζω εάν το πρόβλημα είναι στην ETACS  η στον εγκέφαλο όμως σίγουρα χρειάζεται σωστή διάγνωση .

... Γι αυτό τον λόγο έχεις  μηνυματάκι

Υ.Γ : Ο κωδικός που σου ανάφερα παραπάνω είναι του ανταλλακτικού και όχι της αναφοράς σφάλματος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...